Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Trybunał Konstytucyjny zezwoli na podpisanie EMS

0
Podziel się:

Reuters przeprowadził ankietę wśród 20 specjalistów prawa konstytucyjnego z różnych ośrodków akademickich.

Niemcy: Trybunał Konstytucyjny zezwoli na podpisanie EMS
(inocuo/CC/flickr)

Niemieccy prawnicy uważają, że Trybunał Konstytucyjny RFN zaaprobuje pakt fiskalny UE i fundusz ratunkowy euro EMS. Przewidują, że sędziowie postawią warunki ograniczające w przyszłości możliwość udzielania pomocy innym krajom - pisze w piątek agencja Reutera.

Reuters przeprowadził ankietę wśród 20 specjalistów prawa konstytucyjnego z różnych ośrodków akademickich. Wszyscy uczestnicy sondażu byli zgodni co do tego, że Trybunał w Karlsruhe odrzuci skargi przeciwko Europejskiemu Mechanizmowi Stabilizacyjnemu oraz paktowi fiskalnemu.

Trybunał Konstytucyjny zdecyduje w najbliższą środę, czy prezydent RFN Joachim Gauck może podpisać zaskarżone ustawy o ratyfikacji paktu fiskalnego UE i funduszu ratunkowego EMS, zanim sędziowie rozpatrzą skargi merytorycznie, co może potrwać wiele miesięcy.

Pozwy przeciwko uchwalonej przez Bundestag pod koniec czerwca ustawie złożyły: stowarzyszenie "Więcej demokracji", klub parlamentarny opozycyjnej partii Lewica oraz polityk bawarskiej CSU Peter Gauweiler.

Z powodu niemieckich skarg konstytucyjnych EMS, przeznaczony na wsparcie dotkniętych kryzysem państw eurolandu, nie mógł wejść w życie zgodnie z planem, czyli od 1 lipca.

Jak pisze Reuters, gdyby niemieccy sędziowie poparli skargi, to ich decyzja pogłębiłaby kryzys w eurolandzie i miałaby "druzgocący wpływ" na rynki finansowe i całą strefę euro.

Dwunastu biorących udział w ankiecie ekspertów przewiduje, że Trybunał Konstytucyjny postawi twarde warunki, nakładające na władze w Berlinie daleko idące ograniczenia przy podejmowaniu decyzji o pomocy finansowej, oraz że wzmocni parlamentarną kontrolę nad takimi decyzjami.

Jedna czwarta pytanych spodziewa się, że sędziowie wyraźnie zaznaczą, iż proces europejskiej integracji dotarł do granic wyznaczonych przez Ustawę Zasadniczą (niemiecka konstytucja), i zasugerują przeprowadzenie referendum w sprawie nowej konstytucji, która pozwoliłaby na głębszą integrację.

Nikt z uczestników ankiety nie przewiduje wstrzymania przez Trybunał w Karlsruhe procesu ratyfikacji paktu fiskalnego i EMS, mających służyć walce z kryzysem zadłużenia - zaznacza Reuters.

Autorzy pozwów cieszą się natomiast szerokim poparciem w niemieckim społeczeństwie. Z ankiety instytutu YouGov wynika, że 54 proc. Niemców opowiada się za przyjęciem skarg przez Trybunał i dokładnym zbadaniem zgodności paktu fiskalnego i EMS z konstytucją. Tylko 25 proc. ankietowanych uważa, że sędziowie powinni odrzucić skargi. Wyniki sondażu podała w piątek agencja dpa.

Zarówno przyjęty z inicjatywy Niemiec pakt fiskalny UE o wzmocnieniu dyscypliny budżetowej, jak i fundusz EMS na wsparcie zadłużonych krajów strefy euro to ważne elementy strategii walki z kryzysem zadłużenia w państwach unii walutowej.

Jednak ich przeciwnicy, którzy zaskarżyli traktaty do Trybunału, twierdzą, że pozbawiają one niemiecki parlament suwerennych kompetencji w kwestiach budżetu i oznaczają obciążenie Niemiec odpowiedzialnością za rozwiązywanie finansowych problemów innych państw.

Czytaj więcej w Money.pl
Bawaria skarży "janosikowe". 3,7 mld euro Rząd Bawarii skieruje do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego skargę przeciwko obowiązkowi przeznaczania sporej części wypracowanych przez największy kraj związkowy dochodów na pomoc dla biedniejszych landów. Bawaria płaci 3,7 mld euro "janosikowego".
Wysłali posłom świadectwa zgonu. "Grabarze" Niemiecka skrajnie prawicowa partia NPD rozesłała do posłów, którzy poparli fundusz ratunkowy dla euro, symboliczne świadectwa zgonu niemieckiej demokracji.
Niemcy decydują o losie Eurolandu. Ważna data Niemiecki Trybunał Konstytucyjny 12 września wyda orzeczenie, czy prezydent RFN może podpisać zaskarżone ustawy o ratyfikacji paktu fiskalnego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)