Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKB w Polsce. GUS podał ostateczne dane za czwarty kwartał 2014

0
Podziel się:

Odczyt dynamiki PKB za czwarty kwartał jest najmniejszy w całym 2014 roku.

PKB w Polsce. GUS podał ostateczne dane za czwarty kwartał 2014
(Marek Lasyk/REPORTER)

Polska gospodarka urosła w czwartym kwartale 2014 roku o 3,1 procent wobec stanu z analogicznego okresu poprzedniego roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Gorszy wynik wskazywał we wstępnym odczycie dwa tygodnie temu.

Aktualizacja 13:12

Mimo pozytywnej niespodzianki to i tak najmniejszy wzrost wskaźnika PKB od 2013 roku. Właśnie na odczyt rzędu 3,1 procent wskazywali wcześniej ekonomiści. W trzecim kwartale było to 3,3 procent.

Minister Finansów Mateusz Szczurek ocenił ten wzrost jako _ solidny _. - _ Nie ma niespodzianek pod względem budżetowym _ - powiedział w piątek na konferencji minister finansów. Szczurek zaznaczył, że _ dobre wyniki gospodarcze Polski _ utrzymują się mimo _ prawie najwyższych realnych stóp procentowych w Europie _.

_ - Te dane, które mamy za 2015 r. są dosyć obiecujące i potwierdzają nasze prognozy budżetowe jeśli chodzi o PKB, bo nie o inflację _ - dodał minister finansów. W budżecie na 2015 r. rząd założył wzrost PKB na poziomie 3,4 proc. oraz średnioroczną inflację na poziomie 1,2 proc. Szczurek dodał także, że _ jest bardzo prawdopodobne _, że ostatecznie deficyt sektora finansów publicznych w 2014 roku ukształtował się powyżej 3,3 proc. PKB.

Minister Finansów w styczniu wskazywał, że deficyt sektora finansów publicznych w 2014 r. wyniósł 3,3 proc. PKB, z ryzykiem wyższego odczytu. W 2015 r. deficyt ma być poniżej 3 proc. PKB, co umożliwi Polsce wyjście z procedury nadmiernego deficytu w 2016 r.

Zgodnie z zimową prognozą Komisji Europejskiej deficyt polskiego sektora finansów publicznych ma się obniżyć z 3,6 proc. PKB w 2014 r. do 2,9 proc. PKB w 2015 r. i do 2,7 proc. PKB w 2016 r.

GUS ocenia, że za spowolnienie wzrostu w czwartym kwartale odpowiada transport, budownictwo i handel. Inwestycje w IV kwartale wzrosły o 9,0 proc. rdr, zaś popyt krajowy wzrósł o 4,6 proc. rdr. Ekonomiści ankietowani przez PAP spodziewali się, że inwestycje wzrosły o 8,7 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 4,5 proc.

Składowe Produktu Krajowego Brutto
IV kw. 2014 III kw. 2014
PKB 3,1 3,3
spożycie ogółem 3,2 3,3
- spożycie indywidualne 3,1 3,2
nakłady na środki trwałe 9,0 9,9
popyt krajowy 4,6 4,9
wartość dodana brutto 2,8 3,1
- przemysł 3,5 3,1
- budownictwo 2,5 3,2
eksport 6,9 3,8
import 10,7 7,3

źródło: PAP

Podniesienie szacunku wzrostu PKB w IV kwartale nie będzie miało wpływu na wynik 2014 roku - poinformowała Maria Jeznach, dyrektor departamentu rachunków narodowych GUS._ _

_ - Przeszacowanie, a w efekcie podniesienie szacunku wzrostu w IV kwartale, na cały rok nie będzie miało wpływu, więc podtrzymujemy wynik 2014 roku na poziomie 3,3 _ - powiedziała. GUS podał, że Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2014 roku wzrósł o 3,1 proc. rdr w porównaniu do 3,0 proc. rdr w tzw. szacunku flash.

_ - To, co kazało nam zmienić szacunki względem wcześniejszej publikacji, to po pierwsze lepsze wyniki sektora instytucji finansowych, a to z kolei było podstawą do podniesienia wyniku w kategorii wartość dodana brutto _ - powiedziała.

_ - Po drugie dysponujemy już większym zasobem informacji o sektorze instytucji rządowych i samorządowych. Po trzecie obecne szacunki pokazują na mniejszy niż wcześniej liczyliśmy negatywny wpływ obrotów handlowych _ - dodała.

Wzrost gospodarczy w Polsce na przestrzeni ostatnich trzech lat

Wzrost na poziomie około 3 procent to wynik dobry w skali Unii Europejskiej, ale porównując z poprzednimi odczytami dla Polski, nie wyróżnia się zbyt pozytywnie. - _ Naturalne oczekiwania są, że u nas powinien być bardziej na poziomie 4 procent. W czwartym kwartale jednak mieliśmy negatywne efekty wojny handlowej z Rosją. Także taki wynik jak podał GUS trzeba traktować jako dobrą wiadomość _ - ocenia Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC i były wiceminister finansów.

Informacja o dynamice PKB jest istotna m.in. z punktu widzenia NBP, a dokładniej Rady Polityki Pieniężnej. Jak zauważa Łukasz Pałka, analityk Money.pl, już podczas marcowego posiedzenia zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych o 0,25 punktu procentowego. Kilkakrotnie sugerował to już w ostatnich tygodniach prezes NBP, prof. Marek Belka.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)