Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister popędza firmy szukające gazu

0
Podziel się:

Rząd liczy, że 2014 rok będzie przełomowy, bo wartość wydobytego gazu przekroczy nakłady. Co na to eksperci?

Minister popędza firmy szukające gazu
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Oczekujemy, że inwestorzy, którzy wygrali przetargi i uzyskali koncesje, wywiążą się ze swoich zobowiązań w sprawie poszukiwań gazu łupkowego - powiedział minister środowiska Maciej Grabowski. Odwierty i szczelinowania prowadzone w najbliższych miesiącach, przybliżą odpowiedź na pytanie, czy poszukiwania gazu zakończą się sukcesem czy porażką - uważa Paweł Poprawa z Instytutu Studiów Energetycznych.

Chodzi o zobowiązania w zakresie prowadzonych na koncesji prac poszukiwawczych. Eksperci wskazują, że niektóre firmy, które otrzymały koncesje na poszukiwania gazu z łupków, wolno prowadzą prace. _ Organy państwa mają uprawnienia i realne możliwości, by te zobowiązania kontrolować. Myślę, że dla poważnych inwestorów nie jest żadną nowością, że umowy się wypełnia, w tym umowy zawarte z państwem na użytkowanie górnicze, czy też decyzje związane z udzieleniem koncesji _ - zaznaczył Grabowski.

Projektowane zmiany w Prawie geologicznym i górniczym oraz ich skutki dla firm prowadzących prace poszukiwawcze w Polsce to tematy debaty PAP _ Poszukiwania gazu łupkowego w Polsce - nowe ramy prawne _. Dokument wkrótce może trafić pod obrady rządu. Ministerstwo Środowiska, w którym przygotowywano zmiany ustawy, zrezygnowało ostatecznie - po ostrej krytyce ze strony firm prowadzących prace - z pomysłu powołania Narodowego Operatora Paliw Kopalnych (NOKE), który w imieniu Skarbu Państwa miał być współudziałowcem projektów wydobycia gazu łupkowego. Funkcje kontrolne Narodowego Operatora będzie sprawował Wyższy Urząd Górniczy (WUG), który ma zatrudnić dodatkowych kilkudziesięciu fachowców.

Grabowski uważa, że w WUG pracują _ świetni specjaliści _. Istotną zmianą w ustawie jest też zastąpienie dwóch rodzajów koncesji (poszukiwawczo-rozpoznawczej i wydobywczej) jednym - koncesją poszukiwawczo-rozpoznawczo-wydobywczą. Ułatwieniem dla firm ma być zapis, który umożliwia rozpoczęcie wydobycia w jednej części koncesji, przed zakończeniem poszukiwań w innej.

W debacie biorą udział przedstawiciele firm prowadzących prace w Polsce - BNK Petroleum, San Leon Energy, PGNiG i Orlen Upstream oraz eksperci. Resort środowiska liczy, że 2014 rok będzie przełomowy, bo możliwy jest pierwszy komercyjny odwiert, w którym wartość pozyskanego gazu przekroczy poniesione nakłady.

O sukcesie gazu łupkowego zadecydują najbliższe miesiące

Odwierty i szczelinowania prowadzone w tym czasie przybliżą odpowiedź na pytanie, czy możliwe jest komercyjne wydobycie gazu łupkowego - uważa Paweł Poprawa z Instytutu Studiów Energetycznych.

Zdaniem Poprawy jednym z kluczowych odwiertów będzie ten prowadzony przez firmę San Leon Energy. W styczniu spółka ogłosiła pomyślne zakończenie wstępnych testów w pionowym odwiercie Lewino na koncesji Gdańsk W. Poprawa uważa, że prawdopodobnie z początkiem lata wiercony będzie tam poziomy otwór, a następnie zostanie przeprowadzone szczelinowanie hydrauliczne. _ Lewino będzie kluczowym odwiertem dla tej spółki _ - ocenił.

Kolejnym ważnym odwiertem będzie ten prowadzony przez spółkę BNK Petroleum. _ W tej chwili firma kończy odwiert poziomy Gapowo i wkrótce będzie on szczelinowany. W międzyczasie ConocoPhillips i Lane Energy będą wiercić dwa otwory, także poziome, a następnie rozpoczną szczelinowania _ - powiedział. Ponadto PGNiG przygotowuje kolejny poziomy otwór Lubocino.

Wszystkie te odwierty prowadzone są na najbardziej perspektywicznym obszarze występowania gazu łupkowego w Polsce - na Pomorzu, w rejonie na zachód od Gdańska. _ Uważam, że najbliższe pół roku będzie rozstrzygające dla projektu gazu łupkowego w Polsce. Jeśli te szczelinowania dadzą negatywne wyniki, projekt zacznie zamierać, gdyż poszczególnym inwestorom coraz trudniej będzie zdobywać środki finansowe na kontynuację poszukiwań. Jeżeli wyniki będą pozytywne, to poszukiwania przyspieszą _ - powiedział Poprawa.

Jak podaje Organizacja Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego, Grupa San Leon zajmuje się wydobyciem i produkcją ropy naftowej i gazu w Polsce, Irlandii, we Włoszech, Maroku, Holandii oraz Ameryce Północnej. Spółka została założona w 1995 roku. W październiku 2007 roku kupiła pierwsze aktywa w sektorze wydobywczym, w Maroku. Siedzibą spółki jest Dublin, a biuro zarządu i biura operacyjne znajdują się w Londynie, Warszawie, we Włoszech oraz w Denver. Od września 2008 roku spółka notowana jest na giełdzie w Londynie.

BNK Petroleum zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów głównie w Europie. Spółka uzyskała w Niemczech i w Polsce 12 koncesji o łącznej powierzchni 3,9 mln akrów. W Stanach Zjednoczonych BNK posiada pola wydobywcze zlokalizowane głównie w stanie Oklahoma. Spółka z siedzibą w Camarillo (Kalifornia) posiada oddziały w Vancouver (Kanada), w Hadze (Holandia) oraz w Warszawie.

Lane Resources Poland należy do 3Legs Resources plc, firmy z branży naftowo-gazowej koncentrującej się na poszukiwaniu i zagospodarowaniu niekonwencjonalnych zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego. Firma 3Legs została założona na początku 2007 roku i jest notowana na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych AIM. Lane Resources będąca częścią grupy 3Legs posiada koncesje poszukiwawcze na terenie południowej Polski. 3Legs posiada także udziały w sześciu koncesjach poszukiwawczych w Basenie Morza Bałtyckiego.

ConocoPhillips jest jedną z największych firm zajmujących się wydobyciem gazu w łupkach i gaz zamkniętego (tzw. tight gas) w Ameryce Północnej. W ramach projektu joint venture z Lane Energy Poland, ConocoPhillips prowadzi również poszukiwania złóż gazu w łupkach na terenie 6 koncesji w polskim basenie Morza Bałtyckiego.

PGNiG posiada kilkanaście koncesji na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. Koncesja Wejherowo na Pomorzu według ekspertów należy do najbardziej perspektywicznych. Prace na niej spółka rozpoczęła w 2010 roku. Obecnie koncern prowadzi prace nad kolejnym odwiertem w pobliżu Lubocina. W grudniu ub.r. PGNiG podpisało z Chevronem memorandum o współpracy przy poszukiwaniu gazu łupkowego w południowo-wschodniej Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)