Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obama wskazuje Ukrainie Polskę jako wzór

0
Podziel się:

Prezydent USA wskazał na nasze reformy gospodarcze, które przyniosły wręcz niewiarygodny wzrost.

Obama wskazuje Ukrainie Polskę jako wzór
(PAP/EPA)

Prezydent USA Barack Obama wskazał Ukrainie Polskę jako wzór sukcesu reform gospodarczych, które - mówił - przyniosły wręcz _ niewiarygodny _ wzrost. Na konferencji prasowej w Rzymie wyraził nadzieję, że w sprawie Krymu Rosja wróci na drogę dyplomacji.

Podczas spotkania z dziennikarzami w Wiecznym Mieście po rozmowach z premierem Włoch Matteo Renzim prezydent Obama mówił o szansach na poprawę sytuacji gospodarczej na Ukrainie, jakie stwarza porozumienie Międzynarodowego Funduszu Walutowego z Kijowem w sprawie kredytu w wysokości kilkunastu miliardów dolarów.

Amerykański przywódca podkreślił, że Ukrainie bardzo potrzebne są reformy strukturalne. Dodał, że dzięki pomocy może udać się jej osiągnąć ten cel i doprowadzić do stabilizacji gospodarki oraz prawdziwego wzrostu.

Ukraina - mówił - może _ pokonać drogę, którą mają za sobą już takie państwa jak Polska _. _ Zanotowały one niewiarygodny wzrost w ostatnich latach _ - oświadczył Obama.

Podkreślił, że Rosji grożą dalsze sankcje w rezultacie aneksji Krymu. _ Dalej mamy nadzieję, że Rosja wróci do dyplomacji i będzie współpracować z nami wszystkimi, by rozwiązać kwestię ukraińską w pokojowy sposób _ - powiedział.

Barack Obama wyjaśnił, że jest też nadzieja na _ restrukturyzację sankcji _ wobec Moskwy. Chodzi według jego słów o to, by zredukować ich konsekwencje dla USA i Unii Europejskiej, a zwiększyć ich wpływ na interesy Rosji. Zastrzegł zarazem, że niemożliwe są sankcje, które nie miałyby żadnego wpływu na tych, którzy je nakładają. _ Rosja bowiem należy do globalnego systemu _ - zaznaczył.

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych potępiło dziś aneksję Krymu przez Rosję. Przyjęta przez ONZ rezolucja nie ma mocy prawnej, ale wyraża opinię społeczności międzynarodowej na temat działań Moskwy.

_ - Gazprom jest notowany na giełdach na całym świecie, wszyscy mają kawałek wszystkiego _ - mówił amerykański prezydent. Poinformował też, że podczas przedpołudniowej audiencji w Watykanie zaprosił papieża Franciszka do Stanów Zjednoczonych. Prezydent powiedział, że Amerykanie _ oszaleliby z radości _, gdyby papież przyjechał do USA.

Relacjonując swą rozmowę z Franciszkiem, Obama przyznał, że jest _ bardzo wzruszony _ współczuciem okazywanym przez niego biednym. Dodał, że papież _ zwraca uwagę na zjawisko marginalizacji społecznej, zwłaszcza młodych ludzi, i przypomina wszystkim politykom o obowiązku działania przeciwko dyskryminacji _.

_ - Jego Świątobliwość jasno przedstawił swoje spojrzenie. W niektórych kwestiach zgadzam się, w innych zgadzam się częściowo _ - mówił Obama. Następnie zastrzegł: _ Ale nie sądzę, by papież chciał wejść w partnerstwo z jakimkolwiek przywódcą politycznym. My politycy stoimy twardo na ziemi, on zajmuje się siłami wyższymi, ale zgodność poglądów jest możliwa _.

Poinformował, że tematem jego dyskusji z Franciszkiem była sytuacja na świecie, między innymi konflikt w Syrii. Słowa uznania przywódca USA skierował pod adresem prezydenta Włoch Giorgio Napolitano, z którym również się spotkał. Podkreślił, że pomaga on krajowi w _ ciężkich chwilach kryzysu _.

Barack Obama wyznał też, że jest pod wrażeniem energii młodego premiera Matteo Renziego. Szef włoskiego rządu zapewniał go zaś o woli przeprowadzenia gruntownych reform i podkreślał, że przeżywające kryzys Włochy nie są _ Kopciuszkiem Europy _.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)