Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy rząd w Grecji. Premier wierzy w strefę euro

0
Podziel się:

UE nie dostała od Grecji pisemnego zobowiązania do przyjęcia drugiego programu pomocowego.

Nowy rząd w Grecji. Premier wierzy w strefę euro
(PAP/EPA)

[aktualizacja 18:37]

Nowy koalicyjny, grecki rząd z premierem Lukasem Papademosem na czele został zaprzysiężony.

Do zaprzysiężenia doszło po tygodniu politycznych zawirowań, spowodowanych deklaracją poprzedniego premiera Grecji, który powiedział, że zorganizuje referendum na temat przyjęcia planu oszczędności, których od Aten wymaga Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Papademos - były wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego - ma być premierem tymczasowym, do czasu wyborów, które być może odbędą się 19 listopada. Nowy szef rządu podkreślał, że priorytetem jest utrzymanie Grecji w strefie euro.

W skład nowego gabinetu wejdą rządzący dotąd socjaliści oraz przedstawiciele dwóch najsilniejszych partii opozycyjnych. Ministrem finansów w nowym gabinecie pozostał Evangelos Venizelos, który będzie też pełnił funkcję drugiego wicepremiera.

Jest to pierwszy od ponad 20 lat rząd koalicyjny w Grecji. W jego skład weszli przedstawiciele socjalistycznego PASOK-u, konserwatywnej Nowej Demokracji oraz - po raz pierwszy od 1974 roku - skrajnie prawicowego ugrupowania Ludowe Stowarzyszenie Ortodoksyjne (LA.O.S.). W rządzie nie znaleźli się przywódcy dwóch największych partii PASOK-u i ND, poprzedni premier Jeorjos Papandreu i Antonis Samaras.

na początku przyszłego tygodnia nowy premier wygłosi expose i zwróci się do parlamentu z wnioskiem o wotum zaufania. Niemal pewne jest, że je uzyska, ponieważ rządowa koalicja dysponuje 254 głosami w 300-osobowym parlamencie.

Kadencja koalicyjnego rządu i jego szefa najprawdopodobniej potrwa tylko kilka miesięcy, do przedterminowych wyborów parlamentarnych wstępnie wyznaczonych na 19 lutego przyszłego roku.

Do tego czasu rząd musi wywiązać się ze swego głównego zadania, jakim jest sfinalizowanie porozumienia w sprawie drugiego pakietu ratunkowego dla Grecji, opiewającego na 130 mld euro. Ponadto musi on doprowadzić do wypłaty szóstej transzy pierwszego pakietu pomocowego (8 mld ze 110 mld euro), bez którego w ciągu kilku tygodni Grecję czeka niewypłacalność.

Zaprzysiężenie Papademosa na premiera z zadowoleniem przyjęli kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy. _ - Cieszy mnie utworzenie pod pana przywództwem rządu szerokiej jedności narodowej, który zagwarantuje pełne wdrożenie porozumienia z 27 października _ - oświadczył Sarkozy.

UE czeka na konkrety z Aten

Dwie partie koalicyjne Grecji wciąż nie przesłały UE pisemnych zobowiązać do przyjęcia drugiego programu pomocowego. A od tego uzależniona jest decyzja o przelaniu Grecji 8 mld euro z szóstej transzy pomocy eurolandu i MFW - przypomniała tymczasem Komisja Europejska.

Żądanie eurogrupy, czyli pisemne zobowiązanie się do wdrożenia postanowień szczytu 25 października jest wciąż aktualne - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Olivier Bailly, pytany jak wygląda sytuacja z przelaniem Grecji obiecanej transzy 8 mld euro._ - Nie ma w sprawie transzy żadnej nowej decyzji _ - podkreślił.

Czytaj w Money.pl

**

Ministrowie finansów państw UE dali wstępnie zielone światło w sprawie przelewu szóstej transzy - z jeszcze pierwszego pakietu pomocowego - już 21 października.

Ale wypłatę transzy wstrzymano w związku z zamieszaniem wokół zapowiedzi referendum, jakie ówczesny premier Grecji Jeorjos Papandreu chciał zorganizować ws. przyjęcia drugiego pakietu programu ratunkowego uzgodnionego na szczycie eurolandu 25 października.

Pod presją liderów eurolandu Grecja wycofała się z pomysłu referendum, a premier Papandreu ustąpił, ale na ostatnim posiedzeniu eurogrupy 7 listopada greckich polityków poproszono o pisemne zobowiązanie dotyczące przestrzegania programu i wynikających z niego reform zanim zostanie przekazana kolejna transza pomocy.

Dwie największe partie Grecji - rządzący dotychczas socjalistyczny PASOK oraz opozycyjna prawicowa Nowa Demokracja - ustaliły, że rząd koalicyjny ma urzędować 15 tygodni. Do przedterminowych wyborów parlamentarnych planowanych na 19 lutego.

Czytaj więcej o kryzysie rządowym w Grecji
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t189713.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;z;nowym;rzadem;premier;chce;bronic;euro,190,0,964798.html) Bankier uspokoi rynki? Chce trwać przy euro W Atenach ma dzisiaj zostać zaprzysiężony nowy grecki rząd.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t189345.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kandydat;na;premiera;grecji;chce;rzadzic;takze;po;wyborach,81,0,963153.html) Kandydat na premiera Grecji stawia warunki Greccy przywódcy polityczni wznowili w rezydencji prezydenta Karolosa Papuliasa rozmowy w sprawie utworzenia nowego rządu koalicyjnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/t187490.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/grecja;ma;nowego;premiera;gra;toczy;sie;o;130;mld;euro,207,0,960207.html) Grecy przekazują sprzeczne informacje Główne partie polityczne są bliskie porozumienia w sprawie nowego rządu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)