Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Nowe kroki przeciwko Rosji". Obama montuje koalicję

0
Podziel się:

Prezydent USA rozmawiał z europejskimi przywódcami. Są przecieki o posunięciach przeciwko Moskwie.

"Nowe kroki przeciwko Rosji". Obama montuje koalicję
(PAP/EPA)

Na temat sytuacji na Ukrainie prezydent USA Barack Obama rozmawiał przez telefon z prezydentem Francji Francois Hollande'em, premierami W. Brytanii Davidem Cameronem i Włoch Matteo Renzim oraz przywódcami państw bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii. Tymczasem w okolicach Symferopola wojska rosyjskie koncentrują swoje jednostki, które biorą udział w operacji na Krymie. To kolejne doniesienia o wzrastającej obecności militarnej sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na ukraińskim Krymie. Padły strzały.

Aktualizacja: 22:40

Jak poinformował zastępca rzecznika Białego Domu Josh Earnest, podczas telekonferencji z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite oraz prezydentami Łotwy Andrisem Berzinsem i Estonii Toomasem Hendrikiem Ilvesem amerykański prezydent zapewnił o _ wsparciu bezpieczeństwa i demokracji _ ze strony USA.

Sekretarz stanu USA John Kerry ostrzegł dziś szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa, że eskalacja działań wojskowych na Ukrainie lub próba zajęcia Krymu wykluczą dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu - powiedział przedstawiciel Departamentu Stanu USA. Kerry zaapelował do Ławrowa podczas rozmowy telefonicznej, by Rosja _ zachowała jak najdalej posuniętą powściągliwość _ w swych działaniach wobec Ukrainy - powiedział agencji Reutera anonimowy amerykański dyplomata.

Według krótkiego komunikatu rosyjskiego MSZ obaj ministrowie, którzy rozmawiali z inicjatywy Waszyngtonu, uzgodnili, że _ będą nadal prowadzić intensywne konsultacje, aby móc uregulować kryzys ukraiński _.

Była to już trzecia rozmowa telefoniczna Obamy na temat kryzysu na Ukrainie z Cameronem, a druga z Hollande'em w tym tygodniu. W piątek amerykański prezydent rozmawiał także telefonicznie o Ukrainie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Po rozmowie Obamy z Hollande'em Pałac Elizejski zakomunikował, że razie _ braku postępu _ w rozwiązaniu kryzysu na Ukrainie Francja i Stany Zjednoczone zamierzają podjąć _ nowe kroki _ przeciwko Rosji.

Przywódcy wskazali na _ konieczność wycofania przez Rosję sił wysłanych z końcem lutego na Krym _ oraz wezwali, by _ zrobić wszystko, żeby wpuścić (na Krym) międzynarodowych obserwatorów _. _ Brak postępu w tej kwestii (zaowocuje) podjęciem nowych kroków, które w wyraźny sposób odbiją się na stosunkach wspólnoty międzynarodowej z Rosją, co nie leży w niczyim interesie _ - podał Pałac Elizejski.

Rosjanie strzelają na Krymie

Ukraiński samolot dozoru granicznego został dziś ostrzelany, gdy przelatywał około tysiąca metrów od granicy administracyjnej Krymu, zajętego przez siły rosyjskie - poinformowała straż graniczna. Nikt nie został ranny.

Jak sprecyzował rzecznik pograniczników, grupa uzbrojonych mężczyzn otworzyła ogień z broni automatycznej do nieuzbrojonego samolotu, który wykonywał misję obserwacyjną. Strzały padły ze strony Armiańska.

Konwój kilkudziesięciu pojazdów i ciężarówek wojskowych transportujących ciężko uzbrojone wojsko zmierzał w sobotę do bazy niedaleko Symferopola, stolicy Krymu - informują światowe agencje. Rosjanie zaprzeczają, że ich siły zbrojne są aktywne na Krymie, ale reporter Associated Press śledził w sobotę po południu wojskowy konwój ponad 60 pojazdów na odcinku od ok. 40 km na zachód od Teodozji do lotniska wojskowego w miejscowości Gwardiejskoje na północ od Symferopola, nad którym powiewała rosyjska flaga.

Jak relacjonował, kilka pojazdów wojskowych miało rosyjskie tablice rejestracyjne, a numery wskazywały, że pochodzą z rejonu Moskwy. Kilka innych pojazdów holowało kuchnie polowe; w konwoju jechały też wozy sanitarne.

Agencja Reutera pisze, że ok. 50 wojskowym ciężarówkom towarzyszyło osiem pojazdów opancerzonych, dwa ambulanse, cysterny i inny ciężki sprzęt. Rzecznik ukraińskich sił zbrojnych na Krymie Władysław Sielezniow powiedział AP, że świadkowie widzieli okręty desantowe rozładowujące około 200 pojazdów wojskowych na wschodzie Krymu, najwyraźniej przekroczywszy wcześniej Cieśninę Kerczeńską, która oddziela Krym od Rosji. Według AP był to jeden z największych ruchów rosyjskich sił wojskowych, odkąd pojawiły się na Krymie.

Ukraiński minister obrony Ihor Teniuch poinformował, że Rosja skoncentrowała na Krymie 18 tysięcy żołnierzy, a zgodnie z umowami dwustronnymi może ich mieć na Ukrainie tylko 12,5 tys.

Jeszcze w piątek generał Mychajło Kowal z Państwowej Służby Granicznej Ukrainy oświadczył, że na Krymie znajduje się około 30 tysięcy rosyjskich żołnierzy

Pierwsze sankcje już są

W odpowiedzi na rosyjskie działania na Krymie Unia Europejska na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli w czwartek postanowiła zawiesić rozmowy z Rosją o liberalizacji wizowej oraz nowej umowie o partnerstwie i współpracy oraz zagroziła Moskwie dalszymi sankcjami.

Jeśli w ciągu kilku nadchodzących dni nie rozpoczną się negocjacje w sprawie rozwiązania kryzysu, Unia podejmie decyzję o dodatkowych krokach, takich jak sankcje wizowe, zamrożenie aktywów i odwołanie szczytu UE-Rosja. Przywódcy unijni poparli także decyzje członków G8 o zawieszeniu przygotowań do szczytu tej grupy, planowanego na czerwiec w rosyjskim Soczi.

USA poszły dalej, jeśli chodzi o sankcje. Waszyngton nakazał nałożenie sankcji wizowych na wysokiej rangi rosyjskich i ukraińskich urzędników i inne osoby odpowiedzialne za zagrożenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz nakazały zamrożenie ich aktywów w USA.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)