Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kołodziej
Agata Kołodziej
|

Podatek bankowy uderzy w polskie spółki, a zagraniczne go unikną?

0
Podziel się:

PiS od dawna mówił o konieczności repolonizacji banków. Dziś Europejski Bank Centralny wskazuje, że banki, które mają zagranicznych właścicieli, mogą próbować uchylać się przed podatkiem bankowym. Sprawdzamy, kto jest właścicielem banków działających w Polsce i jakiej narodowości jest kapitał.

Podatek bankowy uderzy w polskie spółki, a zagraniczne go unikną?
(ROBERT STACHNIK/REPORTER)

PiS od dawna mówił o konieczności repolonizacji banków. Dziś Europejski Bank Centralny wskazuje, że te z nich, które mają zagranicznych właścicieli, mogą próbować uchylać się przed nowym podatkiem bankowym. Sprawdzamy, kto jest właścicielem banków działających w Polsce i jakiej narodowości jest ich kapitał.

Stało się. Prezydent podpisał ustawę o podatku od niektórych instytucji finansowych. Od lutego banki, ubezpieczyciele, SKOK-i i firmy pożyczkowe zapłacą roczną stawkę podatku w wysokości 0,44 proc. od wartości aktywów.

Czy na pewno wszyscy zapłacą? Z pewnością podatkiem nie zostanie objęty Bank Gospodarstwa Krajowego jako bank niekomercyjny. Jednak próby zmniejszenia tego podatku mogą podejmować również banki, których właścicielami są zagraniczne banki-matki. Mówili o tym eksperci w programie #dziejesienazywo.

Ostrzegał przed tym niedawno Europejski Bank Centralny. Jeszcze zanim 15 stycznia prezydent Duda podpisał ustawę o tzw. podatku bankowym, EBC wydał opinię, w której zaznaczył, że struktura tego podatku może być zachętą dla banków do transferowania aktywów za granicę.

Możliwości ewentualnego zmniejszenia należnego podatku nie będą miały w takiej sytuacji banki z kapitałem polskim, które nie mają zagranicznych właścicieli, do których mogłyby wytransferować aktywa.

Ewentualna ucieczka banków z zagranicznym kapitałem działających w Polsce może być kolejnym argumentem w dyskusji o repolonizacji banków.

Głośno zaczęło się o tym mówić w 2008 roku, po wybuchu światowego kryzysu finansowego, kiedy okazało się, że spółki-matki banków działających w Polsce mają duże kłopoty.

Pierwszą okazją do repolonizacji polskiego sektora bankowego było wystawienie na sprzedaż banku BZ WBK przez irlandzki AIB. Jednym z faworytów do kupienia BZ WBK był PKO BP, przegrał jednak wyścig z hiszpańskim Santanderem.

Konsolidację polskiego sektora bankowego PKO BP rozpoczęło dopiero w 2014 roku, przejmując Nordea Bank. Prezes PKO BP nie ukrywa, że jest zwolennikiem zwiększenia polskiego kapitału w sektorze bankowym.

Drugiej wielkiej transakcji dokonało PZU, które chce zbudować dużą grupę finansową. W 2015 r. PZU przejęło Alior Bank i deklarowało, że chce jeszcze kupić od jednego do trzech banków. Ówczesny prezes Zakładu Andrzej Klesyk deklarował, że jego celem jest stworzenie piątej pod względem aktywów grupy na naszym rynku.

- W latach 90. ludzie, którzy mówili, że banki powinny zostać w dużej mierze w rękach polskich, byli uznawani za oszołomów. Parę lat temu dowiedzieliśmy się, że kapitał jednak ma narodowość i rozumiem, że te procesy, które w Polsce się teraz zaczynają, to pochodna zrozumienia tej nowej sytuacji. Szkoda, że tak późno, ale lepiej późno niż wcale – mówił w sierpniu ubiegłego roku Zbigniew Kuźmiuk, europarlamentarzysta PiS.

Tymczasem Andrzej Duda jeszcze w trakcie kampanii prezydenckiej twierdził: - Repolonizacja jest konieczna i powinna się odbywać poprzez stopniowe wykupywanie udziałów od zagranicznych właścicieli przez polskie instytucje finansowe, które są silne i mogą temu podołać – powiedział podczas telewizyjnej debaty. Dziś ma ważniejsze problemy, ale temat repolonizacji sektora bankowego z pewnością jeszcze wróci.

Do kogo należą banki w Polsce?
nazwa wartość aktywów (w mld zł)* właściciel (podmiot, który posiada największą część udziałów) pochodzenie kapitału
Źródło: Miesięcznik Finansowy
PKO BP 248,70 Skarb Państwa Polska
Pekao S.A. 167,83 Unicredito Italiano Włochy
Bank Zachodni WBK 134,50 Banco Santander Hiszpania
mBank 117,99 Commerzbank AG Niemcy
ING Bank Śląski 99,86 ING Bank NV Holandia
Getin Noble Bank 68,83 Leszek Czarnecki Polska
BGŻ BNP Paribas* 62,60 BNP Paribas Francja
Bank Millennium 60,74 Banco Comercial Portugues Portugalia
Raiffeisen Polbank 53,52 Raiffeisen Bank International AG Austria
Bank Gospodarstwa Krajowego 51,23 Skarb Państwa Polska
Citi Handlowy 49,60 Citigroup USA
Deutsche Bank Polska 36,29 Deutsche Bank AG Niemcy
BPH 31,61 General Electric Company USA
Alior Bank 30,19 PZU Polska
BOŚ Bank 19,68 Skarb Państwa Polska
Santander Consumer Bank 16,13 Banco Santander Hiszpania
Idea Bank 15,06 Leszek Czarnecki Polska
SGB Bank 12,83 Banki Spółdzielcze zrzeszone w Spółdzielczej Grupie Bankowej Polska
Eurobank 11,61 Societe Generale Francja
Volkswagen Bank 2,10 Volkswagen Financial Services AG Niemcy
* dane finansowe za 2014 rok
** BGŻ 30 IV 2015 roku połączył się z BNP Paribas, dlatego wartość aktywów w tym przypadku dotyczy I półrocza 2015 r.
banki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)