Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeNFZ chce zmniejszyć koszty opieki długoterminowej
2014-01-21 12:35

NFZ chce zmniejszyć koszty opieki długoterminowej

Autor: (AND), (IAR)

NFZ chce zmniejszyć koszty opieki długoterminowej
[fot: BeyzaSultanDURNA/iStockphoto]

Narodowy Fundusz Zdrowia chce zmniejszyć koszty opieki długoterminowej. Proponuje obniżenie o 30 procent stawek za opiekę nad ciężko chorymi pacjentami, podłączonymi do respiratorów, i pozbawienie pacjentów rehabilitacji.

Mimo apeli lekarzy lekarzy i rodziców, cięcia dotkną ciężko chore dzieci. Nie zgadza się na to Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej i rozważa rezygnację z podpisania kontraktów. W centrali NFZ trwa spotkanie w tej sprawie.

Doktor Robert Suchanke, szef Związku, mówi, że Fundusz chce zakwalifikować więcej chorych na wentylację inwazyjną. Chory wówczas jest podłączony do respiratora poprzez otwór w tchawicy.

Doktor Suchanke tłumaczy, że wentylacja nieinwazyjna przy użyciu różnego rodzaju masek to osiągnięcie współczesnej medycyny i jak najwięcej osób powinno z niej korzystać. Chorzy wówczas inaczej funkcjonują w codziennym życiu.

Lekarz dodaje, że chorzy, którym wentylacja przysługuje do 8 godzin, mają być pozbawieni rehabilitacji. Tymczasem jest ona bardzo ważna, na przykład, w początkowym stadium stwardnienia rozsianego, bo opóźnia rozwój choroby.

W Polsce dwa i pół tysiąca osób korzysta w domu z wentylacji mechanicznej, czyli jest podłączonych do respiratorów. Są to chorzy między innymi na zanik mięśni, stwardnienie rozsiane, zwłóknienie płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy deformację klatki piersiowej lub z urazami wielonarządowymi. Wiele osób dzięki domowej wentylacji stara się prowadzić normalne życie.

Dotychczas Fundusz przeznaczał na domową wentylację chorych 130 milionów złotych, zmiany mają dać 15 milionów oszczędności.
Czytaj więcej w Money.pl

(AND) , (IAR)
Tagi:nfz, limity, cięcia, ciężko chorzy
Zobacz więcej:Polska służba zdrowia, NFZ
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: NFZ chce zmniejszyć koszty opieki długoterminowej

mz123 / 193.111.147.* / 2014-01-22 10:36
Należy zlikwidować NFZ i powrócić do ogólnego finansowania służby zdrowia. Nie mogą punkty i pieniądze decydować o tym czy kogoś leczyć!!!!!!
Poza tym czemu prywatuzują szpitale ze sprzętem państwowym? Kto za to zapłaci?

Re: NFZ chce zmniejszyć koszty opieki długoterminowej

Prorok666 / 88.199.5.* / 2014-01-21 15:20
Patrząc na dzisiejszą "opiekuńczą politykę państwa" dochodzę do wniosku, ze niejaki pan Adolf H.... był bardzo humanitarny bo tych, którzy mu nie pasowali do ideii porostu OTWARCIE likwidował w czy popierał go cały świat (przecież opór zaczął się dopiero gdy chciał cały świat dla siebie) a dzisiajsza polityka p-Osłów z wiejskiej jest taka, żeby gnoić chorych, emerytów i rencistów czyli wszytkich najbiedniejszych Polaków a gdy będą zgnojeni już tak, że nie dadzą rady to sami się powieszą albo wytrują i to "hunaitarne podejście państwa opiekuńczego" A teraz możecie mnie zamknąć, przynajmniej tam będę miał większą stawkę żywieniową niż w szpitalu i lekarz też będzie darmowy i na leki nie stracę bo dadzą za darmo....

Re: NFZ chce zmniejszyć koszty opieki długoterminowej

wierszykowiec / 91.193.208.* / 2014-01-21 14:36
Palec pod budkę,
Bo za minutkę
Zamykam budkę.
Budka zamknięta,
Nie ma pacjenta,
Limity mamy -
Nie pomagamy.

Odliczanie do leczenia,
Kto nie zdąży, ten umiera!

Re: NFZ chce zmniejszyć koszty opieki długoterminowej

gimbus_młody / 188.33.144.* / 2014-01-21 14:14
Do trzech odlicz. Jak w obozie koncentracyjnym.

Re: NFZ chce zmniejszyć koszty opieki długoterminowej

PO - never more / 193.202.117.* / 2014-01-21 13:45
Rosnące wydatki administracji Tuska trzeba jakoś to sfinansować - tzw. administracja to jedyny jego twardy elektorat (już nawet najbardziej tępe lemingi przejrzały na oczy) a że Donek i jego POplecznicy nie przebierają w środkach więc - zabierają bezbronnym (właśnie zabrał pieniądze przyszłych emerytów) - przecież i tak osoby podłączone do respiratorów nie pójdą głosować a ich rodziny, bliscy ... niech lepiej siedzą przy łóżkach...

Re: NFZ chce zmniejszyć koszty opieki długoterminowej

eldorado / 193.108.194.* / 2014-01-21 13:07
Panie Giertych czy jeśli teraz powiem to co myślę o Pana przyjaciołach z PO to bedę ich poniżał w oczach opinii publicznej? Czy to jest eutanazja czy też morderstwo. Czy zamierza wystąpić Pan z pozwem przeciwko NFZ i Ministerstwu Zdrowia. "Jerozlimę" już Pan zdobył - no do dzieła wybitnu prawniku - pokaż co potrafisz oprócz gęgania u Olejnikowej

Re: NFZ chce zmniejszyć koszty opieki długoterminowej

tm / 83.142.60.* / 2014-01-21 13:03
A ja proponuję obniżenie o 30 procent wynagrodzeń wszystkim pracownikom NFZ.
niwjk / 188.108.68.* / 2014-01-21 14:59
JAK URBAN xLAT TEMU JUZ TO PIETNOWAL TO NIKT MU NIE WIERZYL.BYL KONKURS NA NAJPIEKNIEJSZY PALAC ZUS-u.ZERAZ MAMY MASE NIEKOMPETENTNYCH URZEDNIKOW W PALACACH.A KASA LUDZI?CHORZY POPIERAJCIE RZAD CZYNEM,UMIERAJCIE....
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/

Re: NFZ chce zmniejszyć koszty opieki długoterminowej

7747766 / 88.199.162.* / 2014-01-21 12:54
Czy w ramach obrony koniecznej ciężko chorzy moga strzelac do urzedników którzy grożą im w ten sposób śmiercią?
PO never more / 193.202.117.* / 2014-01-21 13:49
TAK!!!! jest na to przyzwolenie społeczne - prawdziwe! - a nie takie jak wg tuska na korupcję jego kolesi.

Ale przede wszystkim to do tych najwyższego szczebla tzw "decydentów".
ARTUR408946 / 185.28.248.* / 2014-01-21 13:47
Uważam że w przypadku zagrożenia życia obywatel ma prawo do traktowania urzędników wg. ustawy która chroni ich zdrowie i życie .W ustawie tej kobieta w ciąży lub dziecko mogą zostać zastrzelone w przypadku zagrożenia życia urzędnika państwowego .

Re: NFZ chce zmniejszyć koszty opieki długoterminowej

myślący / 78.88.54.* / 2014-01-21 12:53
ale bogatym żyje się lepiej,prześledźcie jak się bogacili w ostatnich latach najbogatsi Polacy,macie co chcieliście lemingi