Na skróty
PKB Polski miał być lepszy. Oto prognozy ekspertów na ten rok
2014-02-14 06:00

PKB Polski miał być lepszy. Oto prognozy ekspertów na ten rok

Autor: Tomasz Sąsiada

1 / 2
PKB Polski miał być lepszy. Oto prognozy ekspertów na ten rok
[fot: Endostock/Dreamstime.com]
Eksperci podnoszą prognozy na ten rok. Przestali być ostrożni, czy rzeczywiście czeka nas całkiem przyzwoity wzrost gospodarki nawet bliski czterech procent? Jeśli najbardziej optymistyczne prognozy się sprawdzą, to wcale nie znaczy, że wszystkim będzie żyło się lepiej. Co prawda pensje mają rosnąć, nawet o cztery procent - co przy niskiej inflacji jest dobrą wiadomością - jednak bezrobocie pozostanie wysokie.

Aktualizacja 11:47

Dziś Główny Urząd Statystyczny podał wstępne dane o wzroście polskiego PKB w czwartym kwartale 2013 roku. Potwierdzają one, że wychodzimy z kryzysu, jednak nie tak szybko, jak zapowiadały prognozy. 2,7-procentowy wzrost to jednak wciąż dobry wynik, tym bardziej, jeśli porówna się go ze średnią wartością dla całego 2013 roku, który - według wstępnych danych GUS - wyniósł 1,6 proc. Pozytywne są też dane o wzroście gospodarczym w strefie euro i w Niemczech - w Europie wzrost PKB w IV kwartale wyniósł 0,5 procent rok do roku, a w Niemczech 1,3 procent.

- Można powiedzieć, że dane są optymistyczne. Widzimy, że każdy kolejny kwartał jest lepszy od poprzedniego. Gospodarka się ożywia, daje to dobre podstawy do dalszych wyników - powiedział prezes GUS JanuszWitkowski. -Pozytywem jest też zmiana struktury wzrostu - oprócz eksportu netto pozytywny wpływ na PKB zaczyna mieć też popyt wewnętrzny. Zmienia się też trend dla inwestycji, co oznacza, że inwestycje zaczną odgrywać większą rolę.

Coraz wyższy wzrost PKB w Polsce to nie jedyny dowód na rozpędzanie się naszej gospodarki. Warunki ekonomiczne poprawiły się na tyle, że - jak podaje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej - w styczniu tego roku powstało ponad 31 tysięcy nowych firm - najwięcej od pół roku.

W tym samym miesiącu upadłość ogłosiło z kolei 61 przedsiębiorstw (dane te nie dotyczą likwidowanych działalności przez osoby fizyczne), czyli o ponad 29 procent mniej, niż przed rokiem - podała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Instytucja prognozuje, że w całym 2014 roku liczba upadłości skurczy się o 5,3 procent.

Wzrost dzięki firmom i eksportowi

Giełda na żywo

PZU przejmuje 25 procent akcji Alior Banku

Polski ubezpieczyciel z impetem wchodzi na rynek bankowy. I zapowiada, że to...

Giełda na żywo

Komunikat ze spółki PZU SA

Dobra kondycja naszej gospodarki to dziś w dużej mierze zasługa mrówczej pracy polskich firm, a nie popytu wewnętrznego. Polacy na razie cały czas zaciskają pasa i ograniczają wydatki, natomiast eksport ma się bardzo dobrze. Z danych NBP wynika, że po raz pierwszy w wolnej Polsce sprzedaliśmy za granicą więcej, niż sprowadziliśmy.

Zagranica nie tylko polubiła nasze towary, ale też Polskę jako miejsce na lokowanie biznesu. I to nie tylko tego najmniej zaawansowanego technologicznie. Ten rok stoi pod znakiem wielkich inwestycji zagranicznych gigantów: Amazon zbuduje u nas trzy centra dystrybucyjne, które zatrudnią na stałe sześć tysięcy osób, a sezonowo będą potrzebowały kolejnych trzech; General Motors zmodernizuje fabrykę w Tychach, gdzie będzie produkował zaawansowane technologicznie silniki diesla; bardzo prawdopodobne jest otwarcie nowego zakładu Volkswagena, o którym od kilku miesięcy mówi Janusz Piechociński i pisze Reuters oraz Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Według listy Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, w ramach 164 projektów inwestycyjnych pracę może znaleźć prawie 31 tysięcy osób. Najbardziej popularne branże to: BPO (outsourcing procesów biznesowych - red.), motoryzacyjna, spożywcza, sektor badawczo- rozwojowy, a także maszynowy. Dodatkowe miejsca pracy stworzą pracodawcy z branży usługowej, usługowo-logistycznej, a także ADG/RTV - podaje agencja zatrudnienia tymczasowego Work Service w raporcie Rynek pracy 2014. Plusy i minusy.

