Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy kochają Rosjan, gardzą Amerykanami

0
Podziel się:

W społeczeństwie niemieckim szeroko rozpowszechniona jest opinia, że Niemcy i
Zachód zbyt jednostronnie stanęły po stronie Ukrainy, a przeciwko Rosji.

Niemcy kochają Rosjan, gardzą Amerykanami
(Cezary Piwowarski/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

W społeczeństwie niemieckim szeroko rozpowszechniona jest opinia, że Niemcy i Zachód zbyt jednostronnie stanęły po stronie Ukrainy, a przeciwko Rosji - pisze _ Sueddeutsche Zeitung _.

W opublikowanym dziś komentarzu gazeta tłumaczy, że pozytywny stosunek Niemców do Rosji jest związany z ambiwalentną oceną prezydenta Władimira Putina i kierowanego przez niego kraju. Autorytarny styl sprawowania władzy oceniany jest przez Niemców krytycznie, lecz równocześnie Putin daje Niemcom wrażenie _ szczególnej bliskości _, chociażby dlatego, że zna ich język - czytamy w _ SZ _.

Ambiwalencja dotyczy też całokształtu stosunków z Rosją, _ silnie obciążonych krwawą hipoteką historii _ - pisze komentator. Ich obecna jakość uważana jest - podobnie jak w przypadku kontaktów z Izraelem - za _ historyczny cud _, jeżeli weźmiemy pod uwagę spustoszenia Rosji dokonane w imieniu Niemiec oraz akty zemsty ze strony Rosji. _ - Po wojnie trzy pokolenia Niemców doświadczyły Rosjan jako okupantów, lub też wzrastały w strachu, że Rosjanie mogą w każdej chwili nadejść _ - wyjaśnia autor komentarza.

_ - Niemcy bali się Rosjan, a gdy okazało się, że w rzeczywistości są oni zupełnie inni, gotowi byli tym bardziej pokochać ich _ - pisze komentator. Entuzjazm dla Michaiła Gorbaczowa był wynikiem _ ogromnej ulgi _, odczuwanej przede wszystkim w zachodniej części Niemiec. Kredyt zaufania, przyznawany obecnie przez Niemców Putinowi, jest wynikiem tęsknoty za tym, aby stosunki niemiecko-rosyjskie stały się znów tak dobre jak w latach 90. XX wieku.

Huśtawka emocji dotyczy także Stanów Zjednoczonych - czytamy w _ SZ _. Ponieważ Niemcy, którzy kiedyś podziwiali Amerykanów, są dziś gotowi nimi szczególnie pogardzać. Wielu Niemców spodziewa się obecnie, po ujawnieniu skandalu z inwigilowaniem obywateli przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), po USA więcej zła, niż po kierownictwie rosyjskim. Prezydent Barack Obama fetowany był dawniej tak jak Gorbaczow, obecnie jego wizerunek w oczach Niemców nie jest lepszy niż Putina - pisze _ Sueddeutsche Zeitung _.

Zarówno wśród niemieckich polityków, jak i w niemieckim społeczeństwie silne jest poparcie i zrozumienie dla działań Rosji wobec Ukrainy. Powszechna jest opinia, że przesuwając granice NATO na Wschód Zachód złamał obietnicę daną Moskwie i sprowokował Kreml do kontrakcji. Politycy, w tym były kanclerz Gerhard Schroeder oraz szef klubu parlamentarnego Lewicy Gregor Gysi, twierdzą, że to Zachód pierwszy złamał prawo międzynarodowe interweniując w 1999 roku przeciwko Serbii w konflikcie o Kosowo.

Czytaj więcej w Money.pl
Specuchwała Dumy "O sytuacji na Krymie" Rosja będzie sprzyjać społeczno-gospodarczemu rozwojowi Krymu, pomyślności jego mieszkańców, pokojowi, spokojowi i zgodzie na terytorium tej republiki.
Putin przegrał w rozgrywce o Krym? Rosyjska prasa przypomina, że Władimir Putin nie reagował w ten sposób, gdy zamykano rosyjskie szkoły w Azerbejdżanie lub dyskryminowano Rosjan w krajach centralnej Azji.
Ukraińskie MSZ wzywa kraje świata Ma to wyjątkowo niebezpieczny charakter nie tylko dla jedności terytorialnej Ukrainy, ale też pokoju na świecie.
Steinmeier ostrzega przed groźbą "wybuchu pożaru" na Ukrainie Polityk niemieckiej SPD zwrócił uwagę, że napięcia przybierają na sile także na wschodzie Ukrainy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)