Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odwołanie Bartosza Arłukowicza. Kto popiera wniosek?

0
Podziel się:

- Faktycznie jeździłem karetką. A pan sprawdzał długość pochodów 1- majowych i czy się ludzie uśmiechają. - powiedział polityk do Leszka Milera.

Odwołanie Bartosza Arłukowicza. Kto popiera wniosek?
(Krystian Maj/Reporter)

Prawo i Sprawiedliwość po raz trzeci chce, by minister zdrowia stracił swoje stanowisko. Sejm zajmie się dziś wnioskiem posłów w tej sprawie. Ministra broni koalicja PO-PSL. Za odwołaniem jest cała opozycja.

Aktualizacja 16:25

Bartosz Arłukowicz apelował w Sejmie o prawdę. Odpowiadając na zarzuty opozycji minister zdrowia tłumaczył, że służba zdrowia radzi sobie w sytuacji mniejszych wpływów budżetowych. Minister tłumaczył, że opozycja zapowiada w służbie zdrowia Armagedon, ale nie mówi o prawdziwych działaniach rządu poprawiających zabezpieczenie zdrowia Polaków.

Arłukowicz podkreślił, że poprawiło się leczenie wielu chorób w tym cukrzycy, padaczki, chorób reumatycznych, stwardnienia rozsianego, alergii pokarmowych czy chorób nowotworowych. Zaznaczył, że w ubiegłym roku udzielono 80 milionów porad lekarskich, odnotowano 8 milionów hospitalizacji, wypisano ponad 150 milionów recept, a karetki wyjeżdżały do pacjentów 3 miliony razy.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos z PiS podkreślał, że Bartosz Arłukowicz jest złym ministrem i powinien ustąpić ze stanowiska. - _ Premier przypomniał sobie o Bartoszu Arłukowiczu po złożeniu przez nas wniosku i przy okazji konfliktu z prezes Pachciarz i dał mu trzy miesiące na poprawę sytuacji. Zostały już tylko dwa, ale polscy pacjenci nie mogą czekać. Taki czas dla pacjenta np. poradni hematologicznej, to bardzo dużo czasu. Ja nie mam złudzeń - pod rządami tego ministra nic się w Polsce nie poprawi _ - tłumaczył.

Zobacz transmisję na żywo z posiedzenia Sejmu:

źródło: sejm.gov.pl

Minister Bartosz Ałukowicz odpiera zarzuty. Zapowiada, że po pierwszym kwartale przedstawi rozwiązania prawne, które doprowadzą do skrócenia kolejek. - _ Taka rola ministra - mieć co rok wotum. Taka rola opozycji, z którą się nie zgadzam - straszyć pacjentów. Ale PiS idealnie ją wypełnia. Zaś kolejki w Polsce trzeba skrócić. To jest realny problem, którym będziemy się teraz zajmować _ - zapewnia.

Profesor Leszek Czupryniak - szef Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego mówi, że w ochronie zdrowia widać tylko doraźne działania. Według niego brakuje strategii, koncepcji zmian, natomiast są działania akcyjne - gdy umrze dziecko, nie dojedzie karetka, wówczas minister reaguje i podejmuje gwałtowne kroki. Dodaje, że nie udało mu się dotychczas porozmawiać z ministrem o najważniejszych sprawach chorych. - _ Nie ma otwartości i rozmowy, a w oczach ministra często widać strach przed zmierzeniem się z problemami _ - mówi profesor.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków również narzeka na brak dialogu z ministrem Arłukowiczem. - _ Dobry minister powinien rozmawiać z pacjentem, a jeśli nie ma na to czasu, to znaczy, że mu nie zależy na życiu chorych _ - uważa Andrzej Bauman

Mecenas Paulina Kierzkowska-Knapik, ekspert prawa farmaceutycznego podkreśla, że brakuje konkretów w pracy resortu. Według niej, liczy się efekt a nie zapowiedzi zmian. Dodaje, że wiele problemów wciąż jest nierozwiązanych.

Ministra będzie bronić koalicja PO-PSL, za jego odwołaniem są wszystkie kluby opozycyjne. To jednak zbyt mało, aby stracił stanowisko. Głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności - prawdopodobnie jutro. PiS zarzuca ministrowi zdrowia doprowadzenie do pogorszenia się bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów. Przygotował katalog 12 błędów i zaniedbań ministra. Najważniejsze to: wydłużające się kolejki do lekarzy, kontynuacja komercjalizacji szpitali, niezrealizowanie obietnicy decentralizacji NFZ, brak dyrektywy o opiece transgranicznej.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)