W pierwszym kwartale tego roku 13 procent pracodawców deklaruje, że będzie zwiększać zatrudnienie, a dziewięć procent je zmniejszy - wynika z Barometru Perspektyw Zatrudnienia Manpower. To lepiej niż w ostatnim kwartale 2013 roku, ale gorzej, niż w kwartale go poprzedzającym.

Powoli mają się też rozkręcać inwestycje państwowe. Niedługo ruszy budząca wiele kontrowersji budowa nowego bloku elektrowni w Opolu, przy której będą pracowały dwa tysiące osób. Jak przewidują ekonomiści, takich inwestycji powinno być więcej, bo rząd luzuje politykę fiskalną i przestaje zaciskać pasa.

Pozytywne zmiany zaskoczyły samych ekonomistów

Choć obietnice rządowe rzadko kiedy można traktować jako pewnik, to ekonomiści są zgodni, że niezależnie od tego, PKB w tym roku wzrośnie. I to nawet dwukrotnie w porównaniu z 1,6-procentowym wzrostem z 2013 roku.

Czytaj więcej 2014 rok będzie najlepszy w polskiej gospodarce od lat Co prawda nie możemy liczyć na podwyżki, ale będzie więcej pracy, a ceny nie będą rosnąć. Jedną z najśmielszych prognoz sporządził Bank Zachodni. - Właśnie podnieśliśmy oczekiwany wzrost PKB z 3,1 procent do 3,5 procent - przyznaje Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK. Było to konieczne, bo bieżące dane z gospodarki są lepsze niż jeszcze do niedawna przewidywano. - Pozytywne zmiany obserwujemy od kilku miesięcy. Trzeci kwartał 2013 roku pokazał prawie dwuprocentowy wzrost PKB, w czwartym kwartale jest to około trzy procent. Zatem skoro na koniec 2013 roku rozwijaliśmy się w tym tempie, to tegoroczne zbliżone do czterech procent nie jest czymś nierealnym - tłumaczy Reluga.

Jak zaznacza analityk Banku Zachodniego WBK, po okresie, w którym wychodzeniu z kryzysu służył przede wszystkim eksport, w tym roku wzrost gospodarczy będzie miał dodatkowe źródła. - Dochodzą konsumpcja wewnętrzna i inwestycje prywatne. W 2012 i 2013 roku konsumpcja wzrastała o około procent, w tym roku może to być nawet 2,5. Motory napędowe tego procesu, czyli wzrost zatrudnienia i płac, już widzimy. Przewiduję, że do końca roku płace mogą zostać podniesione nawet o około pięć procent A do tego w 2015 roku, a być może już pod koniec bieżącego, pojawią się kolejne inwestycje publiczne - wyjaśnia Maciej Reluga.

Ekspert dodaje, że pozytywne zmiany w popycie wewnętrznym już widać. - Wydaje mi się, ze to od eksportu wyszła poprawa popytu krajowego. Eksporterzy widząc bardzo wysokie zamówienia na swoje towary musieli zwiększyć możliwości produkcyjne. A żeby to zrobić, musieli zacząć albo inwestować, albo zatrudniać więcej pracowników. To właśnie przekłada się na sytuację w popycie krajowym - tłumaczy.

Nie wszyscy zgodni co do wielkości wzrostu

Rewizji prognoz dokonał też główny analityk Nordei Banku Piotr Bujak. - Do niedawna spodziewaliśmy się wzrostu gospodarczego na poziomie 3,2 procent, teraz zastanawiamy się, by podnieść prognozę PKB do wartości w granicach 3,5-3,8 procent A w samym grudniu 2014 roku może to być nawet nieco powyżej czterech - przewiduje Bujak.

