Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mienie Funduszu Wczasów Pracowniczych trafi do związków zawodowych. 44 ośrodki do podziału

0
Podziel się:

W 1997 r. OPZZ założył spółkę o nazwie Fundusz Wczasów Pracowniczych i wniósł do niej aportem peerelowski FWP. W 1998 roku zakwestionował to swym wyrokiem Trybunał Konstytucyjny.

Mienie Funduszu Wczasów Pracowniczych trafi do związków zawodowych. 44 ośrodki do podziału
(Lech Gawuc/REPORTER)

Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się w czwartek za poparciem projektu ustawy o uprawnieniach do mienia b. Funduszu Wczasów Pracowniczych. Przewiduje on przekazanie majątku FWP OPZZ, "Solidarności" i Forum Związków Zawodowych w formie niepodlegającej podziałowi współwłasności.

Autorami projektu ustawy są posłowie Platformy Obywatelskiej. W piątek w Sejmie odbędzie się jego trzecie czytanie. Jak tłumaczyła poseł-sprawozdawca Katarzyna Mrzygłodzka (PO), projekt odnosi się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 1988 r., który zakwestionował przyznanie zarządu majątkiem FWP tylko Ogólnopolskiemu Porozumieniu Związków Zawodowych.

Mówiła, że projekt zakłada trzy stadia przekształceń uprawnień do mienia Funduszu. W dniu wejścia w życie ustawy sąd rejestrowy z urzędu dokona wykreślenia dotychczasowych wspólników w FWP sp. z o.o., sąd następnie ustanowi współwłasność łączną wszystkich reprezentatywnych organizacji związkowych, czyli OPZZ, "Solidarności" oraz Forum Związków Zawodowych. Potem związki zawodowe będą miały 30 dni na porozumienie się w sprawie udziałów w FWP.

W razie braku porozumienia - znajdą zastosowanie przepisy kodeksu spółek prawa handlowego, a spółka ulegnie rozwiązaniu i jej majątek zostanie przekazany organizacjom związkowym, ale w drodze likwidacji.

Na mocy ustawy związki będą także uprawnione do dochodzenia roszczeń wobec podmiotów czerpiących korzyści z majątku FWP do dnia wejścia w życie projektowanej ustawy. Jeśli projekt zostanie przyjęty, wejdzie w życie po 30 dniach od dnia ogłoszenia.

Projekt trafił do laski marszałkowskiej w 2012 roku. Mrzygłodzka wyjaśniła, że w trakcie prac sejmowa komisja ds. polityki społecznej i rodziny dokonała jego aktualizacji. Wprowadzono korekty redakcyjno-legislacyjne, ponadto uwzględniono przyjęcie ustawy o radzie dialogu społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego z 24 lipca 2015 r., która m.in. definiuje pojęcie reprezentatywnej organizacji związkowej.

Poseł Ryszard Zbrzyzny (SLD) z mównicy sejmowej przekonywał, że OPZZ, "Solidarność" i FZZ porozumiały się już ws. FWP. Janusz Śniadek (PiS) zwrócił uwagę, że w tym roku minęło 17 lat od orzeczenia Trybunału ws. FWP. Przypomniał, że 1997 r. FWP dysponował 240 ośrodkami wypoczynkowymi, w 2014 zostało ich już tylko 44. "Ta liczba ilustruje, jak to mienie topniało" - powiedział.

FWP powstał w 1949 r. Władze PRL zadecydowały wówczas, iż wszystkie instytucje, przedsiębiorstwa i inne podmioty, które posiadają domy wypoczynkowe objęte akcją wczasów pracowniczych, mają przekazać je nieodpłatnie w zarząd FWP. Nadzór nad Funduszem sprawowały związki zawodowe.

W 1988 r. władze przekształciły FWP w "jednostkę organizacyjną ogólnokrajowej organizacji międzyzwiązkowej". Po delegalizacji "Solidarności" w stanie wojennym jedyną taką organizacją (działającą oficjalnie) było koncesjonowane przez władze OPZZ. Jemu właśnie został podporządkowany Fundusz.

W 1997 r. OPZZ założył spółkę o nazwie Fundusz Wczasów Pracowniczych i wniósł do niej aportem peerelowski FWP. W 1998 roku zakwestionował to swym wyrokiem Trybunał Konstytucyjny.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)