Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKB w 2014 roku wzrośnie bardziej, niż się spodziewaliśmy?

0
Podziel się:

Według prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego wzrost PKB będzie większy o 0,2 proc. Ale nie wszystkie dane są optymistyczne.

Po prawej Christine Lagarde, szefowa MFW</br>
Po prawej Christine Lagarde, szefowa MFW</br> (PAP/EPA/IAN LANGSDON)

Wzrost gospodarczy w Polsce przyspieszy z 1,3 procenta w tym roku do 2,4 procenta w 2014 roku - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy w opublikowanym dziś październikowym World Economic Outlook (WEO). To oznacza poprawę prognozy na przyszły rok o 0,2 procenta.

Aktualizacja 18:31

W ocenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego _ wydaje się, że rozpoczął się długi okres mocnych wzrostów popytu krajowego _. Jak zaznacza instytucja odnosząc się do regionu, _ z kilkoma wyjątkami, umiarkowany wzrost gospodarczy utrzyma inflację w ryzach _. Jako wyjątki MFW wskazał Turcję i Serbię.

_ W bilansie ryzyk dla prognozy przeważają ryzyka słabszego wzrostu.Kluczowym ryzykiem dla krajów z silnymi intraeuropejskimi powiązaniami (szczególnie dla Chorwacji, Węgier i Polski) jest przedłużająca się recesja w strefie euro _ - zaznaczył Fundusz w raporcie.

W najnowszej edycji WEO Fundusz przewiduje, że wzrost gospodarczy w strefie euro w 2014 roku wyniesie 1,0 proc. wobec spadku o 0,4 proc. w 2013 roku. Dla Niemiec prognozowany jest w przyszłym roku wzrost o 1,4 proc. po wzroście o 0,5 proc. w tym roku.

MFW zestawił też prognozowane wartości wzrostu PKB i stopy bezrobocia dla Polski i innych krajów rozwijających się, a także Czech, które są już zaliczane do gospodarek rozwiniętych. Według zestawienia nasza gospodarka będzie drugą najszybciej rozwijającą się, a wyprzedzi nas jedynie Turcja.

Wzrost PKB (prognoza w procentach)
źródło: MFW
2013 2014
Polska 1,3 2,4
Czechy -0,4 1,5
Turcja 3,8 3,5
Rumunia 2 2,2
Węgry 0,2 1,3
Bułgaria 0,5 1,6

- _ Lepsza prognoza wzrostu gospodarczego dla polski to nie zaskoczenie _- ocenia analityk Łukasz Bugaj. Analityk domu maklerskiego BOŚ tłumaczy, że prognoza dla Polski jest lepsza, niż poprzednia, bo na tle innych części świata nasza gospodarka wygląda nieźle.

Według prognoz zdecydowanie gorzej wypadniemy pod względem liczby osób bez pracy - ze stopą bezrobocia równą 11 procent spośród państw z zestawienia zajmujemy trzecie miejsce. Gorzej ma być tylko na Węgrzech i w Bułgarii. W porównaniu z tym rokiem stopa bezrobocia w Polsce zwiększy się o 0,1 procenta.

Stopa bezrobocia (prognoza w procentach)
MFW
2013 2014
Polska 10,9 11
Czechy 7,4 7,5
Turcja 9,4 9,5
Rumunia 7,1 7,1
Węgry 11,3 11,1
Bułgaria 12,4 11,4

_ - Ożywienie gospodarcze po kryzysie dalej ma miejsce, ale jest zbyt wolne _ - mówił dziś główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego Olivier Blanchard.

Ostrzegał, że jeśli Stany Zjednoczone nie podniosą limitu swojego długu (mają na to czas do 17 października) obecne ożywienie gospodarcze w tym kraju może zamienić się w recesję. Po blisko 3-procentowym wzroście w 2012 r., w tym roku Stany mają się rozwijać w tempie 1,6 proc. W 2014 PKB USA ma się zwiększyć o 2,6 proc. głównie dzięki rosnącemu popytowi wewnętrznemu, odbudowie rynku nieruchomości i wzrostowi zamożności gospodarstw domowych.

Analitycy MFW konstruując tę prognozę, nie wzięli jednak pod uwagę ewentualnych konsekwencji braku porozumienia ws. limitu długu Stanów Zjednoczonych. Fundusz zakłada bowiem, że obecny paraliż prac rządu USA nie potrwa długo, a limit zadłużenia kraju zostanie podwyższony.

Zaprezentowany w Waszyngtonie raport World Economic Outlook (WEO) przewiduje, że gospodarki rozwinięte (m.in. strefa euro, USA, Japonia) będą się rozwijać w tempie 1,2 proc. w tym roku i 2 proc. w przyszłym.

Gospodarki wschodzące (m.in. Europa Centralna i Wschodnia, Indie, Chiny, Brazylia) mają sobie radzić gorzej, niż Fundusz przewidywał jeszcze w wakacje. Ich PKB ma się zwiększyć o 4,5 proc. w tym i 5,1 proc. w przyszłym roku (poprzednie prognozy wynosiły odpowiednio 5 i 5,5 proc.).

_ - Te warunki będą prowadzić do napięć, bo gospodarki wschodzące będą musiały się mierzyć z wolniejszym wzrostem z jednej strony, a z drugiej ze zmianami globalnych warunków finansowych _ - wskazywał główny ekonomista MFW.

Jego zdaniem nadszedł czas, by Rezerwa Federalna USA zaczęła planować wyjście z programu skupu obligacji Stanów Zjednoczonych (QE3) i polityki zerowych stóp procentowych. Zastrzegł jednak, że jeszcze za wcześnie, by taki plan realizować.

Rynki wschodzące mocno odczuwają skutki programu pobudzania gospodarki przez FED. Już sama zapowiedź jego ograniczenia spowodowała przepływy kapitałów, przyczyniając się do osłabienia kursu indyjskiej rupii czy brazylijskiego reala.

Raport MFW potwierdza też, że zwalnia gospodarka chińska. W 2013 PKB Państwa Środka ma się zwiększyć o 7,6 proc., natomiast w przyszłym roku ma to być 7,3 proc. Eksperci Funduszu tłumaczą to przestawianiem się tamtejszej ekonomii z inwestycji na konsumpcję wewnętrzną. Inwestycje już nie napędzają tak bardzo gospodarki Chin, a konsumpcja wewnętrzna jest jeszcze zbyt słaba.

MFW przewiduje, że wzrost gospodarczy w strefie euro ma wynieść 1 proc. w przyszłym roku, po spadku w tym roku o 0,4 proc. PKB. Dla Niemiec prognozowany jest w przyszłym roku wzrost o 1,4 proc. po wzroście o 0,5 proc. w tym roku. W raporcie podkreślono, że działania polityczne w strefie euro ograniczyły główne ryzyka i ustabilizowały warunki finansowe, chociaż wzrost na peryferiach eurozony jest nadal ograniczany przez zatory kredytowe.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)