Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Nie możemy brać ropy od Libii. Wprowadźmy embargo!

0
Podziel się:

- Trzeba zadbać, by do reżimu nie płynęły pieniądze - mówi szef niemieckiej dyplomacji, Guido Westerwelle.

Niemcy: Nie możemy brać ropy od Libii. Wprowadźmy embargo!
(PAP/EPA)

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle wezwał w Berlinie do wprowadzenia embarga na import libijskiej ropy i gazu. Zapowiedział, że Niemcy chcą, by decyzja w tej sprawie zapadła już na szczycie UE w tym tygodniu.

Jego zdaniem embargo powinno objąć przedsiębiorstwa państwowe Libii oraz ich spółki-córki. _ - Nie może być tak, że z jednej strony przeprowadza się działania militarne, zaś z drugiej nie wykluczono możliwości robienia interesów, dotyczących libijskiej ropy i gazu _ - powiedział Westerwelle. Jak podkreślił, era libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego dobiegła końca, dlatego musi ustąpić.

_

Money.pl/Tomasz BrankiewiczCena obalenia Kaddafiego, to 5,4 za litr benzyny - Nikt nie wie, jak długo potrwa interwencja. Dlatego ważne jest, by we właściwym czasie zatroszczyć się o to, aby do systemu Kadafiego nie dopływały pieniądze. Należy działać teraz _ - dodał szef niemieckiej dyplomacji.

Jego zdaniem ze szczytu UE w najbliższy czwartek i piątek powinien popłynąć zgodny sygnał, iż _ UE nie robi interesów z Kadafim _. _ Stawiamy na kompleksową politykę sankcji _ - dodał.

Według Eurostatu w sierpniu 2010 roku Libia dostarczyła na rynki unijne ponad 29,2 mln baryłek. To 8,5 procent z 342,8 milionów baryłek, jakie w tym okresie Unia Europejska zużyła.

źródło: Eurostat

Westerwelle ponownie bronił przed krytyką stanowiska Niemiec, które wstrzymały się w zeszły piątek od głosu w sprawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, otwierającej drogę interwencji w Libii.

Niemcy nie jada do Libii, ale wspomogą w Afganistanie

_ - Nie weźmiemy udziału w tej akcji zbrojnej. Jeśli poparlibyśmy rezolucję w Radzie Bezpieczeństwa, stanęlibyśmy dziś w obliczu pytania, czy wysłać niemieckich żołnierzy do Libii. To polityczna rzeczywistość. Musielibyśmy wziąć na siebie tę odpowiedzialność _ - powiedział.

Odrzucił sugestie, jakoby stanowisko Niemiec było osamotnione w Europie. - _ Większość członków UE nie bierze udziału w interwencji zbrojnej w Libii - także te kraje, które miałyby ku temu potencjał i zdolności. Ponownie przypominam w tym kontekście o naszym ważnym sąsiedzie, Polsce _ - powiedział Westerwelle.

Niemiecka agencja DPA podała nieoficjalną informację, że Niemcy zaproponują NATO wysłanie do Afganistanu dodatkowych 300 żołnierzy do obsługi misji samolotów systemu ostrzegania i kontroli AWACS. W ten sposób rząd w Berlinie chce odciążyć kraje, które biorą udział w akcji zbrojnej przeciwko siłom Kadafiego w Libii. Decyzję w tej sprawie niemiecki rząd ma podjąć w środę. Możliwe, że jeszcze w tym tygodniu rozszerzenie mandatu niemieckiego kontyngentu zaakceptuje parlament.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t135831.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fischer;niemcy;popelnily;skandaliczny;blad,32,0,798496.html) Fischer: Niemcy popełniły skandaliczny błąd Były minister spraw zagranicznych krytykuje swój kraj i przestrzega, że Niemcy mogą zastygnąć prowincjalizmie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t127402.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/kik;usa;i;unia;spieraja;sie;kto;zagarnie;libie,168,0,797864.html) Kik: USA i Unia spierają się, kto zagarnie Libię Nie ma żadnego rozłamu w Europie. Do Libii popłynęli ci, którzy mieli popłynąć.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t134813.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/nawrocki;kierowcy;placa;za;chciwosc;spekulantow,29,0,797981.html) Nawrocki: Kierowcy płacą za chciwość spekulantów Za zmiany cen czarnego złota odpowiada głównie spekulacja.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)