Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OECD krytykuje Polskę

0
Podziel się:

"NBP nie musi być już tak ostrożny i w przyszłości mógłby pozwolić sobie na odważniejsze decyzjw" - czytamy w najnowszym raporcie OECD. Analiza zwraca także uwagę na słabość polskich przepisów, które nie sprzyjają rozwojowi innowacyjności i przedsiębiorczości.

„NBP nie musi być już tak ostrożny i w przyszłości mógłby pozwolić sobie na odważniejsze decyzje” – czytamy w najnowszym raporcie OECD. Analiza zwraca także uwagę na słabość polskich przepisów, które nie sprzyjają rozwojowi innowacyjności i przedsiębiorczości.

Wprawdzie, według analityków OECD, zrost gospodarczy w Polsce od momentu wejścia do struktur unijnych wskazuje, że proces doganiania krajów o wyższym dochodzie został wznowiony, ale aby utrzymać i przyspieszyć proces konwergencji potrzebna jest lepsza równowaga wskaźników ekonomicznych, takich jak bezrobocie, inflacja i deficyt budżetowy.

„Polityka makroekonomiczna i monetarna w Polsce wygląda dobrze. Jednak problemem nadal pozostaje deficyt budżetowy i rząd musi nad tym popracować” – powiedział Andrew Dean, zastępca dyrektora działu studiów krajów w dyrekcji ekonomicznej OECD.

Zdaniem OECD zarówno polityka monetarna jak i wskaźniki makroekonomiczne są potwierdzenie tego, że Polska jest na dobrej drodze do wejścia do strefy euro, ale nierozwiązanym problemem nadal pozostaje polityka fiskalna oraz rynek pracy.

„Druga istotną kwestią jest wysokie bezrobocie i mała elastyczność rynku pracy” – dodał.

W kwestii polityki banku centralnego OECD podkreśla, że NBP zyskał reputację niechętnego inflacji.

„Bank centralny nie musi być już tak ostrożny i w przyszłości mógłby pozwolić sobie na odważniejsze decyzje” – czytamy w raporcie OECD.

OECD zwraca także uwagę na słabość polskich przepisów, które nie sprzyjają rozwojowi innowacyjności i przedsiębiorczości.

Wydatki na badania i rozwój w Polsce reprezentują mniejszy udział w PKB niż w jakimkolwiek innym kraju OECD” – napisali analitycy OECD.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)