Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oszuści gospodarczy na cenzurowanym. 1347 osób z zarzutami

0
Podziel się:

Połączone siły służb w rok przeprowadziły 520 kontroli w prawie 700 firmach, z którymi skarbówka wiąże 3 i pól miliarda złotych strat skarbu państwa.

Oszuści gospodarczy na cenzurowanym. 1347 osób z zarzutami
(Ken Teegardin/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Zarzuty usłyszało 1347 osób - pisze "Puls Biznesu".

Gazeta zauważa, że efekty przynosi przynosi zawarte ponad rok temu strategiczne porozumienie między Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Prokuraturą Generalną.

Szefowa kontroli skarbowej, wiceminister finansów Agnieszka Królikowska podkreśla, że podległa jej służba uzyskała fachowe i efektywne wsparcie Centralnego Biura Śledczego Policji. Dzięki czemu - jak dodaje - trafniej typowane są podmioty do kontroli.

- Skupiamy się tylko na podejrzanych, czyli na tych, co do których pojawiają się wątpliwości, w zakresie zgodności ich działań z prawem. Uczciwych przedsiębiorców nie nękamy - zapewnia Królikowska.

Będzie jeszcze skuteczniej?

Koniec z wchodzeniem sobie w drogę i jałową konkurencją pomiędzy organami państwa, które zajmują się ściganiem przestępstw podatkowych i gospodarczych. Rządowy "Program przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020” zakłada współdziałanie wszystkich organów państwa, współpracę z sektorem prywatnym, tworzenie nowych rejestrów i baz danych, a także zwiększenie liczby kontroli. Wszystko to ma pozwolić na znacznie skuteczniejszą niż dotąd walkę z przestępstwami podatkowymi.

Prace nad projektem, który jest wspólnym dziełem Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Prokuratury Generalnej, są już na finiszu i ma być on już od bieżącego roku wprowadzany w życie.

Autorzy projektu programu podkreślają, że ma on służyć nie tylko obronie interesów finansowych państwa, ale również ochronie sektora prywatnego, który traci w zderzeniu z konkurencją ze strony nieuczciwych firm niepłacących podatków.

"W przyjętym w Polsce modelu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej funkcjonuje wiele niezależnych od siebie służb, organów i instytucji, w efekcie czego część działań prowadzonych w tym zakresie ma charakter rozproszony i często zawężony swoim zasięgiem do poszczególnych resortów i podmiotów" - czytamy w rządowym projekcie.

Jak piszą autorzy raportu, taka sytuacja "skutkuje nakładaniem się właściwości poszczególnych służb, organów i instytucji niemal we wszystkich obszarach. Przykład? Przestępstwami podatkowymi zajmują się następujące organy: policja, kontrola skarbowa, wywiad skarbowy, Służba Celna, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Więcej na temat nowego programu przeczytasz tutaj.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)