Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ONZ: Do 2100 będzie nas niemal 11 miliardów

0
Podziel się:

Największy prognozowany przyrost ludności będzie miał miejsce w Afryce, gdzie dziś mieszka nieco ponad miliard osób.

ONZ: Do 2100 będzie nas niemal 11 miliardów

To około 800 mln czyli 8 procent więcej, niż zapowiadały wcześniejsze prognozy ONZ z 2011 r., w które podawały liczbę 10.1 miliarda.

Jak wynika z danych ONZ, prognozowany wzrost ludności będzie miał największy związek z sytuacją w Afryce. Zdaniem ekspertów ONZ współczynnik urodzeń wciąż jest tam wyższy, niż dotychczas przewidywano. Obecnie Afryka ma około 1,1 mld mieszkańców. Do końca wieku ich liczba ma się powiększyć niemal czterokrotnie, sięgając 4,2 mld.

Nowe oszacowania ONZ powstały dzięki wykorzystaniu metod statystycznych opracowanych przez eksperta w dziedzinie socjologii i statystyki, prof. Adriana Raftery'ego z Center for Statistics and the Social Sciences na University of Washington. Wraz z zespołem udoskonalił on stosowane dotychczas metody prognozowania płodności, dzięki czemu aktualizuje ONZ-owskie dane i przewiduje odległe skutki zmian płodności populacji Afryki. Ostatnie takie opracowania pochodzą sprzed dwóch lat.

W innych częściach świata nie będzie aż tak dużych zmian populacyjnych - przewidują badacze. Europejczyków nieznacznie ubędzie, gdyż nadal rodzi się ich mniej, niż umiera. Na innych kontynentach ludności nieznacznie przybędzie, m.in. w związku z wydłużeniem oczekiwanej dalszej długości trwania życia - tłumaczy Raftery.

Jak dodał, na razie nie widać końca potencjalnego wzrostu liczby ludzi na Ziemi. Badacz zaznacza, że temat ten stał się w ostatnich latach nieco mniej popularny, ustępując problemom ocieplenia i globalnego ubóstwa. Obie te kwestie mają jednak ścisły związek z pęczniejącą populacją - zauważył ekspert.

_ - Nowe wyniki badań pokazują, że aby poradzić sobie z nagłym wzrostem liczby ludności Afryki, należy zrewidować politykę, m.in. związaną z lepszym dostępem do planowania rodziny i edukacją dziewcząt na coraz większą skalę _ - podkreśla Raftery.

ONZ podaje zwykle swoje prognozy w wariancie maksymalnym i minimalnym wychodząc z założenia, że statystycznie kobiety mogą mieć 0,5 dziecka więcej lub mniej, niż wynika z nawet najdokładniejszych prognoz. Taki system obliczeń zostawia jednak spory margines niepewności. Właśnie dlatego minimalna i maksymalna liczba potencjalnych mieszkanców Ziemi, określana przez naukowców, może wynieść nawet od 7 mld do niemal 17 mld.

Metoda naukowców z UW pozwala zmniejszyć tę niepewność i związana z tym rozpiętość widełek. Można więc mówić, że do końca wieku ludzi na Ziemi będzie od 9 mld do 13 mld - podkreśla Raftery. W 2011 r. na Ziemi żyło 7 mld. osób. Granica 6 mld została przekroczona w 1999 r. Informacje te przekazano w czwartek na konferencji ONZ dotyczącej perspektyw populacji na Ziemi.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/m40517.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/demografia;w;niemczech;jest;ich;coraz;mniej,151,0,1317271.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Niemców jest coraz mniej. O blisko 2 miliony Ze spisu wynika, że w Niemczech mieszka więcej kobiet (41 mln) niż mężczyzn (39 mln).
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/m199673.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/raport;gdzie;najlepiej;zostac;matka,92,0,1301340.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) W Polsce jest gorzej niż na Białorusi Polska zajęła 28. miejsce, przed Luksemburgiem, USA i Japonią, ale m.in. za Białorusią.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/m221785.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/demografia;w;chinach;zmniejsza;sie;liczba;ludnosci;w;wieku;produkcyjnym,40,0,1235240.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Chiny nie spodziewały się takich danych W najludniejszym kraju świata mieszka 1,354 mld ludzi, nie licząc Hongkongu i Makau.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)