Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeOszczędności Polaków. Bankowcy zalecają długoterminowe odkładanie pieniędzy
2013-10-26 13:45

Oszczędności Polaków. Bankowcy zalecają długoterminowe odkładanie pieniędzy

Oszczędności Polaków. Bankowcy zalecają długoterminowe odkładanie pieniędzy
[fot: Bartosz Krupa/East News]

Związek Banków Polskich opowiada się za stworzeniem takich rozwiązań, które skłonią Polaków do oszczędzania w długim terminie. Na to, że jest to problem w naszym kraju ZBP zwraca uwagę już od jakiegoś czasu. Chodzi o budowę prorozwojowej skłonności Polaków do oszczędzania - wyjaśnia szef Związku Krzysztof Pietraszkiewicz.

- Budowanie takich zasobów jest na bardzo potrzebne np. na cele związane z budownictwem mieszkaniowym. Pamiętajmy, że już od stycznia sukcesywnie Polacy ubiegający się o kredyt na cele mieszkaniowe będą musieli posiadać coraz większy udział własny. Po drugi ta skłonność do oszczędzania powinna być powiązana z budowaniem pewnych zasobów wspierających przyszłe świadczenia emerytalne - stwierdził szef Związku Banków Polskich.

Krzysztof Pietraszkiewicz zwraca także uwagę na potrzebę budowy sprawnego, stabilnego i mocnego systemu poręczeniowo - gwarancyjnego.

Poza tym w najbliższym czasie Związek ma zamiar zająć się problemem, jakim jest restrukturyzacja przedsiębiorstw, które - co jest naturalne w gospodarce rynkowej - wpadają od czasu do czasu w jakieś kłopoty: czy to z powodów krajowych czy z uwarunkowań międzynarodowych.

- Kwestia restrukturyzacji zadłużenia klientów oraz kwestia w nowy sposób uregulowania upadłości konsumenckiej będzie przedmiotem także szczególnego zainteresowania Związku Banków Polskich - dodał Pietraszkiewicz.

Związek Banków Polskich widzi też konieczność udrożnienie systemu emisji listów zastawnych i rozwoju bankowości hipotecznej.

Czytaj więcej w Money.pl

(IAR)
Tagi:zbp, mieszkanie, emerytura, pietraszkiewicz
Zobacz więcej:Oszczędności Polaków
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl