Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ogłoszeniem w dłużnika

0
Podziel się:

Nowy sposób na dłużników nieodbierających urzędowych pism. "Jeśli nie będzie można ich odnaleźć, to po dwukrotnym opublikowaniu w dzienniku ogólnopolskim wezwania do odebrania przez niego pisma o zaległościach podatkowych urząd skarbowy przystąpi do ich egzekucji.

Ogłoszeniem w dłużnika
(PAP/EPA)

Nowy sposób na dłużników nieodbierających urzędowych pism. "Jeśli nie będzie można ich odnaleźć, to po dwukrotnym opublikowaniu w dzienniku ogólnopolskim wezwania do odebrania przez niego pisma o zaległościach podatkowych urząd skarbowy przystąpi do ich egzekucji" - zakłada projekt ustawy o postępowaniu administracyjnym w administracji.

"Gazeta Prawna" przekonuje, że wprowadzenie tej zmiany ma umożliwić skuteczniejszą egzekucję należności podatkowych.

Obecnie organ administracji publicznej doręcza pisma za pokwitowaniem przez pocztę, przez swoich pracowników lub przez inne upoważnione osoby lub organy.

Możliwe jest też doręczenie zastępcze. Pozwala ono uznać pismo za doręczone po bezskutecznym upływie terminu na jego odebranie. Po dwukrotnym awizowaniu pisma i uznaniu go za doręczone organy mogą przystąpić do egzekucji.

Projektowane zmiany wprowadzają sposób zastępczy polegający na ogłaszaniu wezwań do odbioru korespondencji przez dłużnika. Drogę takiego rozwiązania sprawy będzie można zastosować w szczególnych przypadkach na przykład wówczas, gdy znany organowi adres zamieszkania lub siedziby firmy nie istnieje.

Rozmówca "Gazety Prawnej" Rafał Mikulski, ekspert firmy doradztwa podatkowego Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy uważa, że obecny stan prawny jest wystarczający.

Z taką argumentacją nie zgadza się Honorata Łopianowska zastępca dyrektora Departamentu Administracji Podatkowej Ministerstwa Finansów. Uważa ona, że obecne przepisy są skuteczne, gdy organ egzekucyjny zna adres dłużnika. "W przeciwnym razie nie można przeprowadzić sprawnej egzekucji" - przekonuje Łopianowska.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)