Oprócz dobrej kondycji polskiego eksportu i poprawy sytuacji na rynku wewnętrznym, Bujak widzi przyczynę poprawy także w utrzymujących się na rekordowo niskim poziomie stopach procentowych. - Przewidujemy, że wzrosną one nieznacznie dopiero w drugiej połowie roku, prawdopodobnie we wrześniu, a później nie będą gwałtownie podwyższane. Do tego dochodzi też łagodna polityka fiskalna państwa i koniec zaciskania pasa, jeśli chodzi o deficyt - dodaje analityk.

Ekonomiści prognozują wzrost PKB w 2014 roku

Źródło: Money.pl

Maciej Reluga, BZ WBK Piotr Bujak, Nordea Bank Łukasz Tarnawa, BOŚ Bank Ignacy Morawski, PBP średnia
Wzrost PKB 3,5% 3,5-3,8% 2,8% 3,4% 3,35%

Nieco mniej pozytywną przyszłość polskiej gospodarki prognozuje Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Banku. Analityk mówi, że w ciągu roku możemy liczyć na wzrost na poziomie 2,8 procent, a odczyt za grudzień może sięgnąć trzech procent. Skutków poprawy sytuacji również upatruje we wzroście konsumpcji (któremu pomoże około czteroprocentowy wzrost wynagrodzeń), inwestycjach państwowych i prywatnych, a także wysokim poziomie eksportu. - Trzeba jednak pamiętać, że jeśli dużo eksportujemy i dużo konsumujemy, to musimy też dużo importować. Musimy sprowadzać na przykład maszyny do produkcji, bo sami ich nie produkujemy - tłumaczy ekonomista.

Na drugiej stronie przeczytasz kolejne opinie oraz prognozy dla strefy euro i Niemiec

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: PKB Polski miał być lepszy. Oto prognozy ekspertów na ten rok

leming / 178.235.54.* / 2014-02-15 14:52
Aż strach POmyśleć, że za PiS-u wzrost wynososił nawet 7,2%

Póki rządzi PO Polska nie będzie się szybko rozwijać.

Elektro Devil / 2014-02-14 16:47 / Tysiącznik na forum
PO tylko co roku zwiększa podatki i dusi gospodarkę.

PO miało szczęście rządzić w złotych dla Polski czasach. Dostali:
- ok 300 mld z UE
- ok 50 mld ze sprzedaży Polskich firm

Do tego jeszcze na ok 500 mld zadłużyli kraj i ciągle podnoszą podatki.

Po takim zastrzyku gotówki to PKB powinno galopować jak w Chinach, a bezrobocie powinno spaść poniżej 5%.

Re: PKB Polski miał być lepszy. Oto prognozy ekspertów na ten rok

crystaldragon / 83.4.78.* / 2014-02-14 15:36
To i tak cud, że Polska pod tak ogromnie nieudolnymi rządami wychodzi na 0

Re: PKB Polski miał być lepszy. Oto prognozy ekspertów na ten rok

R4 / 94.158.238.* / 2014-02-14 14:35
Przy tak rozkradanym Państwie to bardzo dobry wynik.

Re: PKB Polski miał być lepszy. Oto prognozy ekspertów na ten rok

jfk. / 164.127.221.* / 2014-02-14 14:33
Trzeba jak najszybciej dla dobra Polski wymienić obecny nieudolny rząd
 
debos / 83.6.21.* / 2014-02-14 15:34

Trzeba jak najszybciej dla dobra Polski wymienić obecny nieudolny rząd

Ty chyba nie kochasz Ojczyzny. Gdybyś kochał to nie nawoływałbyś o zmianę najlepszego z możliwych rządu. Rządu prymusów którzy tak fantastycznie przeprowadzili nas przez światowy kryzys.
 
Oszolomowaty / 84.25.226.* / 2014-02-14 16:08
Rzady prymusów:
"...Komisja Europejska zablokowała Polsce ok. 1,6 mld zł (390 mln euro) z programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Urzędnicy z Brukseli domagają się od rządu Tuska pilnych wyjaśnień w sprawie infoafery. Jeśli Tusk nie będzie potrafił się wytłumaczyć z nielegalnych działań swoich podwładnych, to cała wyżej wymieniona pula pieniędzy przepadnie!

