Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odpis podatkowy na Kościoły to strata dla samorządów?

0
Podziel się:

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza oczekuje, że rząd zrefunduje jego miastu spodziewaną stratę 235 tys. złotych rocznie.

Odpis podatkowy na Kościoły to strata dla samorządów?
(Reporter)

Wprowadzenie możliwości odpisu podatkowego na rzecz Kościołów oznacza mniejsze wpływy z podatku PIT i straty finansowe dla samorządów - ocenił prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. Oczekuje on, że rząd zrefunduje jego miastu spodziewaną stratę 235 tys. zł rocznie.

- _ Pomniejszenie wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych oznacza dla wielu z nich finansową zapaść. Jeśli planowane zmiany zostaną wprowadzone, to Inowrocław, który ma 38-proc. udział w dochodach z PIT (jaki płacą mieszkańcy Inowrocławia) do budżetu państwa, straci 235 tys. zł _ - napisał Brejza w liście skierowanym w środę do ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego.

Prezydent Inowrocławia podkreślił, że planowanemu zastąpieniu Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym na rzecz Kościołów powinno towarzyszyć wprowadzenie, na mocy tej samej ustawy, _ mechanizmów wyrównujących straty dla samorządów w Polsce _. _ Nietrudno bowiem przewidzieć, że takie będą konsekwencją wspomnianych regulacji _ - dodał Brejza.

Samorządowiec przypomniał także, że w ostatnich latach udział gmin w dochodach z tytułu podatku PIT zmniejszył się na skutek wprowadzenia dwóch progów podatkowych i ulgi prorodzinnej. Jak obliczył Brejza, budżet Inowrocławia na tych zmianach traci rocznie 5 mln złotych.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji nie chciało w środę komentować listu prezydenta Inowrocławia. _ - Odniesiemy się do poruszonych w nim kwestii, gdy tylko pismo fizycznie do nas dotrze _ - zapowiedział rzecznik MAC Artur Koziołek.

Zgodnie z rządową propozycją o przekazaniu odpisu 0,5 proc. na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy obywatele mogliby decydować już w 2014 r. - w rozliczeniu PIT za rok 2013. W latach 2014-2016 państwo ma wyrównywać Kościołom i związkom wyznaniowym różnicę pomiędzy kwotą uzyskaną z odpisu, a wysokością dotacji z budżetu państwa przewidzianą na Fundusz Kościelny w 2013 r., waloryzowaną o wskaźnik inflacji.

Zasady zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym zostaną określone w ustawie. Zgodnie z projektem założeń do tej ustawy, Kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie będą płaciły składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Płacenie składek ubezpieczeniowych przez wszystkie osoby zatrudnione w formie stosunku pracy (np. przez księży katechetów) będzie się odbywało w taki sam sposób jak obecnie.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/m206524.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ruch;palikota;chce;zmienic;odliczanie;pit-u;i;cit-u,163,0,1239459.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kościół dostanie mniej pieniędzy? O projekcie ustawy poinformowali na konferencji prasowej posłowie Armand Ryfiński i Roman Kotliński.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/209/m45777.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sejm;przywrocil;fundusz;koscielny,165,0,1239205.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sejm przywrócił Fundusz Kościelny Posłowie przyjęli odnośną poprawkę Senatu do ustawy budżetowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/m254909.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/boni;w;polowie;lutego;kolejne;spotkanie;ws;funduszu;koscielnego,106,0,1235050.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Boni szykuje się do rozmów z Kościołem Obecnie z Funduszu Kościelnego pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)