Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy sygnalizują Rosji gotowość do współpracy gospodarczej

0
Podziel się:

Warunkiem jest przestrzeganie przez Moskwę porozumień z Mińska, dotyczących sytuacji we wschodniej Ukrainie.

Angela Merkel kanclerz Niemiec
Angela Merkel kanclerz Niemiec (PAP/EPA)

Rząd Niemiec na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos sygnalizował Rosji _ zasadniczą gotowość _ do utworzenia wspólnego obszaru gospodarczego, nie przedstawił jednak Moskwie żadnej konkretnej oferty - powiedziała w piątek zastępczyni rzecznika rządu Christiane Wirtz.

_ - W Davos nie chodziło o konkretną ofertę, lecz o zasygnalizowanie zasadniczej gotowości do rozmów (z Rosją) _ - powiedziała Wirtz dziennikarzom w Berlinie. Jak dodała, kanclerz Angela Merkel wysyłała już wcześniej podobne sygnały, a jej wypowiedź _ nie jest niczym nowym _. Wirtz zastrzegła, że sprawą najważniejszą jest obecnie rozwiązanie kryzysu na Ukrainie.

O ofercie złożonej prezydentowi Władimirowi Putinowi przez przedstawicieli niemieckiego rządu w Davos napisał w piątkowym wydaniu dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _.

Redakcja największej opiniotwórczej gazety w Niemczech zwróciła uwagę na fragment wystąpienia Merkel, w którym szefowa niemieckiego rządu zasygnalizowała gotowość do podjęcia rozmów między Unią Europejską a Eurazjatycką Unią Gospodarczą o _ możliwościach kooperacji w ramach wspólnej przestrzeni handlowej _. _ Jesteśmy do tego gotowi _ - zaznaczyła niemiecka kanclerz, dodając, że chce zbudować _ pomost _ między zwaśnionymi stronami. Zastrzegła, że warunkiem jest pokój na Ukrainie.

Merkel potwierdziła w piątek we Florencji, że rozmowy pomiędzy UE a Euroazjatycką Unią Gospodarczą są możliwe - pisze agencja dpa. Jej zastępca, wicekanclerz Sigmar Gabriel zaznaczył, że pomysł Putina dotyczący strefy wolnego handlu od Lizbony do Władywostoku - _ a jeszcze lepiej od Nowego Jorku do Władywostoku _ - jest realistyczny. Gabriel, który jest szefem SPD i ministrem gospodarki, podkreślił, że pomimo katastrofalnej sytuacji we wschodniej Ukrainie należy pomyśleć _ o tym, co będzie po zakończeniu konfliktu _. _ Europa nie może zrezygnować z europejskiej Rosji _ - powiedział. _ Europie potrzebne są ścisłe kontakty nie tylko z USA, lecz także z Rosją _ - uważa Gabriel.

Jak pisze _ Sueddeutsche Zeitung _, Gabriel (SPD) zainicjował w Davos dyskusję o tym, co można zaproponować Rosji po zakończeniu wojny. _ - Następnym krokiem będzie dyskusja o strefie wolnego handlu _ - powiedział polityk SPD. _ Powinniśmy zaoferować Rosji jakieś wyjście _ - zaznaczył.

_ SZ _ podkreśla, że Merkel i Gabriel użyli terminu _ obszar handlu między Lizboną a Władywostokiem _, którego autorem jest Putin. Oboje zaznaczyli, że chodzi o _ perspektywiczny bodziec _. Warunkiem jest przestrzeganie przez Moskwę porozumień z Mińska, dotyczących sytuacji we wschodniej Ukrainie.

W przemówieniu w Davos Merkel ponownie skrytykowała zaanektowanie Krymu przez Rosję i potwierdziła, że sankcje wobec Moskwy są nadal konieczne.

W osobnym komentarzu szef działu zagranicznego _ SZ _ Stefan Kornelius pisze, że ani Rosja, ani Ukraina nie są obecnie zainteresowane załagodzeniem konfliktu. Oba kraje _ niszczą wiarygodność mediatora, Niemiec, które obecnie poza ciepłymi słowami niewiele mają do zaoferowania _. Zdaniem komentatora nie można wykluczyć, że Putin zainteresuje się możliwością współpracy gospodarczej. _ Kto chce jednak zastanawiać się nad współpracą z Rosją, dopóki (ta) wysyła broń do Donbasu? _ - pyta retorycznie Kornelius.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)