Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OECD tnie prognozę wzrostu PKB w Polsce

67
Podziel się:

- OECD obniża prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2016 r. do 2,6 proc. z 3 proc. prognozowanych w czerwcu - wynika z poniedziałkowego raportu organizacji. Podano też, że w 2017 r. PKB obniży się do 3,2 proc. z 3,5 proc. szacowanych wcześniej.

OECD tnie prognozę wzrostu PKB w Polsce
(JAKUB ORZECHOWSKI/REPORTER/EAST NEWS)

OECD prognozuje, że PKB w latach 2017-2018 wzrośnie "dzięki wyższym transferom socjalnym, niskim stopom procentowym i rosnącemu wydatkowaniu środków unijnych". "Większy dochód rozporządzalny i konsumpcja oraz przejście na nową perspektywę budżetową UE i wyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych powinno doprowadzić do przyspieszenia inwestycji" - podano w raporcie.

Jak napisano, w 2018 r. PKB ma wzrosnąć do 3,1 proc.

Autorzy raportu prognozują, że deficyt sektora finansów publicznych w Polsce w 2017 i 2018 roku wyniesie po 3 proc. PKB, choć dodano, że w 2018 r. istnieje ryzyko przekroczenia tego poziomu.

"Rosnące wydatki, odbicie w inwestycjach publicznych oraz planowana redukcja wieku emerytalnego mogą pchnąć deficyt ponad barierę z Maastricht na poziomie 3 proc. w 2018 roku, pomimo dodatkowych podatków nałożonych na banki oraz sklepy. Planowana obniżka podatków dla najuboższych może dodatkowo powiększyć deficyt" - czytamy w raporcie.

"Chociaż ogólnie ścieżka fiskalna pozostaje w dużej mierze odpowiednia, trwające reformy nie sprzyjają długoterminowemu wzrostowi oraz udziałowi kobiet w rynku pracy" - dodano.

OCED oceniło, że mocniejsza sytuacja fiskalna Polski, wypracowywana od 2012 roku, mogłaby jednak zostać wykorzystana by zwiększyć skalę inwestycji zamiast zwiększania bieżących wydatków socjalnych. Byłoby to, w ocenie organizacji, bardziej korzystne dla gospodarki, ponieważ wzmocniłoby wzrost produktywności oraz miało pozytywny wpływ m.in. na kwestie ekologii.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pozytywnie oceniła działania polskiego rządu, zmierzające do poprawy ściągalności podatków oraz ograniczenia zwolnień podatkowych. W raporcie dodano jednocześnie, że obniżenie wieku emerytalnego obniży potencjalne tempo wzrostu polskiej gospodarki i przychody budżetowe, które i tak ucierpią na starzeniu się społeczeństwa.

OECD oczekuje, że NBP będzie stopniowo podwyższał stopy procentowe do końca 2017 r., w miarę jak presja inflacyjna będzie się wzmagała.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(67)
byrcyn
7 lat temu
"Polska nie jest skazana na wzrost PKB o 3,5 % rocznie" - prezydent elekt Andrzej Duda. - Jasnowidz czy co ;)
Leon
7 lat temu
Nie lękajcie się będzie jak będzie bo zawsze jakoś jest, alleluja i do przodu. Karmienie strachem to stały element naszych czasów.
kwlod
7 lat temu
Boże chroń od takich ekspertów. Ten skrót przypomina inną lipną instytucję - OBWE ! Podobnie jak dzisiejszy ONZ - to farsa jeszcze gorsza od przedwojennej Ligi Narodów, która zostałą zlikwidowana, bo jej niemoc była oczywista. Dziś Rosja łamie prawo międzynarodowe, a ONZ nic nie może zrobić, bo sprawca ma prawo veta. Kompletna lipa polityczna - szkoda pieniędzy na utrzymywanie tej bandy darmozjadów z ONZ i OBWE. Tych ostatnich 'rosyjscy separatyści" nie wpuścili nawet na Krym ! Tyle właśnie mogą ci dobrze opłacani !
cyngiel na me...
7 lat temu
wg. mnie max 1,5 % a potem je...nie wszystko. no chyba trzeba kosy ostrzyc czas już .....
Lak
7 lat temu
Skoro za czasow PO gospodarka byla w tak dobrym stanie to dlaczego cwikneli ludziom pieniadze z OFE.Nie wiadomo tez na co poszly skoro zaden biedak nic z tego nie dostal bo teraz to wiadomo ze pomagaja slabszym a oni co taki dobrobyt byl i nikt poprawy nie zauwazyl tylko w kolo slychac o samych aferach
...
Następna strona