Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ONZ przyjeło rezolucję w sprawie broni w Syrii

0
Podziel się:

Rada Bezpieczeństwa nie grozi jednak reżimowi Baszara el-Asada sankcjami za niedostosowanie się do jej wymagań.

Rada Bezpieczeństwa ONZ
Rada Bezpieczeństwa ONZ (Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie przyjęła w nocy rezolucję wzywającą do zabezpieczenia i usunięcia syryjskiego arsenału chemicznego. Nie grozi jednak reżimowi Baszara el-Asada sankcjami za niedostosowanie się do jej wymagań.

Głosowanie liczącej 15 członków Rady Bezpieczeństwa zakończyło tygodnie intensywnych negocjacji dyplomatów z USA i Rosji, i trwający od 2 dwóch i pół roku impas w Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie konfliktu w Syrii, w którym siły rządowe walczą z rebelią. Rezolucja bazuje na porozumieniu zawartym między dwoma mocarstwami w Genewie w połowie września.

_ Dziś społeczność międzynarodowa sprostała zadaniu _ - powiedział tuż po głosowaniu w Nowym Jorku sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Decyzję organizacji uznał za _ historyczną _. Wezwał także syryjskie władze do wprowadzenia w życie zaleceń rezolucji _ dokładnie i bez zwłoki _. Ban Ki Mun dodał ponadto, że na połowę listopada planowana jest konferencja pokojowa dotyczącą konfliktu w Syrii i transformacji politycznej w tym kraju.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow ucieszył się z rezolucji i powiedział, że Moskwa _ jest gotowa do wzięcia udziału we wszystkich operacjach w Syrii _. Zastrzegł, że sukces międzynarodowych nie spoczywa jedynie na barkach władz w Damaszku, we współpracę powinna zaangażować się syryjska opozycja.

Sekretarz stanu USA John Kerry uznał, iż rezolucja pokazuje, że dyplomacja jest wystarczająco silna, by _ rozbroić najgorszą z broni wojennych _. Ostrzegł jednak, że jeśli Damaszek nie zastosuje się do planu ONZ, poniesie konsekwencje.

Ambasador Syrii przy ONZ Baszar Dżaafari powiedział, że rezolucja odnosi się do wszystkich kwestii, wobec których Damaszek zgłaszał zastrzeżenia. Zauważył, że do jej zapisów powinny również dostosować się kraje wspierające syryjskich rebeliantów, a więc: Turcja, Arabia Saudyjska, Katar, Francja i Stany Zjednoczone.

W Genewie ustalono, że Syria przyjmie inspektorów ONZ ds. broni chemicznej nie później niż w listopadzie tego roku i nie później niż w połowie 2014 roku całkowicie zniszczy swój arsenał chemiczny.

Czytaj więcej w Money.pl
Siedem przypadków użycia broni chemicznej? Oenzetowscy inspektorzy badają w Syrii siedem przypadków domniemanego użycia broni chemicznej bądź biologicznej, w tym trzy przypadki w rejonie Damaszku.
Kerry apeluje do ONZ. "Mamy mało czasu!" Rada Bezpieczeństwa musi być przygotowana do opracowania wiążącej rezolucji w sprawie użycia broni chemicznej w Syrii w przyszłym tygodniu - powiedział sekretarz stanu USA.
Niemcy dostarczały Syrii chemikalia Mogły one być użyte do produkcji trującego gazu sarinu - podała telewizja ARD. Ministerstwo gospodarki w Berlinie potwierdziło, że kolejne rządy wydały zezwolenia na eksport.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)