Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel: nie ma odwrotu od rezygnacji z atomu

0
Podziel się:

Zdaniem niemieckiej kanclerz nowa koncepcja energetyczna jest wyzwaniem, ale i szansą.

Merkel: nie ma odwrotu od rezygnacji z atomu
(ec.europa.eu)

Niemiecka kanclerz Angela Merkel zapewniła, że plan rezygnacji Niemiec z energii jądrowej do końca 2022 r. nie pozostawia furtki, która umożliwiałaby odwrót od tej decyzji. Zdaniem Merkel nowa koncepcja energetyczna jest wyzwaniem, ale i szansą.

_ - Do końca 2022 całkowicie zrezygnujemy z energii elektrycznej. Ta droga jest dla Niemiec wielkim wyzwaniem, ale oznacza też ogromną szansę dla przyszłych pokoleń _ - powiedziała Merkel na konferencji prasowej.

_ - Wierzymy, że możemy być pionierem na drodze do ery energii odnawialnej, a zarazem pierwszym dużym krajem uprzemysłowionym, który dokona takiej transformacji energetycznej _ - dodała.

W nocy z niedzieli na poniedziałek liderzy partii tworzących chadecko-liberalną koalicję rządzącą ustalili, że do 2021 r. zostanie wyłączona większość z 17 niemieckich elektrowni jądrowych. Trzy najnowocześniejsze będą mogły pracować jeszcze do końca 2022 r. na wypadek zakłóceń w dostawach prądu i opóźnień w rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych.

Koalicja zdecydowała również o natychmiastowym trwałym wyłączeniu siedmiu najstarszych elektrowni jądrowych sprzed 1980 r., które przejściowo unieruchomiono ze względów bezpieczeństwa po katastrofie nuklearnej w elektrowni Fukushima w Japonii. To samo dotyczy też elektrowni Kruemmel w Szlezwiku-Holsztynie, często trapionej przez awarie.

Wątpliwości opozycji i przeciwników energii atomowej wzbudziła decyzja, że jedna ze starych elektrowni zostanie utrzymana w gotowości do 2013 r. na wypadek deficytów w dostawach prądu w trakcie dwóch kolejnych zim.

Merkel zapewniła, że nie chodzi o pozostawienie _ furtki _ umożliwiającej odwrót od wcześniejszych decyzji. _ - Po tę opcję sięgniemy wówczas, gdy ewentualne deficyty w dostawach prądu zimą nie będą mogły zostać pokryte przez konwencjonalne elektrownie _ - powiedziała. Kanclerz wskazała też, że w zeszłym tygodniu Federalna Agencja ds. Sieci Energetycznych ostrzegła, iż w związku z wyłączeniem starych reaktorów zimą mogą wystąpić niedobory prądu, szczególnie na południu Niemiec.

Merkel przypomniała, że już jesienią 2010 r. sformułowano cel polityki energetycznej Niemiec dotyczący rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych do 2050 r. Wówczas jednak rząd planował wydłużenie okresu eksploatacji niemieckich elektrowni jądrowych o 12 lat. _ - Po niewyobrażalnej awarii nuklearnej w Japonii jeszcze raz musieliśmy przemyśleć rolę energii jądrowej i postanowiliśmy szybciej pójść drogą, którą obraliśmy jesienią _ - powiedziała Merkel.

_ - Chcemy, by energia elektryczna przyszłości była bezpieczna, a jednocześnie pewna i opłacalna. Potrzebujemy nowej architektury naszego systemu energetycznego _ - podkreśliła.

Jej zdaniem _ nową jakością _ w koncepcji chadecko-liberalnego rządu Niemiec jest to, że opisuje ona, w jaki sposób należy przejść na energię odnawialną. _ - Wcześniej wyznaczano terminy rezygnacji z atomu, lecz nie opisano wystarczająco, jak to przeprowadzić _ - dodała, reagując na uwagę, że już przed dekadą ówczesny socjaldemokratyczno-zielony rząd Niemiec zapowiedział odejście od atomu do 2022 r.

Według Merkel za tydzień, 6 czerwca rząd przyjmie pakiet projektów ustaw, które wytyczą precyzyjnie drogę do osiągnięcia celów polityki energetycznej. W ramach tej strategii Niemcy dążą - poza rezygnacją z energii jądrowej - również do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery o 40 proc. i podwojenia do 35 proc. udziału energii opartej na źródłach odnawialnych w ilości wytwarzanego prądu.

Niemiecka kanclerz podkreśliła również, że dąży do konsensusu z opozycją w sprawie nowej strategii energetycznej. - _ Chcemy, by sprawa ta przestała być przedmiotem sporów społecznych _ - dodała.

Minister gospodarki Philipp Roesler zapowiedział, że ustawy w ramach pakietu energetycznego dotyczyć będą m.in. przyśpieszenia rozbudowy sieci wysokiego napięcia, przyśpieszenia procedur związanych z planowaniem inwestycji w infrastrukturę energetyczną oraz rekompensat za wyższe ceny prądu dla przemysłu.

Opozycyjni socjaldemokraci i Zieloni oświadczyli, że są gotowi do rozmów z rządem o kompromisie w sprawie polityki energetycznej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t75345.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/merkel;szuka;porozumienia;w;sprawie;atomu,123,0,825979.html) Merkel szuka porozumienia w sprawie atomu Niemiecka kanclerz Angela Merkel spotkała się z liderami partii opozycyjnych, by pozyskać ich poparcie dla harmonogramu realizacji rządowych planów energetycznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t75450.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;wydluzaja;czas;pracy;reaktorow;srednio;o;12;lat,190,0,723390.html) Niemcy wydłużają czas pracy reaktorów. Średnio o 12 lat Bundesrat nie zablokował kontrowersyjnej ustawy atomowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t75446.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/koniec;atomu;w;niemczech;jest;termin,101,0,841061.html) Koniec atomu w Niemczech. Jest termin Do 2022 roku Berlin zrezygnuje z korzystania z energii atomowej, ustaliły partie rządzącej koalicji .
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)