Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Panoptykon pyta o masową i prewencyjną kontrolę transakcji finansowych

27
Podziel się:
Panoptykon pyta o masową i prewencyjną kontrolę transakcji finansowych
(MACIEJ GOCLON)

- Dlaczego rząd chce budować system permanentnie i prewencyjnie kontrolujący wszystkie przepływy finansowe oraz wszystkich przedsiębiorców? - pyta Fundacja Panoptykon. I wylicza sprawy budzące największy niepokój w 10 punktach. Jej zdaniem, rządowi raczej zależy na kontroli nad firmami niż walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT-owskimi.

Fundacja zaznacza, że choć trudno dyskutować z postawionym sobie przez rząd celem, to jednak proceder wyłudzania podatków jest widoczny na poziomie sektora bankowego i administracji skarbowej. I nie jest konieczna aż tak wnikliwa inwigilacja. Dlatego zadaje Ministerstwu Rozwoju i Finansów 10 kluczowych pytań.

W ubiegłym tygodniu na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się oba projekty i wprowadzające one odrębne mechanizmy kontroli:

Pierwszy z nich nakłada na banki obowiązek przekazywania skarbówce na bieżąco informacji o wszystkich transakcjach realizowanych przez przedsiębiorców. Drugi dokłada obowiązek przekazywania dziennych wyciągów z kont przedsiębiorców (z wyłączeniem tych najmniejszych, tzw. mikroprzedsiębiorców) - wylicza Fundacja.

Jak pisał money.pl projektnakładający na przedsiębiorców obowiązek przekazywania szefowi KASdobowych wyciągów z rachunków ma dotyczyć 80 tysięcy firm. Zacznie obowiązywać już od 1 września 2017 r.

Konsultacje publiczne trwały zaledwie kilka dni, a resort w obu przypadkach nie zdecydował się na przeprowadzenie konsultacji społecznych. "Sprawa jest zbyt poważna i budzi zbyt wiele wątpliwości, by pominąć ją milczeniem lub poprzestać na domysłach" - czytamy na stronach Panoptykonu.

Pierwsza niepokojąca kwestia to gromadzenie danych o wszystkich transakcjach (także drobnych). Czemu to ma służyć?

- W efekcie proponowanych zmian powstanie gigantyczna baza danych, mapująca wszystkie finansowe ruchy przedsiębiorców - od dużych i małych transakcji zawieranych z klientami, przez wypłacane wynagrodzenia, po bieżące i drobne wydatki, jeśli tylko trafią na firmowe konto – argumentuje Fundacja.

Panoptykon zauważa, że przestępczość skarbową, z którą chce walczyć rząd, cechuje przepływ dużych środków finansowych pomiędzy kilkoma powiązanymi podmiotami, z których jeden występuje o zwrot VAT. Aby wykryć taki schemat działania, KAS w ogóle nie potrzebuje analizować drobnych transakcji, angażujących konsumentów czy pracowników firm. Czemu zatem ma służyć ten system kontroli?

Fundację niepokoi również fakt, że dane o transakcjach finansowych mają być przechowywane od 4 miesięcy do 15 lat. W ocenie ekspertów jest to zbyt długi czas.

- Z uzasadnień obu projektów wynika, że skuteczne zwalczanie przestępczości skarbowej to wyścig z czasem. A wykrycie karuzeli VAT-owskiej po trzech miesiącach od dokonania wyłudzenia to żadna filozofia. W tym kontekście nawet 4 miesiące przechowywania danych budzą zdziwienie, a co dopiero 15 lat – czytamy.

Inne kwestie wypunktowane w dokumencie to: czy i w jakim celu KAS będzie przetwarzał dane osobowe klientów i pracowników przedsiębiorstw? Czy kryteria analizy ryzyka stosowane przez KAS pozostaną tajne? I co uzasadnia tworzenie odrębnej bazy danych i niezależnego systemu oceny ryzyka – poza systemem bankowym.

wiadomości
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
Cze!
7 lat temu
[QUOTE] Dlaczego rząd chce budować system permanentnie i prewencyjnie kontrolujący wszystkie przepływy finansowe oraz wszystkich przedsiębiorców? [/QUOTE] Dlaczego rząd jeszcze tego nie robi?
aaaaaa ha
7 lat temu
najlepiej by było, gdyby US prowadził mi księgowość; w ramach obowiązków.
pepe
7 lat temu
...kiedy w końcu największa BEZPRODUKTYWNA firma w NASZYM Kraju zacznie się dokładać do budżetu a nie tylko brać ???
ttt
7 lat temu
komuna też niszczyła biznes prywatny..
Głos
7 lat temu
Państwo przyjazne dla biznesu ? Chyba dla złodziei !
...
Następna strona