Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ósmy szczyt UE. Atmosfera zagrożenia rozpadem

0
Podziel się:

Politycy nie szczędzą mocnych słów i ostrzegają: Stawką jest nie tylko wspólna waluta, ale przyszłość Unii Europejskiej.

Ósmy szczyt UE. Atmosfera zagrożenia rozpadem
(PAP/EPA)

W Brukseli rozpoczął się już ósmy w tym roku szczyt UE poświęcony kryzysowi zadłużenia państw eurolandu. Tym razem politycy nie szczędzą mocnych słów i ostrzegają: stawką jest nie tylko wspólna waluta, ale przyszłość Unii Europejskiej.

Od przywódców oczekuje się, że z jednej strony podejmą pilne działania stabilizujące rynki, a z drugiej zajmą się przyszłością UE w dalszej perspektywie, czyli zdecydują, czy i jak zmienić unijny traktat. Nie wiadomo jednak, czy będzie na to zgoda wszystkich 27 państw członkowskich.

_ - Nigdy Europa nie była tak zagrożona. Nigdy tyle krajów nie chciało przystąpić do Europy, a ryzyko jej rozpadu nigdy nie było tak wielkie _ - powiedział prezydent Francji Nicolas Sarkozy przed szczytem.

Wchodząc na szczyt kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że nie jest w stanie przewidzieć, czy na szczycie w Brukseli dojdzie do porozumienia w gronie 27 krajów członkowskich, czy też na zacieśnianie integracji zgodzi się 17 krajów strefy euro, do których dołączą ewentualnie inne chętne państwa.

_ - Dla mnie jest ważne tylko to, że euro będzie mogło odzyskać swą wiarygodność jedynie jeśli zmienimy unijne traktaty, by ewoluować w kierunku unii stabilności _ - oświadczyła kanclerz. I zapowiedziała, że w tym celu być może trzeba będzie zwołać osobny szczyt strefy euro. _ - Wychodzę z założenia, że będzie spotkanie eurogrupy i krok po kroku zbliżymy się do naszego celu _ - dodała Merkel.

Sprawdź aktualne notowania dolar amerykański
Niemcy domagają się zmiany traktatu, by na dobre zdyscyplinować finanse państw eurolandu. Proponują zaostrzyć kontrolę narodowych budżetów, a także automatyczne sankcje dla łamiących limity długu i deficytu państw oraz wprowadzić obowiązkowe reguły wydatkowe do konstytucji państw, co kontrolowałby Trybunał Sprawiedliwości UE. Celem tych działań jest zapobieżenie w przyszłości takiemu kryzysowi zadłużenia, jaki obecnie przenosi się z Grecji na kolejne kraje eurolandu.

W ocenie wielu obserwatorów będzie to najważniejszy szczyt UE od dłuższego czasu, choć tak mówiono już o poprzednich. Minister finansów Jacek Rostowski przyznał tuż przed rzpoczęciem kolacji przywódców, że _ niektórzy nawet mówią, że może będzie konieczny drugi szczyt. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie _.

W czwartek nie widać było jeszcze porozumienia gotowego do zaaprobowania przez wszystkich 27 przywódców UE. Przygotowany przez przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya i szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso raport z propozycjami szybkich i niewymagających procesu ratyfikacji zmian w traktacie UE, by wzmocnić zarządzanie strefy euro, został praktycznie odrzucony wczoraj przez Niemcy. A premier Wielkiej Brytanii David Cameron uprzedził, że nie zgodzi się na żadną zmianę traktatu, które nie będzie zgodna z interesem brytyjskim.

Wydaje się, że same rynki finansowe nie bardzo wierzą, że szczyt będzie przełomowy i przyniesie systemowe rozwiązanie kryzysu zadłużenia. W poniedziałek agencja ratingowa Standard&Poor's, zagroziła obniżeniem ratingów wszystkich sześciu państw euro cieszących się obecnie najwyższą oceną potrójnego A, w tym Niemiec. W środę wieczorem tę groźbę agencja S&P rozszerzyła na całą UE.

Czytaj więcej o stanowisku Polski na szczycie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/28/t77340.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;bedzie;pytal;unie;co;po;kryzysie,16,0,799760.html) Tusk będzie pytał Unię, co po kryzysie Dziś szczyt UE. Mikołaj Dowgielewicz zapowiada dyskusję o gospodarce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t190325.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;na;szczycie;problem;ze;zmiana;traktatu,86,0,985430.html) Rostowski: Dziś i jutro wiele się okaże Kolacją europejskich przywódców rozpoczyna się w Brukseli szczyt Unii Europejskiej poświęcony ratowaniu Europy przed kryzysem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t198289.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;nie;chce;unii;dwoch;predkosci,156,0,985244.html) Tusk: Trzeba decyzji, nie ma więcej czasu Tusk powiedział, że na szczycie w Brukseli trzeba przyjąć konkretny i dokładny plan działań antykryzysowych.
unia
euro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)