"W dniu 17 grudnia 2013 r. (Komisja Europejska) poinformowała polskie władze, że realizacja przyszłych wniosków o zwrot kosztów poniesionych w związku ze wszystkimi projektami e-administracji wdrożonymi w ramach priorytetu VII programu Innowacyjna Gospodarka zostanie przerwana do momentu wyjaśnienia sytuacji" – napisał w odpowiedzi na interpelacje europosła Adama Bielana komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn. To oznacza, że 390 mln euro dla Polski z programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka stoi pod dużym znakiem zapytania. O sprawie został poinformowany Europejski Urząd do Zwalczania Nadużyć Finansowych, który ma prześwietlić wszystkie nadzorowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w rządzie Tuska projekty informatyczne...."
 
Oszolomowaty / 84.25.226.* / 2014-02-14 16:05
"...Donald Tusk odwołał wczoraj ze stanowiska prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzatę Krasnodębską- Tomkiel. Niestety ciężko było usłyszeć o tym w głównych serwisach informacyjnych, które zdominował temat Trynkiewicza. Warto jednak przyjrzeć się sprawie. Czy intelektualnie i kompetencyjnie odbiegająca od platformiano-peeselowskiej średniej Krasnodębska-Tomkiel musiała zostać usunięta ze stanowiska, bo była zbyt surowa wobec banków działających na terytorium Polski?

Poniżej zestawienie kar finansowych nałożonych na banki przez prezesa UOKiK w ostatnim czasie za różnego rodzaju nieprawidłowości i manipulacje na szkodę klientów:
wrzesień 2012: 1,4 mln zł kary dla BGŻ
wrzesień 2012: 2,0 mln zł kary dla PEKAO SA
styczeń 2013: 1,83 mln zł kary dla PEKAO SA
styczeń 2013: 1,82 mln zł kary dla Raiffeisen Bank Polska
luty 2013: 14,6 mln zł kary dla PKO BP
luty 2013: 2,8 mln zł kary dla Millennium Bank
luty 2013: 14,7 mln zł kary dla BRE Bank
luty 2013: 1,29 mln zł kary dla ING Banku Śląskiego
styczeń 2014: 2,8 mln zł kary dla Banku Handlowego
styczeń 2014: 0,9 mln zł kary dla Banku BPH
styczeń 2014: 29,0 mln zł kary dla PKO BP
styczeń 2014: 6,7 mln zł kary dla Getin Noble Bank..."

Re: PKB Polski miał być lepszy. Oto prognozy ekspertów na ten rok

deck / 62.141.203.* / 2014-02-14 13:56
Minister zdrowia wlasnie "zastanawia" sie nad podniesieniem skladki, wiec wzrost moze byc jedynie politycznie sluszny.
 
debos / 83.6.21.* / 2014-02-14 14:28

Minister zdrowia wlasnie "zastanawia" sie nad podniesieniem skladki,

Tu się nie ma nad czym zastanawiać. Czas najwyższy podnieść i pytać o wrażenia.

PO to najgorsza plaga jaka spadła na Polskę od 89 roku.

Elektro Devil / 2014-02-14 13:53 / Tysiącznik na forum
PO miało szczęście rządzić w złotych dla Polski czasach. Dostali:
- ok 300 mld z UE
- ok 50 mld ze sprzedaży Polskich firm

Do tego jeszcze na ok 500 mld zadłużyli kraj i ciągle podnoszą podatki.

Po takim zastrzyku gotówki to PKB powinno galopować jak w Chinach, a bezrobocie powinno spaść poniżej 5%.

Re: PKB Polski miał być lepszy. Oto prognozy ekspertów na ten rok

bukajj2 / 31.61.138.* / 2014-02-14 13:43
To są oczywiście eksperci tuska których on opłaca , ale nic z tego kolejnych wyborów nie wygra , a pewnie by
chciał , bo się boi że jak przegra to może pójść siedzieć . Nawet jeśli te pkb wzrośnie , to tylko na tym
zyska złodziejska unia , co słusznie tu autor tego artykułu na początku zauważył ze to wcale nie znaczy że
będzie się żyło od razu wszystkim z tego powodu lepiej , czym uspakaja się motłoch od 89 r, bo tylko nie
liczni z tego skorzystają,
[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

49 miliardów żł - roczny koszt obsługi zadłuzenia Donalda Gender Tuska

rezystor / 94.42.189.* / 2014-02-14 13:19
oczywiście cały czas rośnie szybciej niż wzrost PKB !

więc bajkopisarze musicie wymyśleć inne wskaźniki rzekomego wzrostu.

