Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na stacjach benzynowych coraz drożej

0
Podziel się:

W ostatnim tygodniu litr benzyny podrożał średnio o 10 gr. To nie koniec podwyżek.

Na stacjach benzynowych coraz drożej
(PAP/EPA)

Przyszły tydzień przyniesie kolejne podwyżki cen paliw na stacjach. Na stacjach benzynowych ostatni tydzień przyniósł początek podwyżek cen.

ZOBACZ TAKŻE: Będzie można odliczać VAT od paliwae-petrol.pl podał, iż na stacjach benzynowych ostatni tydzień przyniósł początek podwyżek cen. W poniedziałek średnie detaliczne ceny benzyny bezołowiowej osiągnęły poziom 3,57 zł za litr, czyli o 10 gr wyższy, niż w ostatnim tygodniu stycznia. Za diesel kierowcy średnio płacili 3,49 zł, czyli o 4 gr więcej niż tydzień temu.

_ - Dla kierowców kolejne zwyżki cen na rynku hurtowym oznaczają, iż powinni przygotować się na większe wydatki _ - napisano w raporcie.

_ - Z doświadczeń e-petrol.pl wynika, że zazwyczaj właściciele stacji paliw nie zmieniają cen skokowo, a rozkładają wprowadzenie podwyżek na kilka, czy nawet kilkanaście dni, dlatego w nadchodzących dniach możemy spodziewać się średnich cen benzyn na poziomie 3,75-3,85 zł/l , w przypadku olejów 3,62-3,70 zł/l _ - dodano.

Według e-petrol.pl, najbardziej stabilnym cenowo paliwem w ostatnich tygodniach był autogaz, który przy wzroście cen benzyny staje się jeszcze bardziej konkurencyjny.

_ - W najbliższych dniach jego cena się prawdopodobnie utrzyma na poziomie 1,70-1,80 zł/l _ - napisano.

Tankujemy paliwo gorszej jakości

Pogarsza się jakość paliw sprzedawanych na stacjach benzynowych w Polsce - wynika z raportu Izby Handlowej. Kontrola przeprowadzona w ubiegłym roku wskazuje, że norm jakości nie spełnia ponad 4 procent stacji sprzedających benzynę i olej napędowy oraz prawie 6 procent stacji prowadzących dystrybucję LPG.

Najczęstszym problemem było zanieczyszczenie paliw. Według kontrolerów wynikało ono z nieprzestrzegania norm transportu oraz magazynowania. Zanieczyszczenia mogły powodować problemy z pracą silnika, a w niektórych przypadkach nawet do jego uszkodzenia.

Kontrolerzy Inspekcji Handlowej nie mieli zastrzeżeń do paliw sprawdzanych w województwie: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, opolskim, podlaskim i świętokrzyskim, najwięcej zaś w: zachodniopomorskim (11,36 procent zakwestionowanych próbek), kujawsko-pomorskim (6,12 procent) i wielkopolskim (8,75 procent).
Najwięcej odstępstw od norm jakościowych dla LPG w roku 2008 stwierdzono w województwie opolskim - 20 procent, żadnych - w kujawsko-pomorskim, małopolskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Skutkiem kontroli jest skierowanie do prokuratury 158 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Ponadto Inspekcja wydała 34 decyzje o wycofaniu z obrotu paliw niespełniających norm. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki otrzymał informacje o 148 stacjach paliw i hurtowniach, które naruszyły warunki koncesji na obrót paliwami. W tych przypadkach prezes urzędu może podjąć decyzję o zakazania sprzedaży paliw przez te przedsiębiorstwa. Aktualne listy placówek skontrolowanych przez Inspekcję Handlową dostępne są na stronie internetowej.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)