Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd zajmie się znowu podatkiem handlowym

6
Podziel się:

Minister rozwoju i finansów proponuje, aby przepisy ustawy były stosowane od przychodów ze sprzedaży osiągniętych od 1 stycznia 2018 r. Według resortu finansów, 2017 rok powinien być okresem wystarczającym dla Komisji Europejskiej, aby mogła ona wydać decyzję w sprawie ustawy o podatku detalicznym.

Rząd zajmie się znowu podatkiem handlowym
(Piotr Hukalo/Eastnews)

Rząd ma się zająć we wtorek projektem noweli ustawy o podatku handlowym. Pobór daniny ma być zawieszony do końca przyszłego roku.

W tym projekcie, minister rozwoju i finansów proponuje, aby przepisy ustawy były stosowane od przychodów ze sprzedaży osiągniętych od 1 stycznia 2018 roku. Według resortu finansów, 2017 rok powinien być okresem wystarczającym dla Komisji Europejskiej, aby mogła ona wydać decyzję w sprawie ustawy o podatku detalicznym. W tej chwili obowiązywanie podatku zostało zawieszone na mocy rozporządzenia, które jest rozwiązaniem tymczasowym.

Podatek handlowy w Polsce zakwestionowała Komisja Europejska. Wydała również nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję. W wydanym uzasadnieniu napisano, że istnieje obawa, iż progresywne stawki oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa.

Podatek handlowy zaczął obowiązywać 1 września, po raz pierwszy powinien być płacony do 25 października.

W porządku obrad jest też projekt Prawa wodnego. Zakłada on utworzenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie". Będzie ono zarządzało w imieniu skarbu państwa wszystkimi wodami publicznymi. Zadaniem nowej instytucji będzie też przejrzyste finansowanie inwestycji w gospodarce wodnej oraz sprawne pozyskiwanie środków finansowych na te inwestycje, w tym - pozabudżetowych. Opłatami za pobór wody mają być objęci między innymi rolnicy, branża energetyczna, hodowcy ryb czy przedsiębiorcy, którzy do swojej produkcji wykorzystują duże ilości wody.

Rząd ma się również zająć projektem nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020. Zmiany mają zapewnić szybsze uruchamianie unijnych środków oraz prawidłowe wdrażanie działań w ramach tego programu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
młody.pl
8 lat temu
Zastąpić podatek dochodowy podatkiem obrotowym: ok. 1-1.5%. Dla wszystkich. Równy, niski, nieunikniony i łatwy do wyliczenia. Zrównać stawki vat do 15% - jedzenie podrożeje, ale wszystko inne potanieje. Nie będzie problemów z interpretacją i nie będzie wałków. Nie istotne, że firmy przynoszą straty, obrotowy należałoby płacić i tyle.
asdvsdfvdf
8 lat temu
pobożna komuna miała walczyc z zachodnimi korpo i bankami . tfu obludnicy za wykorzystywanie krzyża skonczycie gorzej niz wasz guru kartofel 2
3g3g
8 lat temu
Konstrukcja podatku można by wyliczać na podstawie kas, tylko supermarkety mają dużo kas, inne sklepy które mają dużą powierzchnię ale nie są supermarketami mają 1 kasę. Ilość kas x powierzchnia x % obrotu miesięcznego . Zwolnione podmioty mające 1 kasę.
kobyła
8 lat temu
Każdy nowy podatek musi być zawieszony na zawsze . Tu nie ma o czym dyskutować .
wito
8 lat temu
Podwyższają podatki, tworzą regulacje, przez co rosną ceny, rośnie bezrobocie i szara strefa, ulgi zabierają. Firmy padają, ludzie tracą pracę, emerytur nie będzie. O przyszłość musimy zatroszczyć się sami. Jedynie edukacja zawodowa i finansowa może nas ustrzec przed finansowymi kłopotami. Piszą w książce "Emerrytura nie jest Ci potrze.bna" o dochodzeniu do zamożności, tworzeniu swojego majątku. Wiele "polskich" przykładów.