Jedyna branża nieopodatkowaną w Polsce jest PROSTYTUCJA. sporo tu jest . . .

Re: PKB Polski miał być lepszy. Oto prognozy ekspertów na ten rok

rozbiegane oczy rudego / 78.131.154.* / 2014-02-14 13:00
Z danych NBP wynika, że zagraniczne firmy mające w Polsce swoje spółki-córki, w 2013 roku wypompowały z naszego kraju olbrzymią kwotę pieniędzy. Według wstępnych wyników na zagraniczne konta z tytułu dywidend wpłynęło aż 7,9 mld euro (32 mld zł).

Łącznie z naszego kraju w ciągu 2013 roku uciekło z tytułu dywidend, odsetek od kredytów, dochodów z papierów wartościowych i papierów dłużnych aż 16,1 mld euro. Jednocześnie zmniejszyła się ochota zagranicznych właścicieli podmiotów działających na terytorium naszego kraju do inwestowania pieniędzy w Polsce. Do spółek-córek powróciło jedynie 2,2 mld euro - co jest o blisko połowę mniejszą kwotą niż w 2012 roku i jednocześnie najgorszym wynikiem od 2008
 
lucy89 / 2014-02-14 19:57
Do tego należy jeszcze dodać wytransferowane ogromne kwoty pieniędzy z polskich firm córek do firm matek i rajów podatkowych w ramach tzw. optymalizacji podatkowej i wszelkiego rodzaju usług doradczych. Wszystkie gospodarki tych tzw. bogatych krajów są zbudowane na okradaniu i dymaniu biednych krajów! To jest nowoczesna ekonomia!

Re: PKB Polski miał być lepszy. Oto prognozy ekspertów na ten rok

znowu nie dobrze / 79.186.41.* / 2014-02-14 12:48
Spadek: nie dobrze,
brak wzrostu: nie dobrze,
wzrost o 1,9% w poprzednim kwartale: nie dobrze
teraz wzrost o 2,7%: też nie dobrze.

[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

 
Bernard+ / 188.117.142.* / 2014-02-14 14:11
Żadnemu Polakowi pracującemu w prywatnych przedsiębiorstwach z powodu wzrostu PKB nie rosna realne zarobki, bo wzrost PKB skutkuje wzrostem dochodów tylko dla rządzących nami zawodowych polityków i armii ich urzędasów zatrudnianych według klucza partyjnego. A głównymi bebeficjentami wzropstu PKB w Polsce są akcjonariusze zagranicznych banków i akcjonariusze oraz udziałowcy zagranicznych central korporacji, które są właścicielami fabryk i hipermarketów dających nam Polakom niskie zarobki w Polsce.
 
debos / 83.6.21.* / 2014-02-14 14:38

Żadnemu Polakowi pracującemu w prywatnych przedsiębiorstwach z powodu wzrostu PKB nie rosna realne zarobki

To nie prawda. Wzrost PKB nie od razu ale wymusza wzrost zatrudnienia, a wzrost zatrudnienia poprawia sytuację pracowników i aby pozyskać ludzi do pracy trzeba zaproponować lepszą płacę. Wzrost PKB, koniunktury w Europie powoduje, że do krajów Unii ściągani są pracownicy też z Polski co zupełnie zmienia rynek pracy w Polsce. Wtedy jest też największa emigracja. Przwecież to przerabialiśmy kilka lat temu bodczas bumu gospodarczego. Nie pamiętasz? A może po prostu nie wiesz, że byli wtedy górą pracownicy a nie pracodawcy. Tylko wzrost PKB poprawia sytuację pracowników.

Re: PKB Polski miał być lepszy. Oto prognozy ekspertów na ten rok

Coincidence / 89.66.71.* / 2014-02-14 12:25
Ekonomia to nie nauka.

To wróżbiarstwo z kuglarstwem poparte silnymi plecami.

W sumie Polska to kraj ekonomistów. Znamy się na wszystkim, na ekonomii to już najbardziej.

