- Nie da się zrozumieć i w pełni przeżyć historii Polski bez znajomości historii Żydów polskich - przekonywał prezydent Bronisław Komorowski otwierając wczoraj Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. To pierwsza tego typu inwestycja w ramach PPP czyli Partnerstwa Publiczno Prywatnego i jedna z najdroższych. Na jego budowę wydano 320 mln złotych, z czego zdecydowana większość to pieniądze podatników.

Muzeum Historii Żydów Polskich jest pierwszą w Polsce instytucją publiczno-prywatną, stworzoną wspólnie przez rząd (w ramach budżetu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), samorząd lokalny (budżet Warszawy) i organizację pozarządową (Żydowski Instytut Historyczny).

Z budżetu państwa i budżetu Warszawy na inwestycję wydano w sumie 180 mln złotych. Każdy podatnik wyłożył więc ponad 7 złotych. 140 mln dołożyło stowarzyszenie ŻIH, które odpowiada za sfinansowanie i organizację wystawy głównej. Stowarzyszenie zapewnia też bieżący budżet oraz działalność edukacyjną i publiczną muzeum.

Inicjatywa utworzenia Muzeum Historii Żydów Polskich narodziła się w Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny. Na pomysł muzeum wpadli na początku lat 90. Grażyna Pawlak, która była wówczas dyrektorką Żydowskiego Instytutu Historycznego i Marian Turski, dziennikarz, a teraz także przewodniczący Rady Muzeum. Wzorem dla nich były: Muzeum Diaspory w Tel Awiwie i Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.

Dzięki wsparciu indywidualnych oraz instytucjonalnych darczyńców z całego świata - głownie z USA i z Wielkiej Brytanii, w 1995 roku. możliwe było rozpoczęcie prac nad projektem muzeum i kontynuowanie ich - jako inicjatywy społecznej - aż do roku 2005 roku, gdy oficjalnie powołano do życia Muzeum Historii Żydów Polskich. Prace przy jego budowie ruszyły latem 2007 roku.

Dlaczego Muzeum Żydów Polskich jest wyjątkowe w Polsce? O tym na kolejnej stronie

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Hela
83.20.155.* 2016-06-17 19:09
Po co te muzea Zydow czy zolnierzy wykletych co one wnosza ,kogo obchodza miech sami sobie stawiaja i utrzymuja.
ludek354
82.160.24.* 2016-04-14 09:47
Chcę nadmienić iż do budowy muzeum Żołnierzy Wyklętych wydano i to nie w całości z funduszy wszystkich podatników aż UWAGA 32 mln pln ... .... 320 mln -> 32mln Żydzi -> Polacy extra
NSZ
178.182.218.* 2015-04-28 07:53
Mnie nikt nie pytał czy chę tam przekazać moje 7 zł!!!
Autorze lepiej zastanów się następnym razem gdy będziesz coś pisał. Napisz lepiej dla czego od tylu lat Muzeum Wojska Polskiego Nie dostał takiego wsparcia finansowego na budowę ważniejszego dla nas Polaków, nowego gmachu na Cytadeli.
Zobacz więcej komentarzy (132)