Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe składy piętrowych pociągów dla Kolei Mazowieckich

0
Podziel się:

Wartość kontraktu to ok. 280 mln zł. Nowe składy mają wyjechać na mazowieckie tory w 2015 roku.

Nowe składy piętrowych pociągów dla Kolei Mazowieckich
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Koleje Mazowieckie podpisały z bydgoską PESĄ umowę na dostarczenie 22 wagonów piętrowych oraz dwóch lokomotyw elektrycznych. Wartość kontraktu to ok. 280 mln zł. Nowe składy mają wyjechać na mazowieckie tory w 2015 roku.

Umowę podpisano w Warszawie w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik poinformował na konferencji, że ok. 180 mln będzie pochodziło z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Resztę wyłoży przewoźnik, czyli Koleje Mazowieckie.

_ To jeden z największych kontraktów realizowanych obecnie na Mazowszu. Jest to kolejny krok w modernizacji naszych przewozów w regionie _ - zaznaczył. Dodał, że Koleje Mazowieckie oraz Warszawska Kolej Dojazdowa są strategicznymi przedsiębiorstwami, które obecnie przewożą blisko 70 mln osób rocznie.

Struzik ocenił, że nowe wagony będą wykorzystywane w godzinach szczytu na szczególnie obłożonych przez pasażerów trasach. Ma poprawić się również komfort jazdy. Członek zarządu Kolei Mazowieckich Dariusz Grajda wyjaśnił, że nowe składy oznaczają więcej miejsc siedzących i zmniejszenie tłoku w regionalnych pociągach. Czesław Sulima, także reprezentujący przewoźnika dodał, że komfort jazdy poprawi się szczególnie dla podróżujących z Płocka, Działdowa, Dęblina, Radomia czy Skierniewic. Dzięki kontraktowi ma się także zwiększyć zatrudnienie w spółce. Pierwszy z wagonów wyprodukowanych przez PESĘ ma trafić do mazowieckiego przewoźnika w styczniu, a ostatni w sierpniu 2015 roku.

Prezes PESY Tomasz Zaboklicki zwrócił uwagę, że kontrakt z samorządem mazowieckim na pierwszy polski wagon piętrowy w systemie push-pull pozwoli firmie łatwiej ubiegać się także o zamówienia zagraniczne.

Struzik zapewnił, że samorząd zrobi wszystko, aby projekt został zrealizowany w terminie. Środki unijne należy rozliczyć do końca 2015 roku.

Nowe pociągi będą eksploatowane w systemie push-pull; oznacza to, że skład napędzać będzie lokomotywa, a sterowanie, w zależności od kierunku jazdy, prowadzone będzie z wagonu sterowniczego lub lokomotywy. Pociągiem będzie mogło podróżować jednocześnie ok. 1,7 tys. pasażerów. Składy push-pull przystosowane są do jazdy z prędkością 160 km/h.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)