Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakt fiskalny w Irlandii. Znamy wyniki

0
Podziel się:

Rząd może odetchnąć z ulgą, ale nie jest to powód do świętowania.

Pakt fiskalny w Irlandii. Znamy wyniki
(AlmazUK/CC/Flickr)

Pakt fiskalny, który ma wzmocnić dyscyplinę budżetową w krajach UE, poparło we wczorajszym referendum w Irlandii 60,3 proc. głosujących. Zadowolenie z tego wyniku wyraziła Unia Europejska.

Aktualizacja 19.15

Za paktem opowiedziało się 955 091 osób, a przeciw było 629 088 głosujących - sprecyzowała przedstawicielka komisji wyborczej Riona Ni Flanghaile. Frekwencja wyniosła 50 proc., czyli tyle, ile zazwyczaj podczas tego typu głosowań w Irlandii.

Pakt został odrzucony jedynie w pięciu z 43 okręgów wyborczych, m.in. w ubogich dzielnicach Dublina oraz w północno-zachodnim hrabstwie Donegal, będącym bastionem eurosceptyków.

O poparcie paktu apelował premier Enda Kenny. Rząd argumentował m.in, że odrzucając porozumienie, Irlandczycy zmniejszyliby szanse na przyciągnięcie zagranicznych inwestycji, będących niezbędnym warunkiem ożywienia gospodarczego.

_ - To wyraźna oznaka zaufania. Tak wynik będzie postrzegany zagranicą _ - zareagowała minister opieki społecznej Joan Burton.

Zdaniem ministra transportu Leo Varadkara po referendum _ rząd może odetchnąć z ulgą, ale nie jest to powód do świętowania _.

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, wyrażając zadowolenie z wyniku referendum, ocenił, że jest to _ ważny krok w stronę odnowy i stabilności _. _ Naród irlandzki przyczynił się do integracji europejskiej _ - podkreślił Van Rompuy w krótkim komunikacie.

Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso przypomniał, że pakt fiskalny jest _ kluczowym elementem odpowiedzi Europy na obecny kryzys gospodarczy _.

_ - To ważny dzień dla Irlandii i Unii Europejskiej _ - skomentował szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. _ - Pakt fiskalny jest jednym z elementów globalnej strategii dla strefy euro. Jasne zasady przynoszą stabilność, ale muszą im towarzyszyć znaczące kroki na rzecz wzrostu _ - zaznaczył Schulz w oświadczeniu.

Pakt fiskalny został podpisany w marcu przez 25 państw UE (bez Czech i Wielkiej Brytanii) w celu zacieśnienia dyscypliny budżetowej. Irlandia jest jedynym państwem, w którym o przyjęciu bądź odrzuceniu paktu decyduje wynik referendum.

W odróżnieniu od plebiscytów w sprawie traktatu nicejskiego i traktatu lizbońskiego, nad którymi Irlandczycy głosowali dwukrotnie, tym razem nie przewidywano powtórki.

Czytaj więcej w Money.pl
Od nich zależy przyszłość paktu fiskalnego Enda Kenny chce by Irlandczycy w referendum, opowiedzieli się zaostrzeniem dyscypliny finansowej.
Referendum w Irlandii. Są pierwsze wyniki Wstępne wyniki wskazują na to, że Irlandczycy opowiedzieli się we wczorajszym referendum za paktem fiskalnym.
Jutro referendum. Znów uśmiercą plan UE? Najnowsze sondaże wskazują na przewagę zwolenników paktu nad jego przeciwnikami.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)