Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Miliardy na gazowe inwestycje. Gaz-System ma plan

0
Podziel się:

Na dywersyfikację dostaw spółka wyda osiem miliardów złotych.

Miliardy na gazowe inwestycje. Gaz-System ma plan
(Christian Lagereek.<br> Fahraeus/Dreamstime.com)

_ - Gaz-System przeznaczy 8 mld zł na dywersyfikację dostaw gazu do Polski - m.in. rozbudowę systemu gazociągów i budowę terminala LNG _- poinformował prezes zarządu spółki Jan Chadam.

Jak tłumaczył, przez wiele lat w Polsce nie podjęto _ realnych wysiłków _ zmiany struktury dostaw gazu do Polski po to, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne.

Pieniądze będą przeznaczone na budowę ponad 1000 km nowoczesnej magistrali gazowej, rozbudowę transgranicznych systemów gazowych z państwami sąsiadującymi z Polską i terminal gazu skroplonego w Świnoujściu. - _ Ten terminal może dostarczyć już w pierwszym etapie 5 mld metrów sześciennych gazu, z możliwością rozbudowy do 7,5 mld m sześciennych _ - zaznaczył prezes Gaz-System.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazoport;w;swinoujsciu;powstanie;do;2014,59,0,679483.html) Gazoport w Świnoujściu powstanie do 2014

Podkreślił, że te inwestycje za około 4-5 lat powinny zmienić zupełnie mapę bezpieczeństwa gazowego Polski. Zauważył, że zużycie gazu w Polsce będzie z całą pewnością rosło, co wynika m.in. _ z przesłanek związanych z ochroną środowiska _.

Dyrektor departamentu regulacji PGNiG Andrzej Janiszowski podkreślił, że dywersyfikacja dostaw oznacza także zróżnicowanie nośników energii. _ - Dominacja jakiegokolwiek nośnika w strukturze pozyskania energii jest niedobra. Tutaj trzeba przyznać, że gaz ma za mały udział w Polsce. Standardowo w Unii Europejskiej to jest ok. 25 proc., w Polsce to jest ok. 12 proc. _ - zaznaczył.

Podkreślił, że obecnie poziom wydobycia gazu w Polsce kształtuje się na poziomie ok. 4 mld metrów sześciennych rocznie, co stanowi niecałe 30 proc. zapotrzebowania kraju na gaz. - _ Ostatnie pół roku, a może 9 miesięcy to jest gorączka gazu łupkowego. Z punktu widzenia poszukiwań gazu konwencjonalnego Polska jest dobrze przewiercona i tutaj nie należałoby się spodziewać jakiegoś istotnego wzrostu, udokumentowanych rezerw i wydobycia _ - podkreślił.

Mimo wszystko PGNiG inwestuje potężne środki w poszukiwania, zagospodarowanie złóż i eksploatacje. To są setki milionów złotych - 800, 900 mln, często i 1 mld złotych rocznie.

Janiszowski dodał, że szacunki dot. zasobów gazu łupkowego w kraju wahają się od 150 mld metrów sześciennych do 3 bln metrów sześciennych.

- _ Załóżmy, że konsensus jest gdzieś na poziomie 1,5 bln metrów sześciennych. To jest, biorąc pod uwagę obecne zapotrzebowanie i zużycie gazu łupkowego, 100 lat dostaw gazu do Polski _ - zaznaczył.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t74304.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazoport;w;swinoujsciu;dostanie;unijne;wsparcie,72,0,686408.html) Gazoport w Świnoujściu dostanie unijne wsparcie

Zastrzegł, że trzeba jednak poczekać na analizy, które odpowiedzą na pytanie, czy eksploatacja gazu łupkowego będzie się opłacać.

Obecnie PGNiG posiada 15 koncesji na poszukiwanie gazu z łupków oraz 6 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego tzw. gazu zaciśniętego (tight gas) w Polsce.

Spółka ma m.in. dwie koncesje w okolicy Wejherowa, dwie na Warmii, cztery w okolicy Warszawy oraz pięć w południowo-wschodniej Polsce. Koncesje poszukiwawcze gazu zaciśniętego znajdują się na obszarze Wielkopolski.

Czytaj w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)