Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF opublikowało projekt ustawy o podatku węglowodorowym

0
Podziel się:

Ustawa ma zacząć obowiązywać od 2015 r., ale podatki, o których mówi, mają być pobierane od początku 2020 r.

MF opublikowało projekt ustawy o podatku węglowodorowym
(Skraba/REPORTER)

Projekt został przygotowany pod kątem wydobycia gazu z łupków. *Ustawa ma zacząć obowiązywać od 2015 r., ale podatki, o których mówi, mają być pobierane od początku 2020 r. *Projekt został już przekazany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Poziom przejmowanej przez państwo renty surowcowej ma być rzędu 40 proc. - w przypadku złóż konwencjonalnych ma to być około 42 proc., dla niekonwencjonalnych - około 38 proc.

Pierwszym elementem renty będzie podatek od wydobycia niektórych kopalin, wynoszący w przypadku gazu konwencjonalnego 3 proc,. niekonwencjonalnego 1,5 proc., a w przypadku ropy naftowej odpowiednio 6 i 3 proc.

Kolejnym instrumentem będzie Specjalny Podatek Węglowodorowy o stawce od 0 do 25 proc., uzależnionej od relacji skumulowanych przychodów do skumulowanych wydatków. Dla relacji mniejszej niż 1,5 stawka wynosić będzie zero, dla większej niż 2 - 25 proc. Relacja ta to tzw. R-factor; jeśli przekracza 1, oznacza to, że działalność wydobywcza przynosi zysk.

Trzecim elementem będzie 19-proc. podatek CIT z nową stawką amortyzacyjną na odwierty, kolejnymi - opłaty eksploatacyjne (których projekt nie obejmuje) oraz podatek od nieruchomości.

Jak stwierdza pismo przewodnie do projektu, stanowi on realizację jednego z celów rządu na lata 2011-2015 - uporządkowania prawa dotyczącego eksploatacji i korzyści płynących z wydobywania gazu z łupków. Ustawa ma zacząć obowiązywać od 2015 r., ale podatki, o których mówi, mają być pobierane od początku 2020 r.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że opiera się on na zasadach równości i powszechności opodatkowania, sprawiedliwości, efektywności i konkurencyjności w stosunku do innych jurysdykcji podatkowych, co ma być zachętą inwestycyjną. Nowy system obejmie wszystkich przedsiębiorców działających w sektorze wydobycia węglowodorów - nie tylko nowych koncesjonariuszy, ale i prowadzących obecnie działalność wydobywczą, jak np. PGNiG.

Czytaj więcej w Money.pl
Można mieć fiskusa z głowy. Jak to zrobić? Ministerstwo finansów zachęca, aby z rozliczeniem z zapłaconego w ubiegłym roku podatku nie czekać do ostatniej chwili, czyli do końca kwietnia.
Zobacz, ile wydali już na gaz łupkowy PGNiG wydało do końca 2011 roku na prace poszukiwawcze na koncesjach, gdzie szuka gazu z łupków, około 146 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.
Koniec rajów podatkowych? Rostowski ma plan Plany resortu finansów są związane z bardzo popularnym ostatnio zakładaniem spółek na Słowacji i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)