Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak broni specjalnych stref ekonomicznych

0
Podziel się:

- Ze strony ministerstwa gospodarki zaproponowaliśmy przedłużenie czasu funkcjonowania stref bezterminowo - powiedział wicepremier

Pawlak broni specjalnych stref ekonomicznych
(kprm.gov.pl)

Wicepremier zadeklarował podczas otwarcia Parku Regionalnego Gryfino, że ministerstwo gospodarki opowiada się za bezterminowym przedłużeniem czasu funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych.* *Część Parku Gryfino wchodzi w skład Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Po przecięciu wstęgi i oficjalnym otwarciu parku wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział dziennikarzom, że trwa debata o funkcjonowaniu specjalnych stref ekonomicznych.

_ - Ze strony ministerstwa gospodarki zaproponowaliśmy przedłużenie czasu funkcjonowania stref bezterminowo. Minister finansów ma tutaj odmienne zdanie. Myślę, że kilka lub kilkanaście lat powinniśmy czas funkcjonowania stref przedłużyć _ - powiedział wicepremier.

Według Waldemara Pawlaka, specjalne strefy ekonomiczne są bardzo dobrym instrumentem, ponieważ inwestor zanim _ zacznie korzystać z tego przywileju, to musi najpierw wybudować fabrykę, rozpocząć produkcję i zatrudnić ludzi. - Dopiero wtedy może korzystać z tego, że nie ma tutaj podatku od dochodów korporacyjnych, podatku od osób prawnych, natomiast podatek od osób fizycznych jest, składki są, a podatki od nieruchomości też wpływają do budżetu gminy _ - powiedział szef resortu gospodarki.

_ - Specjalne strefy ekonomiczne są bardzo efektywnym narzędziem, dużo lepszym niż fundusze europejskie, bo w funduszach europejskich najpierw daje się pieniądze, a potem liczy się na korzyści. Tutaj najpierw inwestor musi zainwestować a dopiero potem odpisuje sobie korzyści od przyszłych zysków _ - stwierdził wicepremier.

Podkreślił, że _ przepisy unijne nie stawiają barier czasowych. - Szczególnie teraz w trakcie kryzysu UE patrzy na nie przychylniejszym okiem. Nawet w stosunku do Grecji były zachęty, żeby tworzyć takie strefy przemysłowe, w których łatwiej by było inwestować. To były sugestie ze strony polskiej, bo w Polsce specjalne strefy bardzo dobrze zadziałały podczas kryzysu _ - dodał.

Stworzenie Parku Regionalnego w Gryfinie kosztowało ponad 35 mln zł, z czego ponad 16 mln pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodnio-pomorskiego. Prace nad parkiem rozpoczęły się w 2009 r., zakończono je 31 sierpnia br. Park liczy przeszło 160 ha, z czego ponad 55 ha wchodzi w skład Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Podczas budowy parku stworzono na jego terenach m.in.: kanalizację, sieć wodociągową, sieć elektroenergetyczną, linię światłowodową dla systemu monitoringu i transmisji danych, a także sieć dróg, ścieżek rowerowych i chodników.

Gmina Gryfino leży w obszarze aglomeracji szczecińskiej oraz w strefie przygranicznej. Przez obszar gminy i w jej bezpośrednim sąsiedztwie przebiegają ważne szlaki komunikacyjne: autostrada A-6, droga ekspresowa S-3, drogi krajowe nr 3 i nr 31, a także drogi kolejowe; w pobliżu znajdują się porty w Szczecinie i Świnoujściu.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska liderem. Przed Francją, Rosją i... Wyprzedziliśmy takie potęgi jak Wielka Brytania, Francja czy Rosja.
Kolejna agencja. Wydamy niemal 150 milionów Waldemar Pawlak podpisze umowę o przystąpieniu Polski o Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Merkel spotkała się z Pawlakiem. Po co? Niemiecka kanclerz Angela Merkel i polski wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak otworzyli Międzynarodową Wystawę Lotnictwa i Astronautyki ILA w Berlinie. Polska jest oficjalnym partnerem tegorocznej ILA.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)