Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak: Nie ma się co spieszyć...

0
Podziel się:

W ocenie wicepremiera i ministra gospodarki plany szybkiego wejścia Polski do strefy euro powinny zostać zrewidowane.

Pawlak: Nie ma się co spieszyć...
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że Polska powinna _ gruntownie przemyśleć _ plusy i minusy przyjęcia euro. W jego ocenie, w sytuacji kryzysu _ plany szybkiego wejścia Polski do strefy euro powinny zostać zrewidowane _.

_ - Obecnie strefa euro bardziej przypomina dziurawą parasolkę niż tarczę, która chroni przed zawirowaniami na światowych rynkach. Powinniśmy ponownie gruntownie przemyśleć plusy i minusy przyjęcia wspólnej waluty _ - podkreślił Pawlak.

Przypomniał, że kryzys ekonomiczny spowodował poważny spadek PKB w strefie euro. _ - W 2009 r. euroland przeżywał najpoważniejszą w swej historii recesję. W tej sytuacji plany szybkiego wejścia do strefy powinny zostać zrewidowane. Pochopna decyzja może mieć fatalne skutki dla polskiej gospodarki _ - uważa wicepremier.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t130640.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/masz;kredyt;we;franku;wyprobuj;te;narzedzia,225,0,891361.html) Masz kredyt we franku? Wypróbuj te narzędzia
Według niego, mechanizmy funkcjonowania unii monetarnej nie są wolne od wad i wymagają naprawy. Jednym z poważniejszych średniookresowych zagrożeń przyjęcia euro są - w jego opinii - różnice inflacyjne w obrębie unii walutowej.

Pawlak zwrócił uwagę, że średnia inflacja w strefie euro między 1996 a 2010 r. utrzymywała się na poziomie 34 proc.: w Niemczech i Francji na poziomie ok. 24 proc., w Grecji natomiast - 64 proc. Zaznaczył, że ceny greckich produktów i usług były tym samym o 40 proc. wyższe od niemieckich i francuskich. _ _

_ - Tu tkwi tajemnica problemu eurostrefy _ - podkreślił. _ Jeżeli w ciągu kilku lat funkcjonowania w jednym obszarze walutowym nie następuje zbliżenie wydajności pracy i efektywności gospodarek, to zaczynają narastać wewnętrzne napięcia _ - wyjaśnił.

Zdaniem Pawlaka, przystąpienie do strefy euro wymaga _ rozwagi _, a nie _ ślepego entuzjazmu _. _ - Warto w tym względzie wspomnieć autobiografię Margaret Thatcher, która stwierdziła, iż Wielka Brytania wejdzie do strefy euro w odpowiednim momencie. A podejmując tę decyzję, wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, że ten moment nigdy nie nastąpi _ - zaznaczył.

O wejściu Polski do strefy euro czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t131266.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bylibysmy;w;strefie;euro;gdyby;nie;,142,0,872590.html) "Bylibyśmy w strefie euro, gdyby nie..." Były premier Polski twierdzi, że gdybyśmy mieli uporządkowane finanse publiczne to prawdopodobnie już znajdowalibyśmy się w strefie euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/belka;nie;spieszmy;sie;do;strefy;euro,215,0,837335.html) Belka: "Nie spieszmy się do strefy euro" Pozostawanie poza strefą euro w obecnych burzliwych czasach wydaje się mądrym rozwiązaniem - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka w rozmowie z niemieckim dziennikiem Financial Times Deutschland.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t86633.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;poza;strefa;euro;to;kombinacja;kryzysow;walutowego;i;bankowego,72,0,829768.html) Grecja poza Eurolandem oznacza kryzys Zdaniem ekonomistów Polska straciłaby na rynkowych zawirowaniach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)