Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pięć strategicznych zadań rządu

0
Podziel się:

Naprawa państwa, ugruntowanie bezpieczeństwa Polski, aktywna polityka społeczna, solidarna polityka gospodarcza oraz rozwój wsi i środowiska naturalnego - to pięć głównych celów rządu Kazimierza Marcinkiewicza.

Pięć strategicznych zadań rządu

Naprawa państwa, ugruntowanie bezpieczeństwa Polski, aktywna polityka społeczna, solidarna polityka gospodarcza oraz rozwój wsi i środowiska naturalnego - to pięć głównych celów rządu Kazimierza Marcinkiewicza.

"Mam nadzieję, że program +Solidarne państwo+ znajdzie większość w polskim parlamencie i przez najbliższe cztery lata będzie mógł być realizowany" - powiedział Marcinkiewicz w środę wieczorem na spotkaniu z posłami Platformy Obywatelskiej.

Premier wygłosi w czwartek po godz. 9 w Sejmie expose, a wieczorem jego rząd prawdopodobnie uzyska wotum zaufania, gdyż oprócz posłów PiS rząd poprą kluby Samoobrony i LPR.

Poniżej cytaty ze środowych wypowiedzi premiera na spotkaniu z PO dotyczących poszczególnych punktów programu rządu:

1. Naprawa państwa

"Administracja w 20-30 proc. pracuje +sama na siebie+. (...) Przeprowadzimy program +tanie i sprawne+ państwo, w którym zlikwidujemy sporą część instytucji zupełnie niepotrzebnych np. trzynaście delegatur Ministerstwa Skarbu Państwa".

*2. Ugruntowanie bezpieczeństwa Polski *
"To nastąpi poprzez wprowadzenie aktywnej polityki zagranicznej. Trzeba dokonać scalenia polityki rządu, stąd nastąpi likwidacja UKIE, biur radców handlowych".

"Najważniejszą kwestią, której podejmiemy się i przeprowadzimy w ciągu tych czterech lat jest dywersyfikacja dostaw gazu i nafty do Polski. Tylko w ten sposób będziemy mogli doprowadzić do poprawy stosunków z naszymi sąsiadami, zwłaszcza z Rosją, ale nie tylko".

*3. Wprowadzenie aktywnej polityki pomocy rodzinie i aktywnej polityki pomocy społecznej *
"Będziemy prowadzili aktywną politykę pomocy rodzinie właściwie od samego początku poprzez wydłużenie urlopów macierzyńskich. (...) Chcemy wprowadzić nowe formy pomocy, opieki dla dzieci w wieku od 3 do do 6 lat, obok przedszkola. Chcemy wprowadzić naukę języka angielskiego od pierwszej klasy szkoły podstawowej jako język obowiązkowy. W ciągu 4 lat postaramy się to zrobić".

"Chcemy wprowadzić nowy system stypendialny, w którym państwo będzie dopłacało złotówkę do złotówki wydatkowanej przez jednostkę samorządu terytorialnego lub organizacje pozarządowe z przeznaczeniem dla uczniów z rodzin najbiedniejszych".

"Polityka społeczna będzie niestety nieco kosztowała. To są dodatkowe środki finansowe, które będziemy musieli przeznaczyć już na ten cel w roku 2006 w autopoprawce, którą już w tej chwili przygotowujemy".

*4. Solidarna polityka gospodarcza *
*a/ uproszczenie prawa gospodarczego i deregulacja rynków *
"Jesteśmy przekonani, że to jest punkt w całym programie gospodarczym najważniejszy, bowiem miejsca pracy przybywają przede wszystkim poprzez rozwój małej i średniej przedsiębiorczości, a ta nie może się dziś rozwijać ze względu na dwa podstawowe hamulce: biurokrację i korupcję oraz klin podatkowy".

"Dokonamy deregulacji tych rynków, które wciąż są w naszym kraju zmonopolizowane".

*b/ próba zmniejszenia klina podatkowego *
"To jest rzecz najtrudniejsza do wykonania i nie powiem, że już dziś mamy doskonałe projekty na realizację tego punktu. Zmniejszymy obciążenia podatkowe, zwłaszcza w podatku PIT. Wprowadzimy 18 i 32 proc. stawkę podatkową z kwotą wolną od podatku, ulgami na dzieci i progiem podatkowym w okolicach 80 tys. zł rocznie"

"Mamy głębokie przekonanie, że to co hamuje rozwój polskiej przedsiębiorczości to są składki ZUS i ich wysokość. Mamy pomysł na obniżenie tych składek na tworzenie nowych miejsc pracy przez ulgę, ale wiemy, że jest to pomysł niedoskonały. Pracujemy w tej chwili, żeby zmniejszyć te składki w inny sposób niż poprzez ulgę, która zawsze będzie mogła prowadzić do nadużyć".

*c/ inwestycje *
"Musimy przekroczyć 25 proc. PKB na inwestycje. To będzie bardzo trudne do wykonania, stąd cały szereg różnych działań. (...) Udogodnienia będą skierowane do wszystkich inwestorów, zarówno zagranicznych jak i polskich, bo wszyscy inwestorzy będą traktowani podobnie".

"Do tego dojdą inwestycje związane z drogownictwem. Zrezygnujemy z koncesyjnego budowania autostrad i wprowadzimy normalny system - z budżetu państwa, z funduszy strukturalnych oraz z pożyczek z Europejskiego Banku Inwestycyjnego".

"Wprowadzimy program budowy mieszkań, oczywiście przez osoby fizyczne i z kredytów hipotecznych, ale gwarantowanych i dofinansowanych przez państwo".

*d/ polityka finansowa i pieniężna *
"W budżecie dokonamy radykalnych zmian tworzenia budżetu, przejdziemy na system zadaniowy tworzony w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".

"Dokonamy redukcji tych wydatków, które są usztywnione i zlikwidujemy wydatki, które są w budżecie niepotrzebne i przegrupujemy tak, żeby więcej wydatków mogło iść na wydatki inwestycyjne".

"Jednocześnie utrzymamy kotwicę budżetową w postaci utrzymania deficytu budżetowego w wysokości 30 mld zł przez wszystkie 4 cztery lata tej kadencji, począwszy od roku 2006. To jest deficyt jeszcze nie wystarczający do zupełnej naprawy finansów publicznych, ale przy odpowiednim negocjowaniu traktowania OFE przez UE, wydaje się, że doprowadzi to do uzyskania przez Polskę wszystkich wskaźników z traktatu z Maastricht. To dla polskiej gospodarki jest dobre i to jest celem rządu, który tworzę".

*e/ naprawa Skarbu Państwa *
"W rękach SP pozostanie jedynie kilkadziesiąt spółek. (...) Pozbędziemy się więc ponad 1.200 spółek, które dziś są udziałem SP. Zmienimy także około 800 przedsiębiorstw państwowych będących pod nadzorem SP".

f/ polityka regionalna i wykorzystanie funduszy strukturalnych * 5. Program rozwoju wsi i obszarów wiejskich oraz rozwój środowiska przyrodniczego*

"Rozpocząć trzeba od aktywnej polityki w UE, polityki zmierzającej do korekty wspólnej polityki rolnej, aby doprowadzić do równouprawnienia wszystkich państw, które biorą udział w tej polityce. To jest jedyna droga by postawić Polskie rolnictwo na nogi, by mogło być jeszcze bardziej konkurencyjne i opłacalne".

"Zbierzemy programy aktywizujące środowiska z dawnych PGR."

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)