Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Niemiecka gospodarka spowalnia. Indeksy koniunktury w dół

0
Podziel się:

Po wczorajszych słabszych wskazaniach indeksów PMI dla Niemiec, dzisiaj dzień zaczął się również od kolejnych nieco gorszych od oczekiwań danych o koniunkturze.

Niemiecka gospodarka spowalnia. Indeksy koniunktury w dół
(Jacek Bereźnicki)

Nie takich danych o klimacie gospodarczym w Niemczech spodziewali się eksperci. Po wczorajszych słabszych wskazaniach wstępnych indeksów niemieckiej koniunktury PMI, dzisiaj pojawiły się kolejne informacje nieco gorsze od oczekiwań.

O ósmej rano opublikowano najnowszą wartość indeksu zaufania konsumentów Gfk. Powstaje on na podstawie ankiety przeprowadzanej na zlecenie Komisji Europejskiej wśród około dwóch tysięcy niemieckich konsumentów. W ankiecie tej prognozują oni swoje dochody, wydatki i oszczędności w kolejnym miesiącu.

Według wskazań na październik wskaźnik ten spadł do 9,6 pkt. z 9,9 pkt. miesiąc wcześniej. Jest to najniższe wskazanie od stycznia, choć nadal obecne poziomy indeksu są bardzo wysokie historycznie. Ostatnio tak duże wartości jak w tym roku indeks osiągał w 2001 roku. Prognoza rynkowa mówiła o spadku wskaźnika do 9,8 pkt.

Zmiany indeksu zaufania konsumentów Gfk 2002-2015

Nieco lepsze było dziś natomiast wskazanie indeksu klimatu gospodarczego Instytutu Ifo. Publikowany przez przez Institut für Wirtschaftsforschung (Instytut Badań nad Gospodarką) z siedzibą w Monachium wskaźnik obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców i jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji niemieckiej gospodarki.

Wskaźnik za wrzesień wzrósł do 108,5 pkt z 108,4 pkt w sierpniu. Tymczasem ekonomiści prognozowali poziom 108 pkt, czyli jest to wskazanie lepsze od oczekiwań.

Wskaźnik dotyczący oceny sytuacji bieżącej spadł do 114 pkt z 114,8 pkt zanotowanych w poprzednim miesiącu, zaś wskaźnik dotyczący oczekiwań wzrósł do 103,3 pkt z 102,2 pkt w poprzednim miesiącu.

W środę podano dwa indeksy koniunktury dużo słabsze od oczekiwań. Były to wstępne wskaźniki na PMI, czyli dane o opiniach menadżerów logistyki, zbierane przez firmę Markit. Jeśli chodzi o przemysł to PMI spadł do 52,5 pkt we wrześniu z 53,3 pkt przed miesiącem. Konsensus rynkowy wynosił 52,8 pkt.

Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu - spadek aktywności.

Ten sam indeks dla sektora usługowego spadł do 54,3 pkt we wrześniu z 54,9 pkt przed miesiącem. Uśrednione prognozy ekspertów mówiły o 54,6 pkt.

Słabsze dane o koniunkturze publikowane są w momencie, gdy gigantyczne kłopoty ma bardzo istotna dla niemieckiej gospodarki firma Volkswagen. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska uznała kilka dni temu, że Volkswagen dopuścił się oszustwa, instalując w samochodach sprzedawanych w USA specjalne oprogramowanie, które czyniło silniki Diesla "zielonymi" tylko w czasie oficjalnych testów homologacyjnych, a w codziennej eksploatacji wielokrotnie przekraczały one obowiązujące normy.

Zaraz potem nastąpił spadek wartości giełdowej o ok. 25 mld euro w ciągu kilku dni. Jest to silny cios w wizerunek marki. Kary wyniosą prawdopodobnie 24 mld euro. Czekają jeszcze pozwy sądowe i kary instytucji państwowych.

Notowania akcji Volkswagena (euro)

Zobacz również: Podatki w Polsce są niezwykle niskie. Nie wierzycie? Zobaczcie to

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)