Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie chcą prywatyzacji spółki cukrowej

0
Podziel się:

Resort wznawiając po raz trzeci proces prywatyzacji spółki przedstawił wstępne jej założenia. Jednocześnie zaznaczył, że będzie to prawdopodobnie ostatnia próba zmiany właściciela spółki w formie przewidzianej przez ustawę.

Nie chcą prywatyzacji spółki cukrowej
(JWGreen/wikipedia.org)

Rozpoczęcie procesu prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej powinno być zapoczątkowane rzetelną wyceną spółki - uważa Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego. Ministerstwo skarbu w ubiegłym tygodniu poinformowało o rozpoczęciu prywatyzacji tej spółki.

Resort wznawiając po raz trzeci proces prywatyzacji KSC przedstawił wstępne jej założenia. Jednocześnie zaznaczył, że będzie to prawdopodobnie ostatnia próba zmiany właściciela spółki w formie przewidzianej przez ustawę i rozporządzenia, a więc mającej charakter plantatorsko-pracowniczy. Do zakupu akcji uprawnionych jest ok. 18 tys. osób.

Skarb Państwa chce zaoferować uprawnionym osobom wszystkie swoje akcje z wyłączeniem 1 akcji imiennej serii A, dającej SP uprzywilejowanie w takich sprawach jak: zmiany statutu, postawienie spółki w stan likwidacji, jej połączenia lub przekształcenia oraz zbycia jej przedsiębiorstwa.

_ Mówienie plantatorom i pracownikom, że to jest ostatnia propozycja prywatyzacji i następnych nie będzie, jest zwykłym zastraszaniem uprawnionych, aby zgodzili się w ciemno na propozycje MSP, które kolejny raz są zbiorem pobożnych życzeń, a nie propozycjami mającymi realne szanse ich realizacji _ - czytamy w stanowisku Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego (KZPBC).

Organizacja ta zwraca uwagę, że to MSP i kolejne zarządy KSC opracowywały oraz przeprowadzały poprzednie nieudane prywatyzacje, nie biorąc pod uwagę argumentów zgłaszanych przez Związek. _ To nie plantatorzy ani Związek byli przyczyną przerwania poprzednich prywatyzacji, ale nieudolne opracowania i propozycje odbiegające od realiów gospodarczych _ - podkreślają związkowcy.

Według KZPBC, _ rozpoczęcie procesu prywatyzacji powinno zostać zapoczątkowane rzetelną wyceną spółki _. Dopiero później powinien być opracowany program umożliwiający zakup akcji wszystkim uprawnionym oraz zawierający system zabezpieczeń przed przejęciem spółki przez nieuprawnione osoby i podmioty. Zdaniem Związku, plantatorzy powinni mieć możliwość zakupu akcji proporcjonalnie do posiadanego przez nich _ prawa do uprawy i dostawy _.

MSP proponuje, by jedna osoba mogła kupić najwyżej 1 proc. akcji. Na razie nieznana jest wartość jednej akcji. Wyceną spółki zajmie się konsorcjum, którego liderem jest Bank Zachodni WBK. Związkowcy pytają też, za ile zostały sprzedane pozostałe polskie cukrownie (60 proc. rynku) i czy przy sprzedaży innych polskich cukrowni zagraniczne koncerny nie miały możliwości negocjowania ceny. MSP zapowiedziało w związku z prywatyzacją KSC, że nie przewiduje negocjowania ceny akcji w przypadku sprzedaży tej spółki.

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik przedstawiając zasady prywatyzacji KSC poinformował, że _ koncepcja prywatyzacji KSC zakłada, iż prywatyzacja nie będzie odbywała się za pieniądze tej spółki _. Pierwsza rata za akcje w wysokości 15 proc. powinna być zapłacona ze środków własnych nabywcy. Na zakup akcji będzie można uzyskać też pożyczkę w KSC i spłacać ją przez 7 lat.

KZPBC przypomina, że zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa z 10 marca 2011 r. za buraki dostarczone w kampanii 2011/12 plantatorom nie wypłacono około 200 mln zł (pieniądze ta miały być przeznaczone na spłatę akcji) _ Sądzimy, że ministerstwo o tym pamięta, żądając od plantatorów żywej gotówki za 15 proc. akcji w pierwszej racie _ - napisano w stanowisku. Związek jest gotowy na rozpoczęcie negocjacji ws. trzeciego podejścia do prywatyzacji KSC, po uwzględnieniu jego argumentów i określeniu w pierwszej kolejności ceny akcji - podsumował prezes tej organizacji Stanisław Barnaś.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)