Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Panika walutowa na Węgrzech. Oblężone kantory

0
Podziel się:

Gwałtowny spadek wartości forinta to reakcja na narastające problemy węgierskiej gospodarki.

Panika walutowa na Węgrzech. Oblężone kantory
(Egrian/Wikipedia)

Węgrzy wycofują oszczędności z banków i wymieniają je w kantorach na zachodnie waluty.

Niektórzy, po wymianie pieniędzy, otwierają konta w austriackich przygranicznych bankach. To pierwszy efekt paniki na rynku po gwałtownym spadku forinta w reakcji na narastające problemy węgierskiej gospodarki.

Węgierskie media elektroniczne informują, że obywatele masowo wycofują swoje oszczędności z banków. Mimo niekorzystnych kursów wymiany Węgrzy kupują euro, dolary, funty i franki szwajcarskie. Popyt na zagraniczne waluty jest tak duży, że w niektórych kantorach zabrakło dolarów i euro.

Kalkulator walutowy

Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:

Również rzecznik Austriackiego Banku Centralnego przyznaje, że Węgrzy otwierają coraz więcej kont w Austrii, mimo iż warunki lokowania kapitału w tym kraju są mniej korzystne niż na Węgrzech. Najwięcej kont otwarto w Burgenlandzie, który graniczy z Węgrami. Najwięcej transakcji przeprowadza się w pobliżu przejść granicznych.

Istvan Binder - rzecznik węgierskiego Urzędu Nadzoru Finansowego ostrzegł, że według węgierskiego prawa obywatele nie mogą wywozić dużych sum pieniężnych za granicę.
Na nadzwyczajnej konferencji prasowej w Budapeszcie Tamas Fellegi - minister do spraw rozwoju gospodarki zapewnił, że Węgrzy nie mają powodów do obaw, a negocjacje z Komisją Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie udzielenia nowych pożyczek rozpoczną się w przyszłym tygodniu.

Komisja i Fundusz stawiają jednak warunki. Zasadniczym jest przywrócenie niezależności Banku Centralnego. W czwartek za euro płacono w Budapeszcie 322 forinty.

Czytaj więcej o kryzysie węgierskim
Węgry gotowe na ustępstwa. Potrzeba pomocy Władze kraju liczą, że rozpoczęcie negocjacji z MFW powstrzyma spadki na rynkach.
Węgry znalazły nowe środki na spłatę długów Taką operację umożliwia nowelizacja ustawy o Banku Centralnym, przyjęta wbrew protestom Komisji Europejskiej 30 grudnia ubiegłego roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)