Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS oskarża rząd. Pokazał, że nie zależy im na rolnikach

0
Podziel się:

Tak zachowanie minister rozwoju regionalnego w Brukseli, nazwał europoseł PiS.

PiS oskarża rząd. Pokazał, że nie zależy im na rolnikach
(Zbyszek Kaczmarek/East News)

Rząd nie walczy o wyrównanie dopłat bezpośrednich dla polskich rolników - uważają posłowie PiS. To gorsze niż zbrodnia, to błąd - przekonują. Zarzuty jako nieprawdziwe odrzuca rzecznik resortu rozwoju regionalnego.

Politycy PiS podczas konferencji prasowej w Sejmie przytoczyli fragment wywiadu udzielonego _ Gazecie Wyborczej _ pod koniec października przez minister rozwoju regionalnego Elżbietę Bieńkowską. Według posłów PiS minister miała stwierdzić, że _ Polska nie zawetuje budżetu UE, nawet gdyby zmniejszone zostały bezpośrednie dopłaty dla rolników _.

_ - Wypowiedzi minister szkodzą negocjacjom, które toczą się m.in. w Parlamencie Europejskim w zakresie wyrównania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników. Są szanse, żeby uzyskać w tej sprawie sukces, przynajmniej znaczne poprawienie warunków, na jakich polscy rolnicy otrzymują dopłaty. To nie jest żaden przywilej. Walczymy o to, co się nam należy w świetle prawa europejskiego. Zachowanie minister oceniam jako zachowanie, które Talleyrand nazywał, że jest to gorzej niż zbrodnia, to błąd _ - mówił europoseł PiS Janusz Wojciechowski.

Europoseł wysłał minister Bieńkowskiej list, w którym zarzuca, że jej stanowisko ws. dopłat może utrudnić, a nawet zniweczyć walkę o wyrównanie dopłat. _ Skoro nie chce Pani, jako ważny minister polskiego rządu, wspierać nas, europosłów, w walce o zwiększenie dopłat bezpośrednich dla polskich rolników, to niech Pani przynajmniej kapitulanckimi wypowiedziami tej walki nie utrudnia _ - napisał Wojciechowski.

Rzecznik Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Piotr Popa tłumaczy, że w wywiadzie dla _ GW _ nie padły słowa, że _ Polska nie zawetuje budżetu UE, nawet gdyby zmniejszone zostały bezpośrednie dopłaty dla rolników _. _ Merytoryczna dyskusja na pewno w niczym nigdy nie zaszkodzi, nie zaszkodzi także w negocjacjach. Wiadomo, że są różne poglądy na temat Wspólnej Polityki Rolnej i one będą się ścierać _ - powiedział rzecznik.

Popa zapytany czy rząd - jak twierdzą politycy PiS - rezygnuje z walki o większe kwoty dla polskich rolników w ramach dopłat bezpośrednich, odpowiedział: _ Absolutnie nie. To nieprawda _.

Minister Bieńkowska zapytana przez dziennikarzy _ GW _, czy jest za zmniejszeniem dopłat bezpośrednich dla polskich rolników, odpowiedziała: _ Wspólna Polityka Rolna to dopłaty bezpośrednie - według mnie nieefektywny system płacenia rolnikom - oraz pieniądze na rozwój obszarów wiejskich. Ten ostatni program ma sens, jest bardzo potrzebny i korzystny, bo przynosi rozwój wsi, nowe miejsca pracy, skok cywilizacyjny _.

_ - Rolnicy potrzebują też pieniędzy na infrastrukturę na wsi. Dobrze wiedzą, że dzięki tym inwestycjom np. ich dzieci będą miały pracę. Takie pieniądze będą. Część funduszy europejskich zamierzamy przeznaczyć właśnie dla mniejszych ośrodków napędzających rozwój lokalny, także na obszarach wiejskich. To istotne novum. Nikt przed nami nie miał w Polsce takiego pomysłu. A my będziemy go realizować. Musimy wspierać te wydatki, które dają szansę pomnożenia pieniędzy w perspektywie 5-10 lat. Dopłaty bezpośrednie takimi wydatkami nie są. Te pieniądze zainwestowane w politykę regionalną oraz rozwój obszarów wiejskich dałyby o wiele lepsze efekty: wyższy wzrost PKB, więcej wpływów z podatków _ - mówiła Bieńkowska.

Minister odpowiadała też na ogólne pytanie, czy Polska powinna wetować budżet Unii, czego nie wyklucza Wielka Brytania. _ Nie rozumiem tej postawy i sądzę, że jednak nie uciekną się do niego. Ja weto wykluczam, bo weto to zanegowanie samej idei i przyszłości Unii Europejskiej. Budżet powinien być uchwalony jeszcze w tym roku _ - podkreśliła Bieńkowska.

Europoseł Wojciechowski wystosował list do minister Elżbiety Bieńkowskiej w sprawie dopłat bezpośrednich. Przesłał go do wiadomości premiera Tuska, wicepremiera Pawlaka i ministra rolnictwa oraz do posłów i europosłów.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister obiecuje dodatkowe miliardy Stanisław Kalemba będzie domagać się zwiększenia dopłat unijnych dla polskiego rolnictwa.
Przegramy na nowym unijnym budżecie. To prawie pewne Komisja Europejska przedstawiła propozycje w sprawie wzrostu dopłat dla Polski.
Nowy pomysł Davida Camerona. Uderzy w Polskę? Brytyjska prasa ujawnia, że premier Wielkiej Brytanii zażąda zmian w sposobie dzielenia unijnych pieniędzy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)