Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Trzeba udzielić pomocy Grecji

0
Podziel się:

W wywiadzie dla poniedziałkowego wydania wysokonakładowego
niemieckiego dziennika "Bild" szef największego w Europie towarzystwa ubezpieczeniowego Allianz
Michael Diekmann ostrzegł rządy, by nie spychały Grecji ku bankructwu poprzez blokowanie pomocy
finansowej dla Aten.

Niemcy: Trzeba udzielić pomocy Grecji
(fluzo/CC/Flickr)

W wywiadzie dla poniedziałkowego wydania wysokonakładowego niemieckiego dziennika _ Bild _ szef największego w Europie towarzystwa ubezpieczeniowego Allianz Michael Diekmann ostrzegł rządy, by nie spychały Grecji ku bankructwu poprzez blokowanie pomocy finansowej dla Aten.

- _ Europa musi pomóc słabszym krajom. Skutki bankructwa Grecji jako państwa byłyby nie do opanowania. Co stanie się, jeśli wszyscy greccy właściciele oszczędności podejmą szturm na banki i wycofają swe zasoby? Banki musiałyby zostać zamknięte. W niekontrolowany sposób odbiłoby się to na wielu innych regionach i instytucjach finansowych. Powstałaby groźba drugiego, większego kryzysu finansowego _ - powiedział Diekmann.

Jak zaznaczył, dla ratowania Grecji nie wystarczy sama restrukturyzacja jej zadłużenia, niezbędne jest bowiem pobudzenie wzrostu gospodarczego. - _ Samymi pieniędzmi problemu greckiego się nie rozwiąże. Potrzebujemy planu industrializacji Grecji, swego rodzaju planu Marshalla. Należy przenieść do tego kraju pracę i produkcję z całej Europy. Co przemawia przeciwko temu, by przenieść fabryki do Grecji zamiast do Europy Wschodniej czy Azji. Nadzwyczaj pomogłoby to Grecji ponownie stanąć na nogi _ - wskazał szef Allianz.

Premier Grecji Jeorjos Papandreu rozmawiał dzisiaj ze swym rządem na temat dalszych przedsięwzięć, które pozwoliłyby przyhamować tempo wzrostu gigantycznego długu publicznego. Obecnie budżet ma zapewnione tylko do połowy lipca środki na regulowanie bieżących zobowiązań państwa, w tym wypłatę pensji i emerytur.

Według greckich mediów, rozważany nowy pakiet oszczędnościowy ma do roku 2015 roku zwiększyć aktywa o 50 mld euro dzięki wpływom ze sprzedaży nieruchomości i prywatyzacji firm oraz redukcji zatrudnienia w aparacie państwowym. Planuje się równie obniżenie o połowę z obecnych 12 tys. euro rocznie górnej granicy dochodów wolnych od opodatkowania oraz ujednolicenie stawki podatku VAT do 18 lub 19 procent zamiast obecnych od 13 do 23 procent dla różnych kategorii towarów i usług.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t97971.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;wykonaja;wyrok;na;grecji;blokuja;pomoc,12,0,826636.html) Niemcy wykonają wyrok na Grecji? Blokują pomoc Berlin domaga się oceny międzynarodowych ekspertów w sprawie realizacji obecnego programu ratunkowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t84887.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecja;nie;zasluzyla;sobie;na;pomoc,58,0,828730.html) "Grecja nie zasłużyła sobie na pomoc" Zdaniem przedstawiciela Europejskiego Banku Centralnego, Ateny nie spełniły warunków, na jakich przyznano jej pomoc finansową.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t95233.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bundestag;za;planem;pomocy;dla;portugalii,18,0,828178.html) Bundestag za planem pomocy dla Portugalii Ministrowie finansów strefy euro mają podjąć decyzję o pakiecie ratunkowym w poniedziałek. Lizbona ma dostać 78 mld euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)