Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczePoczta Królewska sprzedana za półdarmo
2013-10-19 22:27

Poczta Królewska sprzedana za półdarmo

Poczta Królewska sprzedana za półdarmo
[fot: Ivenks/iStockphoto]

Brytyjski rząd zaniżył cenę akcji sprywatyzowanej w zeszłym tygodniu poczty królewskiej. Taki zarzut pojawił się po ujawnieniu przez Financial Times, że dwa banki inwestycyjne doradzały rządowi ustalenie wartości udziałów na poziomie 5 funtów, zamiast 3 funtów i 30 pensów za akcję.

Poczta Królewska Royal Mail długo przynosiła straty, ale w ostatnich latach podjęła wewnętrzne reformy. Wyzbyła się mniejszych urzędów pocztowych, dokonała inwestycji, zmniejszyła zatrudnienie, podniosła ceny przesyłek i ograniczyła ich doręczanie z dwóch do jednego obchodu dziennie.

W zeszłym roku osiągnęła dzięki temu prawie 300 milionów funtów zysku. Dodatkowym czynnikiem opłacalności stały się masowe zakupy w Internecie, które trzeba doręczać odbiorcom.

Rząd konserwatywno-liberalny nie krył, że restrukturyzacja miała przygotować pocztę do sprywatyzowania. Ale związki zawodowe twierdzą, że teraz, kiedy Royal Mail stała się dochodowa dzięki wyrzeczeniom pracowników, powinna była pozostać własnością państwa.

Minister gospodarki, liberał Vince Cable, powiedział, że ogromna popularność tej prywatyzacji świadczy, że rząd dał społeczeństwu korzystną ofertę. Część ekonomistów uważa, że nawet zbyt korzystną, sprzedając pocztę zbyt tanio.
Minister gospodarki, liberał Vince Cable, powiedział, że ogromna popularność tej prywatyzacji świadczy, że rząd dał społeczeństwu korzystną ofertę. Część ekonomistów uważa, że nawet zbyt korzystną, sprzedając pocztę zbyt tanio.

Minister gospodarki, liberał Vince Cable twierdzi, że ogromna popularność tej prywatyzacji świadczy, że rząd dał społeczeństwu korzystną ofertę. Część ekonomistów uważa, że nawet zbyt korzystną, sprzedając pocztę zbyt tanio.

Czytaj więcej w Money.pl
Brytyjska poczta warta 3,3 mld funtów
Sprzedaż akcji Royal Mail rozpocznie się na londyńskiej giełdzie w piątek o godzinie 9. rano czasu polskiego.
Muzułmanie w Wielkiej Brytanii. Policja ostrzega przed atakami
Ostrzeżenie takie otrzymało co najmniej czterech intelektualistów muzułmańskich - podała w piątek AFP. Wszyscy wypowiadali się krytycznie na temat ekstremizmu religijnego.
Chiny dostaną udziały w brytyjskim atomie
Taką deklarację złożył brytyjski minister finansów podczas ostatniego dnia wizyty handlowej w Chinach.
Giełda na żywo

Euro spada. Siłę dolara widać na całym rynku

Poranny komentarz do sytuacji na rynku walutowym.

Giełda na żywo

GPW: Po decyzji EBC szykuje się do trzeci dzień wzrostu

Giełda szykuje się do trzeciego dnia wzrostu. Po środowej decyzji RPP o...

Giełda na żywo

Best TFI wykupi obligacje przed czasem

Dzień wcześniejszego wykupu na został ustalony na 30 marca 2015 r., natomiast...

(IAR)
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Poczta Królewska sprzedana za półdarmo

1mki / 79.184.163.* / 2013-10-19 23:01
Zapachniało krajem z nad Wisły !
Kenia / 178.36.181.* / 2013-10-19 23:23
Widać że zagranicą to byłeś, ale na zmywaku. Jeśli sądzisz że u Nas są same afery i sama ,,kupa" to leć po chwilówkę i wyjazd na trip po Europie.
Najpopularniejsze