- Nie da się zrozumieć i w pełni przeżyć historii Polski bez znajomości historii Żydów polskich - przekonywał prezydent Bronisław Komorowski otwierając wczoraj Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. To pierwsza tego typu inwestycja w ramach PPP czyli Partnerstwa Publiczno Prywatnego i jedna z najdroższych. Na jego budowę wydano 320 mln złotych, z czego zdecydowana większość to pieniądze podatników.

Muzeum Historii Żydów Polskich jest pierwszą w Polsce instytucją publiczno-prywatną, stworzoną wspólnie przez rząd (w ramach budżetu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), samorząd lokalny (budżet Warszawy) i organizację pozarządową (Żydowski Instytut Historyczny).

Z budżetu państwa i budżetu Warszawy na inwestycję wydano w sumie 180 mln złotych. Każdy podatnik wyłożył więc ponad 7 złotych. 140 mln dołożyło stowarzyszenie ŻIH, które odpowiada za sfinansowanie i organizację wystawy głównej. Stowarzyszenie zapewnia też bieżący budżet oraz działalność edukacyjną i publiczną muzeum.

Inicjatywa utworzenia Muzeum Historii Żydów Polskich narodziła się w Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny. Na pomysł muzeum wpadli na początku lat 90. Grażyna Pawlak, która była wówczas dyrektorką Żydowskiego Instytutu Historycznego i Marian Turski, dziennikarz, a teraz także przewodniczący Rady Muzeum. Wzorem dla nich były: Muzeum Diaspory w Tel Awiwie i Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.

Dzięki wsparciu indywidualnych oraz instytucjonalnych darczyńców z całego świata - głownie z USA i z Wielkiej Brytanii, w 1995 roku. możliwe było rozpoczęcie prac nad projektem muzeum i kontynuowanie ich - jako inicjatywy społecznej - aż do roku 2005 roku, gdy oficjalnie powołano do życia Muzeum Historii Żydów Polskich. Prace przy jego budowie ruszyły latem 2007 roku.

Dlaczego Muzeum Żydów Polskich jest wyjątkowe w Polsce? O tym na kolejnej stronie

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Qo Vadis
31.133.22.* 2016-07-04 10:54
Zawłaszczona przez żydów kasa Polskiego podatnika całkowicie uprawnia Polaków do przejęcia tego budynku np. na muzeum żydowskich zbrodni w ramach NKWD & UB. Oczywiście nie zrobi tego PiS jeden z kantów gwiazdy Dawida 27 letniego , syjonistycznego zawłaszczania Polski.
Hela
83.20.155.* 2016-06-17 19:09
Po co te muzea Zydow czy zolnierzy wykletych co one wnosza ,kogo obchodza miech sami sobie stawiaja i utrzymuja.
ludek354
82.160.24.* 2016-04-14 09:47
Chcę nadmienić iż do budowy muzeum Żołnierzy Wyklętych wydano i to nie w całości z funduszy wszystkich podatników aż UWAGA 32 mln pln ... .... 320 mln -> 32mln Żydzi -> Polacy extra
Zobacz więcej komentarzy (133)