Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister skarbu odbija PGNiG

0
Podziel się:

Wrześniowa oferta publiczna PGNiG była błędem i skandalem - uważa Andrzej Mikosz, minister skarbu państwa. Zapowiada, że być może przygotuje projekt ustawy przewidującej nacjonalizację części majątku PGNiG.(ISB)

Minister skarbu odbija PGNiG

Wrześniowa oferta publiczna PGNiG była błędem i skandalem - uważa Andrzej Mikosz, minister skarbu państwa. Zapowiada, że być może przygotuje projekt ustawy przewidującej nacjonalizację części majątku PGNiG.

Zapytany w wywiadzie w radiowej Jedynce, czy wykupi akcje PGNiG, Mikosz odpowiedział: „Są różne możliwości działania”. Nie chciał jednak podać szczegółów planowanych rozwiązań.

„PGNiG to jest wyrzucenie spółki, która nie powinna być na rynku papierów wartościowych, na tenże rynek i spowodowanie, że zarówno minister skarbu nie może być szczęśliwy, nie może być szczęśliwy minister gospodarki i nie mogą być szczęśliwi inwestorzy finansowi” – powiedział Mikosz.

Jego zdaniem, wrześniowa oferta publiczna PGNiG „była i błędem, i skandalem”.

„Błędem była z tego powodu, że nie przeprowadzono odpowiedniej restrukturyzacji, także majątkowej PGNiG, która prowadziłaby do tego, by państwo miałoby pełną kontrolę nad tymi aktywami, które mają istotne, kluczowe wprost znaczenie da bezpieczeństwa polskiej gospodarki z punktu widzenia zapewnienia dostaw gazu” – powiedział minister.

„A skandal to jest to, iż spółka, którą łączy w sobie funkcje państwowe i zwykłe funkcje rynkowe, jest notowana na giełdzie, co powoduje, że ja jako przedstawiciel państwa a jednocześnie akcjonariusz znajduję się w stałym, wbudowanym w tę całą strukturę PGNiG konflikcie z inwestorami finansowymi” – dodał Mikosz.

Minister zapowiedział w środę, że być może przygotuje projekt ustawy, przewidującej nacjonalizację części majątku PGNiG.

PGNiG zadebiutowało na warszawskiej giełdzie we wrześniu br., oferując akcje z nowej emisji, z której pozyskało ok. 2,7 mld zł.

Jeszcze przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i Platforma Obywatelska (PO) zapowiadały możliwość nacjonalizacji części majątku gazowego monopolisty. M.in. wiceszef PO Jan Rokita mówił wówczas, że nowy rząd – PO i PiS-u – może znacjonalizować gazociągi i infrastrukturę przesyłową posiadane przez tę firmę. Jego zdaniem, nacjonalizacja byłaby zgodna z konstytucją i zostałaby przeprowadzona za odszkodowaniem.

Obecnie PGNiG posiada 48% udziałów w spółce EuRoPol Gaz, która zajmuje się przesyłem gazu jamalskiego do Polski i dalej do Europy Zachodniej i jest operatorem służącej temu infrastruktury przesyłowej.

PGNiG jest ponadto formalnym właścicielem krajowego majątku przesyłowego o wartości ok. 4,5 mld zł, z którego w drodze leasingu operacyjnego korzysta obecnie Gaz-System, operator systemu przesyłowego, należący w 100% do Skarbu Państwa.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)