Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakt fiskalny. Niemcy przeciwne renegocjacji

0
Podziel się:

Renegocjacji paktu domagał się podczas kampanii wyborczej zwycięzca niedzielnych wyborów prezydenckich we Francji, socjalista Francois Hollande.

Pakt fiskalny. Niemcy przeciwne renegocjacji
(Deutscher Bundestag/Lichtblick/Achim Melde)

Rząd Niemiec nadal odrzuca propozycję renegocjacji paktu fiskalnego, który ma wzmocnić dyscyplinę budżetową w krajach UE - oświadczył rzecznik rządu w Berlinie Steffen Seibert.

Renegocjacji paktu, podpisanego przez 25 z 27 państw unijnych, domagał się podczas kampanii wyborczej zwycięzca niedzielnych wyborów prezydenckich we Francji, socjalista Francois Hollande. Chce on również uzupełnienia reguł dyscypliny finansowej o _ pakt dla wzrostu gospodarczego _.

_ - Z naszego punktu widzenia renegocjacja nie jest możliwa _ - oświadczył Seibert. Pytany o propozycję uzupełniającego paktu dla wzrostu rzecznik powiedział, że wzrost gospodarczy _ zawsze jest drugim filarem europejskiej polityki walki z kryzysem _.

Dodał jednak: _ Nie chcemy pobudzać wzrostu poprzez zaciąganie nowych długów, ale poprzez reformy strukturalne _. Według Seiberta podczas rozmowy telefonicznej w niedzielę wieczorem kanclerz Angela Merkel zaprosiła Hollande'a do Berlina. Wizyta zaplanowana jest na najbliższe dni, prawdopodobny jej termin to 15 maja. Tego dnia ma odbyć się w Paryżu inauguracja prezydentury Hollande'a.

_ - Jest całkowicie jasne, że dobra współpraca niemiecko-francuska będzie kontynuowana także przez kanclerz Merkel i prezydenta Hollande'a _ - powiedział Seibert.

Także szef frakcji chadeckiej w Bundestagu Volker Kauder odrzucił możliwość renegocjowania paktu fiskalnego, który - jak wskazał - został już ratyfikowany w niektórych krajach. _ Myślę, że nie ma tu pola manewru _ - powiedział.

_ - Nie można w Europie pracować tak, że gdy są nowe wybory, dotychczasowe uzgodnienia przestają obowiązywać. O tym nie rozmawiają między sobą poszczególne osoby, ale całe państwa _ - zauważył Kauder.

Czytaj więcej o Niemczech w Money.pl
Krysys w strefie euro. Oni są optymistami Schaeuble: _ Mamy ponad 50 procent, na to, że najgorsze jest już poza nami _.
Ponad 419 tysięcy Niemców wyszło na ulice Hasło przewodnie manifestacji brzmiało: _ Dobra praca w Europie - sprawiedliwa płaca, bezpieczeństwo socjalne _.
Berlin i Paryż znowu knują. Uchylą Schengen? Szefowie MSW Niemiec i Francji, opowiedzieli się za przyznaniem rządom krajów UE prawa do przywrócenia kontroli na granicach wewnętrznych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)