Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS uważa, że janosikowe powinno zostać

0
Podziel się:

To, że mazowieckie nie może uiścić zapłaty, to zdaniem Mariusza Błaszczaka wyraz nieudolności w zarządzaniu województwem.

PiS uważa, że janosikowe powinno zostać
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Klub Prawa i Sprawiedliwości nie chce zmian w janosikowym. Dziś premier zapowiedział, że obowiązujące obecnie w tym zakresie przepisy znikną do 2015 roku. Donald Tusk poinformował, że rząd już pracuje nad innym sposobem solidarności bogatszych regionów z uboższymi.

Jednak według szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka, janosikowe w obecnym kształcie pomaga zrównoważyć rozwój kraju.

- _ Ta zasada powinna zostać podtrzymana. To wokół solidarności opiera się działalność Unii Europejskiej. Też jest tak, że w ramach Unii Europejskiej bogatsze państwa składają się na pomoc państwom uboższym. Dlaczego? Żeby te państwa uboższe mogły dorównać pod względem rozwoju tym bogatszym. Tak również w założeniu powinno być wobec województw polskich _ - mówi Błaszczak.

Mariusz Błaszczak dodał, że problemy z budżetem Mazowsza nie wynikają z przepisów, a z niekompetencji władzy.

- _ Historia portu lotniczego w Modlinie skłania ku tej tezie, że mamy do czynienia z nieudolnym zarządzaniem województwem. Województwo mazowieckie jest najbogatsze województwem w naszym kraju. Oczywiście jest duże zróżnicowanie w ramach całego województwa np. w sprawie bezrobocia, stąd klub parlamentarny PiS proponował, żeby wyłączyć Warszawę i okalające je powiaty i reaktywować województwo stołeczne warszawskie _ - mówił Błaszczak.

Dziś mija termin wpłaty janosikowego przez Mazowsze. Marszałek województwa Adam Struzik poinformował, że województwo wpłaci dzisiaj tylko 127 tysięcy złotych z raty janosikowego, bo jego urzędu nie stać na zapłacenie większej kwoty i spłacenie pełnej raty wynoszącej 55 milionów. Dalsze regulowanie wpłat będzie uzależnione od wpływów z podatków.

Czytaj więcej w Money.pl
Mazowsze nie zapłaci janosikowego Województwo nie ma zamiaru pożyczać pieniędzy z budżetu państwa, bo nie będzie ich miało potem z czego spłacić.
Jest propozycja zmiany janosikowego Jego przeciwnicy uważają, że świadczenie, które dla biedniejszych samorządów nie jest ważnym źródłem dochodów blokuje rozwój tych, którzy je płacą.
100 mln zł na szczyt w Warszawie. Warto? Czy z organizacji szczytu klimatycznego będą korzyści czy też kolejne obciążenia dla budżetu?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)