Re: PKB Polski - zaskakujące prognozy ekonomistów

carla293 / 89.69.238.* / 2014-02-14 11:47
NIE TRZEBA BYĆ MAGA ekonomem żeby wiedzieć,że gospodarkę w polsce napędzają głównie ludzie pracujący za granicą.....
 
debos / 83.6.21.* / 2014-02-14 11:55
A może UNRA?

Re: PKB Polski miał być lepszy. Sprawdź prognozy ekspertów na ten rok

m54 / 79.186.90.* / 2014-02-14 10:46
Mam pytanie do Szczurka i innych bajarzy ile kilo tego PKB trza włożyć do gara żeby się najeść?
 
debos / 83.6.21.* / 2014-02-14 11:36

Mam pytanie do Szczurka i innych bajarzy ile kilo tego PKB trza włożyć do gara żeby się najeść?

Poziom tego pytania jest taki, że może być ono skierowane najwyżej sołtysa albo do przewodniczącej koła gospodyń wiejskich a nie do ministra.
 
Bernard+ / 188.117.142.* / 2014-02-14 14:17
Pytanie jest inteligentne i zadane przez osobę która wie, co to naprawdę jest Produkt Krajowy Brutto a "debos" nie zrozumiał ukrytego inteligentnego szydertwa zawartego w tym pozornie prymitywnym pytaniu. debos jeżeli PKB nam wzrosło o 2,7% to powiedz dlaczego długi publiczne ( długi narodu Polskiego) nie maleją tylko rosną szybciej niż PKB? Czy jeżeli tobie zarobki wzrosna o 2 % a długi Ci wzrosną o 5% to będziesz bogatszy czy biedniejszy?
 
debos / 83.6.21.* / 2014-02-14 14:46

nie zrozumiał ukrytego inteligentnego szydertwa zawartego w tym pozornie prymitywnym pytaniu.

Tu nie ma żadnego szyderstwa. A tym bardziej inteligentnego. To pytanie nie jest pozonie prymitywne. Ono jest na prawde prymitywne.
jeżeli PKB nam wzrosło o 2,7% to powiedz dlaczego długi publiczne ( długi narodu Polskiego) nie maleją tylko rosną szybciej niż PKB?

O i to jest inteligentne pytanie. Dlatego musi być równie inteligentna odpowiedź. Przepraszam ale odpowiem pytaniem na pytanie
Co ma piernik do wiatraka?

Re: PKB Polski miał być lepszy. Sprawdź prognozy ekspertów na ten rok

kolo#mitolata / 85.221.146.* / 2014-02-14 10:42
czyzby podkladka pod dodruk pieniadza?
 
debos / 83.6.21.* / 2014-02-14 11:39

czyzby podkladka pod dodruk pieniadza?

Podkładką pod dodruk może być ujemny wzrost a nie dodatni i to wygląda na to, że jest przesądzony bardzo dodatni.
 
antre / 94.42.189.* / 2014-02-14 13:22
debos biedaku; koszt obsługi długu Polski szybciej rośnie niż ten PKB !

gdzie ty się tej ekonomii uczyłeś ? na kursach wieczorowych, czy uniwersytecie telewizyjnym ?

Re: PKB Polski miał być lepszy. Sprawdź prognozy ekspertów na ten rok

Ujek Dobra Rada / 178.219.136.* / 2014-02-14 10:36
Coś mi się te różowe okulary nie podobają.
 
debos / 83.6.21.* / 2014-02-14 11:41

Coś mi się te różowe okulary nie podobają.

Racja. Jak tu żyć w kraju który sobie radzi i ma dobre perspektywy?
 
antre / 94.42.189.* / 2014-02-14 12:13
dobre perspektywy z 3 bilionowym długiem !
Ty debos to chyba zażyłeś pigułkę gwałtu, bo juz takie brednie piszesz ...brak słów
Chyba za długi miałeś staż w wyborczej !
 
debos / 83.6.21.* / 2014-02-14 12:32

dobre perspektywy z 3 bilionowym długiem !

Dług publiczny to ok. 55%PKB. Niski, jeden z najniższych.
Chyba za długi miałeś staż w wyborczej !

