Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Minister przeciwna pomocy wojskowej dla Ukrainy

0
Podziel się:

Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen wypowiedziała się w niedzielę na łamach "Bild am Sonntag" przeciwko pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Niemcy: Minister przeciwna pomocy wojskowej dla Ukrainy
(Cezary Piwowarski/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen wypowiedziała się w niedzielę na łamach _ Bild am Sonntag _ przeciwko pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jej zdaniem sprawa przyjęcia Ukrainy do NATO nie znajduje się obecnie w agendzie.

Von der Leyen zastrzegła, że konfliktu w Iraku, dokąd Berlin chce wysłać broń, nie można porównywać do sytuacji na Ukrainie.

_ - Na Ukrainie w konflikcie uczestniczą trzy strony - rząd w Kijowie, rebelianci i Rosja. Mimo całej konfrontacji żadna ze stron nie chce unicestwić pozostałych. Każda ze stron realizuje swoje polityczne interesy, co oznacza, że rozmowy między nimi są możliwe _ - wyjaśniła szefowa resortu obrony. Jej zdaniem należy uczynić wszystko, by doprowadzić do _ deeskalacji, dialogu i rozejmu _. W Iraku mamy do czynienia z inną sytuacją - islamscy terroryści chcą zniszczyć myślących inaczej. Nie ma przestrzeni do negocjacji - oceniła von der Leyen.

Odnosząc się do ewentualnego przyjęcia Ukrainy do NATO, minister powiedziała, że należy zastanowić się nad tym, co może teraz przyczynić się do złagodzenia napięć, a co lepiej odłożyć na później. Prawo do swobodnego wyboru sojuszy dotyczy także Ukrainy - podkreśliła. Proces wchodzenia do NATO byłby jednak bardzo długi, gdyż Ukraina nie spełnia wielu kryteriów. _ - Członkostwo Ukrainy w NATO nie znajduje się obecnie w porządku dnia _ - powiedziała von der Leyen.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk ogłosił w piątek, że jego kraj rezygnuje ze statusu państwa będącego poza blokami militarnymi i wznawia dążenia do członkostwa w NATO.

Niemiecka minister obrony wykluczyła zastosowanie wobec Rosji środków militarnych. Zachód musi skłonić Moskwę za pomocą dyplomacji i ekonomicznej presji do zmiany stanowiska. _ To żmudna droga, ponieważ skutki sankcji są odczuwalne dopiero po upływie czasu, lecz działają za to w sposób trwały _ - powiedziała von der Leyen.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)