Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Piraci morscy. Bank Światowy przyjrzał się temu procederowi

0
Podziel się:

Narzekają, że znaczna część tych pieniędzy posłużyła do finansowania szerokiego wachlarza działań przestępczych, od handlu ludźmi po wspieranie zbrojnych milicji.

Piraci morscy. Bank Światowy przyjrzał się temu procederowi
(Beatrice PETIT/Reporter)

Ponad 330 milionów dolarów otrzymali w latach 2005-2012 w formie okupów piraci działający na wodach Somalii i Rogu Afryki - wynika z raportu Banku Światowego opublikowanego.

Dokument powstał we współpracy z Interpolem i Biurem Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC). W raporcie sprecyzowano, że w badanym okresie piratom wypłacono kwotę od 339 milionów do 413 milionów dolarów.

Raport napisano na podstawie rozmów z byłymi piratami, którzy przekazali, że _ znaczna część _ tych pieniędzy posłużyła do finansowania _ szerokiego wachlarza _ działań przestępczych, od handlu ludźmi po wspieranie zbrojnych milicji.

Według autorów raportu sami piraci otrzymują ułamek tych pieniędzy, czyli mniej niż 0,1 proc. W ostatnim czasie aresztowano kilku piratów, którzy są sądzeni we Francji i Hiszpanii.

Po apogeum w 2011 roku liczba aktów piractwa na wodach Rogu Afryki skurczyła się z powodu rozmieszczenia tam międzynarodowej morskiej misji antypirackiej, w skład której wchodzi 29 krajów.

Mimo to ataki pirackie zwiększają koszty transportu morskiego o 18 miliardów dolarów rocznie z powodu nowych środków bezpieczeństwa. W związku z utrzymującym się piractwem kraje wschodniej Afryki zostały ponadto pozbawione przychodów z tytułu ruchu turystycznego czy rybołówstwa - twierdzą autorzy raportu.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)