Tam publikują wybitni dziennikarze, publicyśći, ludzie nauki, kultury itd. Nie czytasz więc nie wiesz. Ty wiesz tylko to co napiszą w GP, że GW jest be. Właściwie może i mają rację. Dla takich jak Ty, pisowskiego elektoratu, słuchaczy tego jednego radia i czytelników Gazety Polskiej Wyborcza jest be - bo za trudna a przez to niezrozumiała. Dla pisowskiej czeredy Wyborcza jest także niebezpieczna bo może otwierać oczy na prawdę i rzeczywistość, niesie kaganek oświaty. To dlatego jest przez nich tak obszczekiwana.
 
antre / 94.42.189.* / 2014-02-14 13:15
debos biedaku, moim największym autorytetem ekonomicznym jest mój portfel !
codziennie go używam w Polsce Donalda Gender Tuska.
i wiem co mam myśleć o tym indywiduum i jego ekspertach. Tymi procentami to możesz sobie w zakładzie psychiatrycznym szermować. Po kradzieży 150 miliardów naszego szmalu, gdzie na transferze odparowało gdzieś 19 miliardów zł.
zrobili sobie 55% PKB. Zabawne, juz niedługo zrobimy Białą Księgę sukcesów Donalda Gender Tuska.
 
majkkkkkkkkkk / 147.114.44.* / 2014-02-14 12:52
debos, wybitni dziennikarze w GW? Czytam codziennie i widze ze nie stac ich nawet na korekte, a co dopiero na "wybitnych dziennikarzy". Tam sa sami stażysci!

Donald Gender Tusk znalazł sposób na spłacanie 3 bilionów zł długu ???

rezystor / 94.42.189.* / 2014-02-14 10:36
będzie odblokowana służba zdrowia i emerytury otworzą przed Polakami świat.

Czy Donald Gender Tusk jest premierem 8% klasy biznesu tylko ?

Re: PKB Polski miał być lepszy. Sprawdź prognozy ekspertów na ten rok

tess45 / 95.49.35.* / 2014-02-14 10:27
Tak, już wierzę w te bajania . Trzeba do tego podchodzić ostrożnie . Ci sami analitycy nie przewidzieli głębokości kryzysu z którego obecnie mamy niby wychodzić . Mylili się raz, mogą i kolejny . Ja nie wierzę . Poza tym nie ustaje emigracja młodych nie spada bezrobocie , a ma rosnąć konsumpcja ? , akurat .
 
rezystor / 94.42.189.* / 2014-02-14 10:40
zwróć uwagę na to, ze money egzaltuje sie PKB , wynikami giełdy czyli parametrami które w ogóle nie przekładają się na bolączki i biedę Polaków.
Mamy za sobą 25 lat liberalizmu komuszego i widzimy te sukcesy dookoła, czytamy raporty GUS-u o polskiej biedzie, wiemy jakie jest bezrobocie i ile Polaków ucieka z tego kraju sukcesów Tuska.
 
debos / 83.6.21.* / 2014-02-14 11:52

zwróć uwagę na to, ze money egzaltuje sie PKB , wynikami giełdy czyli parametrami które w ogóle nie przekładają się na bolączki i biedę Polaków.

Bzdura chłopie. To PKB przekłada się na warunki życia Polaków. Bogactwo albo biedę. To od wielkości PKB zależy czy ludziom powodzi się dobrze czy źle. W starej Unii ludzie są zamożniejsi od nas bo mają dużo wyższe PKB, a w związku z tym mają więcej do podziału. Ja przypomnę, że dwadzieścia lat temu kiedy kończyła się komuna a państwo było bankrutem bo kasa była pusta, długi nie były obsługiwane a innflacja wynosiła kilkaset procent dochód narodowy był pięć razy niejszy niż w bogatych krajach. Dzisiaj już " tylko " dwa razy mniejszy. To jest prawdziwy obraz tego co tu robimy.
 
antre / 94.42.189.* / 2014-02-14 12:23
weź chłopie nie pieprz więcej tych swoich farmazonów. Praktyka nie teoria.
Polska jest zaprojektowana na wieczna biedę obywateli. Polacy zarabiają średnio na rękę po 2000 zł /poza 8-10% Magdalenkowiczów & znajomych królika/ Miliony zarabiają po 1000 zł.
Żaden wzrost PKB nie zmieni tej sytuacji debosie
 
