Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF: ulgi w akcyzie dla zakładów energochłonnych chroniących środowisko

0
Podziel się:

MF chce zmodyfikować zasady ulgi w akcyzie dla wyrobów węglowych wykorzystywanych do celów opałowych. Miałyby z niej korzystać zakłady energochłonne, które wprowadziły np. odpowiednie systemy chroniące środowisko, a nie wszystkie firmy z takimi systemami.

MF: ulgi w akcyzie dla zakładów energochłonnych chroniących środowisko

MF chce zmodyfikować zasady ulgi w akcyzie dla wyrobów węglowych wykorzystywanych do celów opałowych. Miałyby z niej korzystać tylko zakłady energochłonne, które wprowadziły np. odpowiednie systemy chroniące środowisko, a nie wszystkie firmy z takimi systemami.

W uzasadnieniu do projektu przesłanego do konsultacji społecznych napisano, że zmiana polega na połączeniu dwóch punktów ustawy o akcyzie.

"W wyniku zmian zwolnieniem nie będą objęte czynności podlegające opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby węglowe przeznaczone do celów opałowych przez podmiot gospodarczy, o którym mowa w art. 31a ust. 1 pkt 9 ustawy w obecnym brzmieniu, lecz czynności wykonywane przez zakład energochłonny wykorzystujący wyroby węglowe, w którym wprowadzony został w życie system prowadzący do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej" - wyjaśnił resort finansów.

Projekt przewiduje, że zmiana wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r.

Zgodnie z Oceną Skutków Regulacji wprowadzenie zmiany oznacza, że ze zwolnienia akcyzowego nie będą mogły korzystać podmioty, które nie są zakładami energochłonnymi, ale mają wprowadzony system prowadzący do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej.

Zakłady energochłonne, które nie wprowadziły takiego systemu będą musiały to zrobić, jeśli chcą korzystać z ulgi. W przypadku podmiotów, które są zakładami energochłonnymi i wprowadziły system prowadzący do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej - nic się nie zmieni.

Resort finansów wskazał, że wejście w życie zmiany ustawy prawdopodobnie zwiększy dochody budżetu państwa. Prawdopodobnie nie wszystkie zakłady energochłonne będą korzystały nadal ze zwolnienia od akcyzy z uwagi na wykonywanie czynności z wykorzystaniem wyrobów węglowych przeznaczonych do celów opałowych. MF nie wskazało jednak, ile takich podmiotów może być i jakie korzyści mógłby odnieść budżet.

Jednocześnie, zdaniem MF, nowa regulacja powinna spowodować uruchomienie wdrażania systemów prowadzących do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej przez zakłady energochłonne, które zamierzają skorzystać ze zwolnień od akcyzy. "Inwestycje w ww. systemy mogą się wiązać ze wzrostem kosztów funkcjonowania podmiotów" - zauważono.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)