Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PIT 2009 - odliczanie darowizn i ulga na krwiodawstwo

0
Podziel się:

Darowizn można dokonywać dla organizacji charytatywnych. Nie muszą być one wpisane na listę organizacji pożytku publicznego. Nie można jednak skorzystać z ulgi, gdy przekazaliśmy pieniądze osobie prywatnej.

Odliczenia od dochodu z tytułu darowizna na cele pomocy społecznej są mniej popularne od ulgi 1-procentowej. Wynika to przede wszystkim z tego, że w przypadku odliczenia od podatku dla OPP nie ponosimy żadnych kosztów.

Darowiznę od dochodu można odliczyć natomiast tylko wtedy, gdy faktycznie w ciągu roku przekazaliśmy pieniądze lub dary rzeczowe potrzebującym.

Kto może skorzystać z ulgi?

Darczyńca - przekazujący pieniądze na cele charytatywne, pożytku publicznego oraz honorowy dawca krwi. Szczególnym przypadkiem ulgi na darowiznę jest ulga na działalność charytatywno - opiekuńczą Kościoła.

Sposób odliczania

Odliczane od dochodu (w przypadku PIT-28 - od przychodu)

Limity

Limit odliczenia to kwota dokonanej darowizny, nie może jednak przekroczyć 6 procent dochodu (przychodu w przypadku PIT - 28).

Wyjątkiem jest tu darowizna przekazana na charytatywno-opiekuńczą działalność kościelną. W tym przypadku można podarować nawet cały osiągnięty dochód i skorzystać z ulgi w pełnej wysokości.

Z ulgi skorzystać mogą także honorowi dawcy krwi - w tym przypadku odliczyć mogą 130 złotych za każdy oddany litr krwi.

Opis ulgi

  1. Od podstawy obliczenia podatku odlicza się kwoty darowizn przekazanych na cele:
  • - pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób; - zapewnienia zorganizowanej opieki byłym żołnierzom zawodowym, którzy uzyskali uprawnienie do emerytury wojskowej lub wojskowej renty inwalidzkiej, inwalidom wojennym i wojskowym oraz kombatantom; - działalności charytatywnej; - podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej; - działalności na rzecz mniejszości narodowych; - ochrony i promocji zdrowia; - działania na rzecz osób niepełnosprawnych; - promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy; - upowszechniania i ochrony praw kobiet oraz działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn; - działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości; - działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych; - nauki, edukacji, oświaty i wychowania; - krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży; - kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji; - upowszechniania kultury fizycznej i sportu; - ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego; - porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwdziałania patologiom społecznym; - upowszechniania wiedzy i umiejętności na rzecz obronności państwa; - upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji; - ratownictwa i ochrony ludności; - pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą; - upowszechniania i ochrony praw konsumentów; - działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami; - promocji i organizacji wolontariatu; - działalności wspomagającej technicznie, szkoleniowo, informacyjnie lub finansowo organizacje pozarządowe

Darowizna nie musi być przekazana organizacji posiadającej oficjalny status organizacji pożytku publicznego. Można ją odliczyć także przekazując środki organizacjom pozarządowym oraz stowarzyszeniom samorządowym.

Można tez odliczyć pieniądze, które przekazaliśmy na cele kultu religijnego.

W przypadku honorowego krwiodawstwa, rozliczamy oddaną nieodpłatnie krew - przysługuje nam ulga w wysokości 130 złotych za każdy litr krwi.

  1. Darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą (na podstawie ustaw o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych).

Uwagi

Nie można odliczyć darowizn, przekazanych na rzecz osób fizycznych. Ulga nie dotyczy też:

  • - osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami
    • - partii politycznych, związków zawodowych, fundacji, których jedynym fundatorem jest Skarb Państwa

Jeżeli chcemy dokonać odliczenia od darowizny przekazanej organizacji z innego państwa Unii Europejskiej bądź Europejskiego Obszaru Gospodarczego, musimy udokumentować, że organizacja ta spełnia ustawowe warunki.

Potrzebne więc będzie oświadczenie tej organizacji, iż na dzień przekazania darowizny była ona równoważną organizacją do organizacji działających w Polsce, realizującą cele określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i prowadzącą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych oraz

Musi też istnieć podstawa prawna wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska, lub odrębnych ustaw, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium organizacja posiada siedzibę.

W przypadku darowizny rzeczowej, gdy jej przedmiotem były towary opodatkowane VAT, za kwotę darowizny przyjmuje się kwotę brutto, czyli wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z generalną zasadą - wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. W przypadku darowizn wysokość przekazanej kwoty musi być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, przy czym w przypadku dawców krwi w dokumencie tym nie uwzględnia się wartości krwi, za którą dawca otrzymał ekwiwalent pieniężny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Dla darowizn na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą darczyńca musi przedstawić pokwitowanie odbioru darowizny oraz w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny - sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.

W zeznaniu rocznym należy wykazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę odliczonej darowizny oraz określić obdarowanego poprzez podanie m.in. jego nazwy i adresu.

Podstawa prawna

art. 26 ust. 1 pkt 9 oraz ust. 6e, art. 45 ust. 5c-5g Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)