Alex2014 / 89.67.216.* / 2014-02-14 15:12
wiecie dlaczego PKB nie wzrośnie tak byśmy chcieli, bo niniejsze forum świetnie obrazuje nasze społeczeństwo. 1 debos, który coś rozumie a reszta to miernota, z podejściem roszczeniowym,ewidentnie nie potrafiąca wziąć spraw w swoje ręcę i do tego podatna na najprostszą propagandę.
 
debos / 83.6.21.* / 2014-02-14 12:50

Polacy zarabiają średnio na rękę po 2000 z

Bo PKB niskie. Bo nowoczesnej produkcji mało. Bo nie stać nas na innowacyjność ani nie ma zaplecza do rozwoju nowoczesnych technologi. Bo nie rozwijaliśmy się przez dziesiątki lat, nie mieliśmy nowoczesnego przemysłu a dzisiaj aby to nadrobić trzeba się kopać z koniem. Wyskocz z czymś cwaniaczku na rynek, jak na tym rynku nadziejesz się na Samsungi, Simensy, Philipsy, IBMy i setki innych. Potrzeba czasu aż firmy okrzepną zaczną obracać ogromnymi pieniędzmi i stać je będzie na badania. No i jest moim zdaniem jeszcze jeden problem. Czy Polak kupi polskie?
 
GadAlf / 62.209.204.* / 2014-02-14 11:38
Gdzie jest Debos? Dlaczego nie kontrargumentuje?
 
debos / 83.6.21.* / 2014-02-14 11:54

Gdzie jest Debos?

No już jestem. Mogę się spóźnić do pracy ale przecież nie zostawię was biedaki na pastwę heiterów.

Re: PKB Polski - zaskakujące prognozy ekonomistów

niezajętanazwa / 46.113.8.* / 2014-02-14 08:51
Chcecie zlikwidować szarą strefę, to zlikwidujcie KRUS i ZUS, czyli dwóch najwiekszych darmozjadów w Polsce. Obnżcie składki na ubezpieczenia społeczne do takiego poziomu jak w Niemczech, Wielkiej Brytani, USA, czy Norwegii. W Pollsce płacimy kilkakrotnie wyższąb daninę niż oni. Obniżcie VAT do poziomu jednocyfrowego. Wtedy za nami zostaną i Niemcy i Chiny, a te prognozy staną się choć trochę bardziej realne.
A propo ZUS Ostanio sprawdzałem pensje tych złodziei i okazało się, że powiatowy kierownik ZUS, zarabia 8 (słownie osiem) razy więcej niż prezez mojego OFE na Europę (a ten rezyduje w Niemczech) To jest tanie państwo. Jedna wielka kpina.

Re: PKB Polski - zaskakujące prognozy ekonomistów

Hunamora / 91.215.34.* / 2014-02-14 08:29
I co z tego jak PKB tworzą głównie ci których państwo polskie zwalcza od lat z coraz większą siłą i determinacją a to jest co najmniej nie logiczne i nie zrozumiałe.Komuś bardzo zależy aby podatnika wykończyć i napędzić na maksa szarą strefę co politycy robią od lat. Bezrobocie nie jest w połowie jak podaje GUS bo połowa z nich jest w szarej strefie co najmniej. Przecież 6,5 mln podatników nie jest w stanie utrzymać 34 mln ludzi ??? nawet na tak drastycznie wysokich podatkach i innych daninach które państwo w drastyczny sposób wydziera z gospodarki szczególnie małych firm.

Re: PKB Polski - zaskakujące prognozy ekonomistów

poiu / 213.25.189.* / 2014-02-14 08:17
i co z tego jak bezrobocie nie spadnie ?
 
i to by było na tyle / 83.10.125.* / 2014-02-14 08:37
Czytaj uważnie: "Pensje wzrosną nawet o 4 %" !!!
Pensje tych no, bezrobotnych. To chyba chodzi o budżetówkę, bo tam w większości realnej roboty ni chu,chu.

Re: PKB Polski - zaskakujące prognozy ekonomistów

gosc123591 / 91.207.92.* / 2014-02-14 08:05
a potem nam powiedza, dlaczego ich jasnowidztwo sie nie spelnilo
 
jfk. / 164.127.221.* / 2014-02-14 14:46
Robią z Polaczka niewolnika. Nigdy więcej PO