Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od lipca ceny energii wzrosną średnio o 2,5 proc.

0
Podziel się:

Taryfy spółek dystrybucyjnych od 1 lipca wzrosną średnio o 2,5 proc., przy czym siedmiu spółkom taryfa realnie spadnie i będzie poniżej średniorocznej inflacji w 2002 roku wynoszącej 1,9 proc.

- poinformował PAP Tomasz Kowalak z Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

"Od pierwszego lipca taryfy wzrosną średnio o 2,5 proc., jednak sytuacja w poszczególnych spółkach wygląda odmiennie" - powiedział w poniedziałek PAP Kowalak, dyrektor Departamentu Taryf w URE.

"Jednej spółce dystrybucyjnej taryfa od 1 lipca wzrośnie o maksymalny, dopuszczalny poziom 4,9 proc., sześciu spółkom taryfy wzrosną mniej niż ubiegłoroczna inflacja 1,9 proc., a jedna spółka ma bezwzględny spadek taryfy" - dodał.

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem energia dla poszczególnych grup odbiorców nie może podrożeć o więcej niż o 3 punkty ponad inflację średnioroczną, czyli nie może przekroczyć 4,9 proc.

Spółki dystrybucyjne co roku składają do URE swoje wnioski taryfowe. Każda zmiana taryfy musi być bowiem zatwierdzona przez prezesa URE.

W taryfach tych zawarte są rodzaje oraz wysokość opłat stosowanych przez zakłady energetyczne w rozliczeniach z klientami (m.in. za zużytą energię elektryczną, abonament, usługi przesyłowe, przyłączenie do sieci).

Nowe taryfy spółek dystrybucyjnych są zatwierdzane od 12 czerwca. W poniedziałek, 16 czerwca, taryfy te są publikowane i zaczną obowiązywać od 1 lipca.

Dyrektor poinformował, że w tym roku niekóre zakłady złożyły kilkuletnie wnioski taryfowe.

"O taryfikację kilkuletnią wystąpiło osiem spółek z grupy G-8 i pięć spółek z grupy Enea" - powiedział Kowalak.

W ubiegłym roku prezes URE po raz pierwszy zaproponował spółkom dystrybucyjnym możliwość taryfikacji wieloletniej. Wówczas tylko czterem zakładom dystrybucyjnym zatwierdzono takie taryfy (m.in. warszawskiemu Stoenowi, Łódzkiemu Zakładowi Energetycznemu i Zielonogórskiemu Zakładowi Energetycznemu, który wszedł w skład Enei).

"Oznacza to, że od 1 lipca z 33 pierwotnie istniejących spółek dystrybucyjnych 16 spółek będzie miało taryfę kilkuletnią" - powiedział Kowalak.

Poinformował, że także w najbliższym czasie spółki dystrybucyjne będą mogły złożyć wnioski o taryfę wieloletnią, niezależnie od taryfy jednorocznej.

"Spółki dystrybucyjne będą mogły jeszcze wystąpić o taryfę wieloletnią bowiem można je złożyć w uzupełnieniu do taryfy jednorocznej, nie trzeba tego robić jednocześnie" - powiedział Kowalak.

Grupę G-8 tworzy osiem zakładów dystrybucyjnych z Gdańska, Torunia, Słupska, Płocka, Elbląga, Olsztyna, Kalisza i Koszalina, zajmujących się dystrybucją energii.

Grupa Enea powstała w tym roku wskutek konsolidacji spółek dystrybucyjnych z Poznania, Szczecina, Bydgoszczy, Gorzowa i Zielonej Góry.

Łącznie z taryfami zakładów dystrybucyjnych od 1 lipca zacznie obowiązywać nowa taryfa Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA (PSE). W taryfie tej określono między innymi stawki opłat za usługi przesyłowe świadczone przez PSE.

Taryfa PSE jest wyznacznikiem przy opracowywaniu taryf zakładów dystrybucyjnych.

energia
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)